Kral Selman'dan çok konuşulacak çıkış: Onlar sadece bizi vurmadı

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz el-Suud, ülkenin petrol devi Aramco şirketine yapılan saldırıyla ilgili konuştu.

17 Eylül 2019 Salı 16:16
Kral Selman'dan çok konuşulacak çıkış: Onlar sadece bizi vurmadı

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz el-Suud, ülkenin milli petrol şirketi Aramco'yu hedef alan saldırılar ile alakalı son dakika açıklaması yaptı.

Uluslararası toplumdan, saldırıların durdurulması için "sert adımlar" atması çağrısı yapan Kral Selman, bu saldırılar ile sadece ülkesinin değil, tüm dünya ekonomisinin hedef alındığını söyledi.

Bakanlar Kurulu'nda konuşan Kral Selman, ayrıca, ülkesinin bu tür saldırılar ile başa çıkabilecek kapasitede olduğunu vurguladı.

Suudi Arabistan'ın petrol devi Aramco şirketine ait iki rafineye, hafta sonu gece saatlerinde SİHA'larla saldırı düzenlenmişti. Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı, Abqaiq ve Khurais petrol yerleşkelerine yapılan saldırısı sonrası çıkan yangının kısa sürede söndürüldüğünü açıklamıştı.

"Suudi Arabistan'ı bir daha vururuz" tehdidi

Saldırıyı üstlenen İran destekli Husiler dün yaptıkları son dakika açıklamasıyla herkesi tedirgin etmişti. Husilerden yapılan açıklamada, "Suudi Arabistan petrol tesisi Aramco'da bulunan şirketleri ve yabancıları uyarıyoruz. Her an yeniden vurabiliriz" denilmişti.

ABD saldırılardan İran'ı sorumlu tuttu

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Suudi Arabistan'daki iki petrol tesisine yapılan saldırı konusunda doğrudan İran'ı suçladı. Pompeo Twitter'dan yaptığı açıklamada, saldırıyı Husilerin yapmadığını ima ederek, "Tüm tansiyonu azaltma çağrıları arasında İran şimdi dünyanın enerji arzına eşi görülmemiş bir saldırı başlattı. Saldırıların Yemen'den geldiğine dair bir kanıt yok" ifadelerini kullanmıştı.

Amerikan ABC News televizyonuna konuşan Washington yönetiminden ismi açıklanmayan bir üst düzey yetkili de, Saudi Aramco'ya ait tesislere düzenlenen saldırıların İran tarafından fırlatılan seyir füzeleri ve silahlı insansız hava araçlarıyla (SİHA) düzenlendiği iddia etti.

İran'dan suçlamalara ret

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi, Suudi Arabistan’daki iki petrol tesisine düzenlenen saldırıda İran'ın suçlanmasıyla ilgili ABD makamlarını eleştirerek, Suudi Arabistan'ın 5 yıldır Yemen'e yönelik savaş başlattığını ve "Yemenlilerin de saldırılara karşı koyduğunu" savundu.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 17 Eylül 2019 Salı 16:16

YORUM YAZ

 • nostaljinostalji1 ay önce
  Elbette bu olaydandünyaya hamas ile husi ile ile kaide ile teröristi destekleyen İRAN sorumludur. 
 • NumanNuman1 ay önce
  Yapılan saldırı bütün dünyaya yapılmış mış. Yapma ya. Peki Kaşıkçı'ya yapılan saldırıyı da bütün gazetecilere yapılmış sayıyor musun?
 • 1231231 ay önce
  Allah beytini sizin elinizden kurtarcak EYYY MÜNAFIK SUUDİ
 • Zekeriya GÖKÇE Zekeriya GÖKÇE 1 ay önce
  Arabistan kendisini kimin vurduğunu açıklamış. Bütün dünya ülkelerinin ekonomileri hedef alındı diyor. Yani bu saldırıdan kim karlı çıkıyor. Kısaca abd. Biz dedik vuracak abd Arabistan’a. Sen vermiyorum diye az daha kıpırdan bu kez füzelerle saldıracak ama Suriye’den. Hepsini istiyor. Hepsini. Nen var nen yoksa...
 • HadraHadra1 ay önce
  Eeee... 1) gel Türkiye Elçilikte Adamı yok et!; 2) ABD yi ve İSRAİL'i (Lanetlenmiş kavmi) dost edin ki Allah'a isyan demektir!, İslam Ülkelerini ve Mazlum Filistini , Açlık Sefaletindeki Yemeni Terörist ve Düşman İlan et! 3) EeeeYüce Allahın da adaleti bir gün tecelli eder elbette Ebabil Kuşları da Meçhul füzlerde , Bazen Dost dediğin Melun ABD nin debilinçli olarakSİHAları gelir sanaHiç merak etme ? Elbette Kutsal Mekan ve Emanetler( Mekke ve Medine) senden kurtulacaklardır.
 • HasanHasan1 ay önce
  Bu kahpe siyonist kopegi suudi ve arab alemi yerle bir olmali butun dunya icin en iyisi bu.
 • Murat Murat 1 ay önce
  Birgün Mekke ve Medine işgalden kurtulacak.
 • ayhanayhan1 ay önce
  kara kara mıçtırırlar adamı öyle petrol gibi
 • kaankaan1 ay önce
  Senin ülken ABD köpeği olmuş durumdu, ABD olmazsa siz korkudan altınıza kaçırırsınız. Yazık ki Mekke sizin ülkenizde, keşke başka bir yerde olsaydı o kutsal belde...
 • Tata TongaTata Tonga1 ay önce
  Bizi vurmamış mış. O petroller zaten senin değil. Çökmüşsün petrol kuyularına, Amerika'yı da almışsın arkana Müslüman halkın malını gasbetmişsin... sana haraç ödüyoruz...
 • selim ustaselim usta1 ay önce
  dogru vurmadi....bir tasla iki tas vurdunuz...petrol fiyatlari
 • TurkTurk1 ay önce
  Abd haberi vardır petrol fiyatı çıksın diye.patriotlar neden çalışmadı sizce
 • serterserter1 ay önce
  Suudi Araplar evlerine asyalı hizmetçi alıyorlar hergün dövüyorlar hiç vicdan yok. İslamdan şaşar gariplerin ahını alırsanız felaketine katlanırsınız.
 • Eyup Eyup 1 ay önce
  Eeee... Coniden aldığın yıllardır trilyon dolarlar harcadığın hava savunma sistemleri hiç bir b.ka yaramıyor değilmi? Merak etme aldığın silahlarda öyledir. Aldığın uçaklarla bir saldırı bile yapamazssin. Çünkü dost düşman ayrımı yapan yazılımlar kodlar şifreler hepsi coniye bağlı.Yani sen coniye gebesin. Sürekli hamile kalmaya mahkumsun. Sahi senin Patriotların neredeydi. Sen fistanı yerde sürüyup müslümanlara düşman olmaya devam et.
 • KeşanlıKeşanlı1 ay önce
  ya öylemi siz bizim tırlarımızı bekletin haftalarca, şoförlerimize eziyet çektirin ondan sonra bu sadece bize yapılan bir saldırı değildir....... sızlayacağınıza cenabı Allah' ın ilahi bir uyarısıdır diye bir düşünseniz de Türkiye' nin ekonomisiyle uğraşmasanız nasıl olur !

Günün Özeti

Günün Karikatürü

23 Ekim 2019