• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Koronavirüsü testi nedir? Koronavirüsü testi nasıl ve nerede yapılır?

Koronavirüs testleri. Tüm dünyada etkili olan ve hızla yayılan koronavirüsüyle ilgili Türkiye'de ölüm ve vakaların görülmesiyle birlikte çalışmalara hız verildi. Corona virüsü son dakika gelişmeleri 25 Mart Çarşamba günü tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de araştırılıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca düzenlediği basın toplantısında virüsle mücadele kapsamında atılan yeni adımları anlatırken, Çin'den gelen ve tedavi edici özelliği yüksek olan ilacın Türkiye'ye getirildiğini duyurdu. Peki koronavirüsü testi nedir? Koronavirüsü testi nasıl ve nerede yapılır? İşte koronavirüs son durum bilgileri.

2020-03-25 09:09:00 - 2020-03-25 09:11:04
Koronavirüsü testi nedir? Koronavirüsü testi nasıl ve nerede yapılır?

Koronavirüs testleri. Tüm dünyada etkili olan ve hızla yayılan koronavirüsüyle ilgili Türkiye'de ölüm ve vakaların görülmesiyle birlikte çalışmalara hız verildi. Corona virüsü son dakika gelişmeleri 25 Mart Çarşamba günü tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de araştırılıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca düzenlediği basın toplantısında virüsle mücadele kapsamında atılan yeni adımları anlatırken, Çin'den gelen ve tedavi edici özelliği yüksek olan ilacın Türkiye'ye getirildiğini duyurdu. Peki koronavirüsü testi nedir? Koronavirüsü testi nasıl ve nerede yapılır?

Sağlık Bakanlığı tüm dünyada etkili olan ve binlerce insanın ölümüne neden olan Yeni Koronavirüs salgınına karşı tedbirleri artırıyor. Bakanlık şimdi de 15 dakika gibi kısa bir sürede sonuç alınabilecek tanı kitlerini uygulamaya başladı. Bakanlık virüsün yayılımını önlemek amacıyla Bilim Kurulunun önerisiyle test sayısını artırdı. Artık Yeni Koronavirüs tanısında, 60-90 dakika içinde kapsamlı sonuç alınmasına olanak tanıyan yerli tanı kitinin yanı sıra 15 dakikada sonuç verebilen hızlı tanı kiti de kullanılacak. Peki koronavirüsü testi nasıl ve nerede yapılır? Anadolusaglik.org’un habrine göre, yeni Koronavirüs (COVID-19) için virüsün “RNA” dediğimiz yapısına moleküler yöntemlerle bakabildiğimiz testler var. Aslında Türkiye’de birçok merkezde, farklı hastalıkların tanısında gerçek zamanlı polimerize zincir reaksiyonu (PCR)  yöntemi kullanabiliyoruz, alt yapı hazır durumda.

Koronavirüs testi nerede yapılıyor?

Yeni Koronavirüs testi, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Ulusal Viroloji Referans Laboratuvarında ve sayısı aratarak devam eden belirlenmiş Halk Sağlığı Laboratuvarlarında yapılmaktadır. Testin sonuçlanması zaman aldığından testi yaptıran kişinin izolasyon kurallarına uyarak test sonuçlarını beklemesi gerekiyor. Sağlık çalışanları ve otoriteler tarafından ne söyleniyorsa uyulmalı, artık aktif bir salgını (pandemi) yaşıyoruz. Bulaşma zincirini kırmamız için de bu testlerin yapılması gerekli. Yani test edip, duruma göre tedavi, takip ama en önemlisi izolasyon yapmak lazım. Evde, hastanede, iş yerinde her yerde önlem almalı, kurallara çok sıkı uymalıyız. Sadece ulusal değil global bir sorumluluğumuzdur. 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı