• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Koronavirüs önlemleri! Çöp konteynerleri dezenfekte edildi

Çin'de başlayan ve dünyayı etkisi altına koronavirüs, Türkiye'de de görülmeye başladı. 18 vakanın yaşandığı ülkemizde, ulusal ve yerel düzeyde önemli önlemler alınıyor. Bayrampaşa Belediyesi, ilçe genelindeki çöp konteynerleri dezenfekte etti.

Yeniakit Publisher
2020-03-16 15:37:00 -

Dünya genelinde büyük krize neden koronavirüs, ülkemizde de etkisini göstermeye başladı.

Türkiye'de koronavirüse karşı önemli önlemler alınırken Bayrampaşa Belediyesi, ilçe genelinde dezenfekte çalışmalarına başladı.

Bayrampaşa Belediyesi'ne bağlı çöp toplama ekipleri, ilçe genelindeki çöp konteynerleri dezenfekte etti. Belediyenin çalışmaları büyük takdir topladı.

Virüs 118 ülkeye yayıldı

Aralık ayında Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs, bugüne kadar 118 ülkeye yayıldı. Koronavirüsün tespit edildiği kişilerin sayısı 119 bini, virüsün yol açtığı Covid-19 hastalığı yüzünden ölenlerin sayısı 4 bin 200'ü aştı. 16 Mart itibariyle Türkiye'de tespit edilen koronavirüs vakası 18 olarak açıklandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter'dan yaptığı açıklamalarda Avrupa ve Amerika'dan Türkiye'ye dönen vatandaşlara tanı konduğunu ifade etti.

Türkiye'de virüse karşı hangi önlemler alınıyor?

Türkiye'de ilk, ortaokullar ile liseler 16 Mart-23 Mart tarihleri arasında tatil edildi. Böylece ara tatil öne çekilmiş oldu. Öğrenciler ara tatil sonrası uzaktan eğitim almaya devam edecek.

Ayrıca İçişleri Bakanlığı'nın talimatıyla 16 Mart Pazartasi saat 10.00 itibariyle de 81 ilde pavyon, diskotek, bar, gece kulüpleri geçici süreyle faaliyetlerini durdurdu.

Umre'den dönenler de Ankara ve Konya'daki öğrenci yurtlarında karantina altına alınıp ayrı odalara yerleştirildi. Şüphelilerin hastaneye kaldırılıp testlerinin yapıldığı bildirildi.

Halka ülke dışına seyahat etmemeleri uyarısı yapıldı.

Koronavirüs Bilim Kurulu

Virüsle mücadele kapsamında ilk olarak Sağlık Bakanlığı bünyesinde Yeni Koronavirüs Bilim Kurulu oluşturuldu.

Konunun, tüm taraflarının katıldığı toplantılar yapılıyor.

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü bünyesindeki Halk Sağlığı Acilleri Operasyon Merkezi'nde 7/24 esasına göre çalışan ekipler oluşturuldu.

Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi de "Korona Danışma Hattı" kurdu ve "Alo 184" üzerinden hizmet vermeye başladı.

Önlemler kapsamında; hastalığa yönelik tanı, olası vakada uygulanacak prosedürler, korunma ve kontrol önlemleri ile ilgili bir rehber de hazırlandı.

Bu rehbere ve rehberle ilgili sunumlara, sık sorulan soruların cevaplarına, afiş ve broşürlere Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü'nün web sitesinden ulaşılabiliyor.

Sağlık Bakanlığı 10 Mart gecesi yaptığı yazılı açıklamayla, tüm personelin izinlerinin ikinci bir emre kadar iptal edildiğini duyurdu.

Açıklamada, "Covid-19 salgını sebebiyle Genel Müdürlüğümüz, merkez ve taşra teşkilatında çalışan tüm personelin ikinci bir emre kadar yıllık izinleri iptal edilmiştir" denildi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

asabi

diğer belediyeler niye yapmıyor esenler bağcılar kağıthane
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı