• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Koronavirüsü milat olarak görmeliyiz!

Sağlık Yatırımcıları Derneği Genel Başkanı Dr. İhsan Şahin, koronavirüsün bir milat olması gerektiğini belirterek Akit’e önemli açıklamalarda bulundu.

2020-03-27 11:05:00 -
Koronavirüsü milat olarak görmeliyiz!

 Resul Ekrem Şahan  Ankara 

İhsan Şahin, “Türkiye gündelik sorunlarla mücadele ederken, bir yandan da bundan sonraki süreci nasıl yönetiriz ve biz nerede durmalıyızla tanışmak zorunda. Çünkü zaman geçiyor. Eğer burada pozisyon almakta zorluk ya da geç kalırsak, yarın bir gün kaybedenler safında yer alabiliriz. Bütün dünya tıbbi sağlıkla ilgili bugüne kadar uğraşırken, bundan sonra acaba koruyucu sağlık hizmetleri mi ön plana çıkacak? Savunma sanayinde bundan önce ülkeler kendilerini koruyabilmek için Patriotlar ya da S-400 füzelerini alıp konvansiyonel silahlarla nükleer santrallerle donatılırken, şimdi bundan sonra acaba bir virüse karşı koyamayacağını gördükleri nükleer silahların yerini neler alacak? Biz buna ne kadar hazırlıklıyız ” açıklamasında bulundu.

“Yerli ve milli anlamda nelere sahip çıkmalıyız?”

Şahin, teknoloji ve bilişim sektörü ile ilgili inanılmaz bir gelecek olduğunu ifade ederek, “Evde yapılabilecek her şey artık evden yapılmaya başlayacak. E-ticaret belki artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olacak. Dünyada paranın, doların algısı değişecek. Zengin olan da, fakir olan da koronavirüse yakalanabiliyor. Bu alanda nerelere yatırım yapılacağı öngörüsü değişecek. Yerli ve milli anlamda nelere sahip çıkmamız gerekecek” dedi.

“Milli Politikalar diye bir kurul toplamalıyız!”

“Bütün dünyada şu an da virüs salgını ile mücadele edilirken, diğer taraftan da artık makro politikalar tartışılır hale geldi” diyen Şahin, “Bizim buradaki amacımız derdimiz şu; makro politikaları oluştururken geç kalmamalıyız. ‘Milli Politikalar Kurulu’ diye bir kurul toplamamız lazım. Yeni baştan bütün kurumları merceğin altına almalı. Korona dünya ekonomik tarihinin, dünya ticaret tarihinin, dünya sağlık tarihinin miladıdır. Dolayısıyla alacağımız mesafeleri daha hızlı almalıyız. Şu anda ülkeler korona ile boğuşurken, 3-5 ülke bundan sonrasını planlıyor. Bundan sonra dünya nasıl bir dünya olacak?, Biz korona y ada biyolojik silah tehditleri ile bundan ‘sonra nasıl bir ekonomi, eğitim, ticaret, tarım bizi bekliyor’ diye bu soruları soruyorlar. Acil eylem planını yürüten ekipler hayatına devam etmeli. Sağlık ile ilgili yapılan mücadele çok kutsal bir mücadele. Ama karargahta biz başka şeyleri konuşmaya başlamamız lazım. Bu karargah bundan 20 yıl sonra ülkenin olacağı yeri belirleyecek” şeklinde konuştu.


Yeni Akit Gazetesi
Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

İbrahim

Sizleri tebrik ederim Güzel bir düşünce . İNŞAÂLLAH Gerekli çalışmalar yapılır
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı