• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Krizlerin dermanı İslâm iktisadında

Faiz, döviz ve ranta dayalı kapitalist sistem Batı’dan Doğu’ya hemen her devlete ekonomik krizlerden başka bir şey vermiyor. Küresel eşkıyalığa baş kaldıran devletlerin paralarına suikast düzenleyerek hizaya getiren Haçlı kapitalizminin, ekonomilere ancak sancı getirdiğini vurgulayan uzmanlar, tek çare olarak İslam iktisadını gösteriyor.

Yeniakit Publisher
2021-10-18 10:53:00 - 2021-10-18 19:23:09
Krizlerin dermanı İslâm iktisadında

YAVUZ SELİM  İSTANBUL

Dünyanın her ülkesinden yükselen geçim sıkıntısı feryatlarının devletleri ekonomi modellerini sorgulamaya iterken uzmanlar, krizlerin çaresinin İslami iktisatta olduğu çağrısını yineliyor.

Faiz ve rant ekonomisi can çekişiyor

Gelişmiş, az gelişmiş, gelişmekte olan ve gelişmemiş diye kategorize edilen ülkelerin tamamına belirli aralıklarla ekonomik sancılar yaşatan, bir avuç milyarder zengini zenginleştirirken geri kalan milyarlarca insanı geçim sıkıntısına mahkum eden mevcut kapitalist sistem en sancılı evresini yaşıyor. Doğu’dan Batı’ya hemen her ülke mâli sorunlarla cebelleşiyor. Gıda üretiminin yavaşladığı, rafların boşaldığı, fabrikaların kepenk kapattığı başta Avrupa ülkeleri olmak üzere birçok devlette yoksullar evi ısıtmakla aç kalmamak arasında tercih yapmak zorunda kalıyor.

Kapitalist nizamın yürütücülerinden İngiltere’de halk bir litre benzine muhtaç halde akaryakıt kuyruklarında saatlerce kuyruk bekliyor. Almanya’da kamu spotlarında “Doğalgazınız kesilirse kendi imkanlarınızla nasıl ısınırsınız” sualinin cevapları veriliyor. Fransa’da üniversiteliler, aç kalmamak için yardım derneklerinin önünde kuyruğa girip 7 kiloluk yardım paketini almak için saatlerce sıra bekliyor. Salgın sebebiyle sağlık sistemi çöken onlarca ülkede hastalar ya tedavi edilmiyor ya da hastane bahçelerinde yatırılıyor.

Adil bölüşme, refahla kalkınma yalnız İslam'da

Ortak görüş ise insanlığın emeğini ve alın terini sömürerek her ülkede bir avuçluk zengin zümresi oluşturup geri kalanı ezen mevcut kapitalist sistemin Batı’dan Doğu’ya hemen her devlete ekonomik krizlerden başka bir şey vermediği yönünde. Faiz ve ranta dayalı kapitalist ekonomi modeli ülkeleri periyodik aralıklarla yokluğa, yoksulluğa, kuyruğa, geçim sıkıntısına düşürüyor. İnsanlığı dolar, euro gibi kapital sembollere mahkum eden, küresel eşkıyalığa baş kaldıran devletleri yerel para birimlerine suikast düzenleyerek hizaya getiren Haçlı kapitalizminin ekonomilere ancak sancı getirdiğini ifade eden uzmanlar, çare olarak İslam iktisadını gösteriyor.

Özdemir: Anahtar İslam iktisadında

Gazetemiz Akit’e konuşan Yalova Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yahya Özdemir, “Faizi ve sömürüyü reddeden yapısıyla İslam iktisadı, krizden çıkışın anahtarıdır” dedi. Özdemir, “Küresel ekonomik krizdeki tetiklenme, dünya çapındaki ekonomik sistemin sorgulanmasına neden olmuştur. Çare olarak da; kapsayıcı, paylaşımcı ve erişimde adaletin odağında olan İslam iktisadı öne çıkmıştır. Sürdürebilir büyümenin sağlanmasında yeni yatırım ve istihdam imkanların ortaya konulmasında tüm insanların faydalanabileceği bir reçetedir.” ifadelerini kullandı.

Akademisyen Özdemir, “Mevcut küresel sistem sermaye sahiplerini daha da zenginleştirdiği, emek sahiplerini ise fakirleştirdiği bir yapdadır. Küresel gelirin yüzde 50’sinden daha da fazlasına dünya nüfusunun yüzde 1’inden çok daha az bir kısmının sahip olması faize ve borca dayalı bir finans sistemin varlığından kaynaklanmaktadır. Ve kapital sistem artık asrın darboğazındadır. Tahribatları en aza indirmek için, risk yönetimini, finansal istikrarı, hem makro hem de mikro düzeyde krizdeki çıkışın tek anahtarı İslam iktisadı olacaktır.” diye konuştu.

Üniversitelerde İslam iktisadının çalışma konusu yapılması gerektiğini ifade eden Özdemir, şöyle konuştu: “İslam iktisadı alanında çalışan öğrenci ve akademisyenlerin, bu alanda gelişmelere kaynaklık teşkil edebilmeleri için İslam iktisadının ilkeleri ile ilgili önemli konuların gündeme gelmesi için üniversitelerde İslam iktisadı araştırma merkezlerinin kurulmasının çok önemli olacağı bilinmelidir.”

Çapak: Mevcut sistemin gündemi hep kriz

“İslam İktisadı İlmihali” ile “Kur’an ve Ekonomi” eserlerini kaleme alan Ekonomist Dr. İsmail Çapak, sosyalizm gibi kapitalizmin de çöktüğünü, İslam ekonomisinin zaruri olarak öne çıktığını vurguladı. Dr. İsmail Çapak, “Mevcut sistemin sürekli gündemi siyasi krizler, ekonomik krizler, ekonomik krizlerdir. Bütün dünyada İslam ekonomisi zorunlu olarak öne çıkmıştır. İslam ekonomisi, Kur’an-ı Kerim’deki iktisadi ayetleri inceleyen bilimdir. Ve İslam iktisadı, insana dayalı ve Allah’ın emirleriyle hareket eden bir nizamdır. Pandemiden örnek verecek olursak; en gelişmiş modern ülkeler birbirinin sağlık ekipmanlarına el koyup gasp ederken, biz bütün ülkelere karşılıksız yardım ulaştırmaya çalıştık.” diye konuştu.

Ekonomi uzmanı Çapak, “İslam ekonomisine göre ülke ve şirket yönetmek şu anda en önemli atılım olacaktır. Dünya gündemindeki israf, sıfır atık, küresel iklim değişikliği, yenilenebilir enerji gibi hususlar tamamen İslam iktisadının alt başlıklarıdır. Yoldaki bir taşın kaldırılıp yolun rahatlatılmasının sevap olduğu bir dinin iktisattaki buyrukları elbetteki bütün insanlığa hitap etmektedir.” sözlerini sarf etti.

Kurumlar İslam iktisadına çalışmalı

Çapak, sözlerini şu çağrılarıyla tamamladı: “Üniversitelerimiz, şirketlerimiz, kamu kurumlarımız İslam ekonomisine göre nasıl yönetim icra edilebileceğine dair çalışma yürütmelidir. Kurumlar Kur’an’daki iktisadi risklere ve uyarılara dikkat ederse hiçbir tehdit ve tehlikeye maruz kalmazlar. Faiz, aşırı borçlanma, kumar gibi hususlara dikkat ederlerse İslam ekonomisinin kıymetini anlarlar. Bu bütün dünyanın iktisadi kalkınması için elzemdir.”

 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ünsal

Geç kalınmış bir yazı.Tebrik ederim.Ekonomik, sosyal, ve askeri alanda hep batıya muhtaç olunca bizi böyle pejmürde ederler.
 • Yanıtla

Murat Akpınar

Batı tipi kapitalist ticarette müşteri çalmak esastır. Doğu tipi İslami ticaret anlayışında müşteri paylaşmak esastır.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23