Krediyle kurban olmaz

Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, "Kurban zengine vacip olan bir ibadettir. Bankadan krediyle, borçlanarak yapılmaması gerekir. Bu şekilde kendilerini zorlamamaları gerekir." dedi.

10 Ağustos 2019 Cumartesi 09:31
Krediyle kurban olmaz

 Hasan Türkmen  Ankara  Kurban Bayramı’na bir gün kala Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, Akit’e önemli açıklamalarda bulunarak kredi kartı ile kurban alınmaması gerektiğine işaret etti. 

“Kurban, Allah'a yakınlaşmaktır”

Kurban Bayramı’nın “Allah’a yakınlaşmak” olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirten Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, “Kurban Bayramı İslam dünyasının en güzel, en kutsal günlerinden bir tanesidir. Bayram sevinçlere sebep olan, sevinçlerin öne çıkarıldığı, fakirlerin, garibanların gözetildiği ve müminlerin birbirleri ile helalleşme günüdür. Son yıllarda insanlar Kurban Bayramı’nın önemini kaybetmeye başladı. Özellikle kurban ibadeti, Allah’a yakınlaşmaktır. Et bayramı haline getirilmemelidir. Hadis-i şerifte şöyle diyor; ‘Sizin ne kestiğiniz kurbanın eti ne de kanı ulaşmaz, sizin diyetiniz, ameliniz Allah’a ulaşır’ o yüzden böyle şeylere dikkat etmek lazım” şeklinde konuştu.

Müminlerin kurban kesmek için maddi sıkıntıya girmemeleri gerektiğine ve bankadan alınan kredi ile kurban kesilmemesi gerektiğine vurgu yapan Bayraktutar, “Kurbanın İslama uygun yerlerden alınması ve o şekilde kesilmesi gerekiyor. İnşallah bu bayram düşmanlıkların kalkmasına vesile olsun. Şunu da söylemek isterim; kurban zengine vacip olan bir ibadettir. Bankadan krediyle, borçlanarak yapılmaması gerekir. Bu şekilde kendilerini zorlamamaları gerekir. İmkan varsa kurban kesilsin. Kurbanın ehemmiyeti açısından, dini bir ibadet olması açısından, özellikle alkol satan marketlerden kurban alınmaması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

 


Yeni Akit Gazetesi
Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 10 Ağustos 2019 Cumartesi 09:31

YORUM YAZ

 • HayrettinHayrettin15 gün önce
  Kesilmemesi gerekir değil, kesilemez. Kesilirse de kurban olmaz. Kumar parasıyla cami olur mu, genelev parasıyla Kur'an kursu olur mu ki faiz belâsıyla kurban olsun. Allah muhafaza, başkası adına kesilen hayvan hükmüne dahi girebilir. Vesselâm..
 • Selman Selman 15 gün önce
  Bre sozde ulema, ozde ise mucrim kullarin rizaligi pesinde olan munafiklar ordusu! Su ettigin lafi kulagin isitiyor mu? Banka kredisi ile ne olur ki zaten bre Allah tan korkmaz munafik??? Desene ne kurbani, banka kredisi ile, faiz ile hicbir sey olmaz! Dolayisiyla islam i nizam kurulmasi gerekir memlekette! Bizim nizamimiz islami olmadigi gibi bilakis islama, yani Allah ve resulune komple muhalif. Bu gercegi soylemekten siz munafiklari alikoyan ne? Neden korkuyorsunuz????? La havle vela kuvvete illa billa aliyhil azim. HasbinAllah ve nimel vekil.
 • ismettismett15 gün önce
  bazıları faizdenkarpayından aldığı ile hem kurban hem hac yapıyor kısaca reklam yaparak kendini cehenneme hazırlıyor bu tipler inanmayandan daha zararlı
 • YENİ TÜRKİYE*LİYENİ TÜRKİYE*Lİ15 gün önce
  Her yıl Ramazan*da Kurban Bayramında bir çok sorular sorulur ve maalesef sorular hep aynı. Bizim bildiğimiz ; hacca gidecek kadar zengin isen hacca git, kurban kesecek kadar zengin isen kurban kes. Eğer bu seviyede zengin değilsen ALLAH dua et hatta daha fazla dua et, şükür et. Ancak cebinde 2-3 binlik telefon varsa, tam kalbinin üstünde taşıdığı o iğrenç içecektende günde iki yada fazla paket içiyorsan, sen zenginsin. İşten kurtulmak için diyanete falan sormana gerek yok. Kıvırtmaya gerek yok.
 • mlymmlym15 gün önce
  Abdülkadir ilgili makam gereken açıklamayı yapmış fetvayı vermiş herkes kendi işini yapsa her şey daha net olacak değil mi.
 • AbdülkadirAbdülkadir15 gün önce
  Kardeşim Kurban kesmek farz değildir.Kurban imkanı olan keser.Kurbanı imkanı olan keser imkanı olmayan kendini zorlamaz yahu.Hac da böyledir İmkanı olan gider imkan bulamayan gitmez.Bu kadar basit.Bu din Kur'anda yazılıdırYani elimizdeki mushaflardaki Kur'an ayetlerinde yazılıdır.Bu dini yani İslamı Kur'anın ayetlerine göre yaşayın.Abuk sabuk imam din adamı şeyh hocaefendi vb gibi din tacirlerinin fetvalarına göre dini yaşayamazsınız.Benden hatırlatması.Tabii ki Allahu Alem.
 • bekirbekir15 gün önce
  sendika başkanı da fetva verir oldu artık. oturun oturduğunuz yerde. memurlarla ilgili bir fedarasyonun Din İşleri Yüksek Kurulu ve uzmanlarının vermeleri gereken bir fetvayı vermesi ne kadar doğrudur!!!
 • AhmetAhmet15 gün önce
  Geçenlerde yine akitte hocalarımızdan biri tek çekim olursa kesilir demişti, maksat et yemek olunca her yol mübah galiba

Günün Özeti

Günün Karikatürü

26 Ağustos 2019