• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Koronavirüs ilacı bulundu mu? Ivermectin nedir?

Koronavirüsü tedavi eden ilaç bulundu mu? Tüm dünya koronavirüse karşı önemli bir savaş veriyor. Bir yandan bulaş zincirinin kırılması için mücadele veriliyor bir yandan da hastaların tedavi edilmesiyle ilgili yeni ilaçlar üzerinde çalışmalar yürütülüyor. Son haber ise Avustralya’dan geldi. Ivermectin isimli ilacın virüsü 48 saatte yok ettiği ileri sürüldü. Pek çok kişi “Koronavirüse karşı ilaç var mı?” , “Koronavirüs nasıl tedavi ediliyor?” , “Koronavirüs aşısı bulundu mu?” , “Koronavirüs ilacı var mı?” sorularının cevabını araştırıyor. Peki, Ivermectin nedir?

Yeniakit Publisher
2020-04-09 11:20:00 -
Koronavirüs ilacı bulundu mu? Ivermectin nedir?

Aralık ayında ortaya çıkan koronavirüs birkaç ay içerisinde tüm dünyaya yayıldı. Türkiye’de ilk vaka 11 Mart’ta tespit edildi. İlk vakadan bugüne gelindiğinde 812 vatandaşımız yaşamını yitirdi. Pek çok kişi bu hastalığın bir tedavisi olup olmadığını araştırıyor. İşte, merak ettiğiniz “Koronavirüs ilacı bulundu mu? “ sorusunun cevabı.  

Koronavirüs ilacı bulundu mu? 

Avustralya’nın Melbourne şehrindeki Monash Üniversitesi ve Kraliyet Hastanesi’nden bilim insanları, laboratuvar koşullarında Ivermectin’in koronavirüslü hücreler üzerinde etkisini analiz etti. Bunun için hücrelere, koronavirüs bulaştırıldıktan 2 saat sonra ilaç uygulandı. Bir doz Ivermectin sayesinde, viral RNA miktarının 24 saat sonra yüzde 93, 48 saat sonra da en az yüzde 99 oranında azaldığı ortaya çıktı.

Haberde, "Bu etki, Ivermectin’in neredeyse tüm viral materyallerin kaybına yol açtığını gösteriyor" denildi.

Aynı zamanda Ivermectin’in deney sırasında numuneler üzerinde toksik etki göstermediği kaydedildi.

Bilim insanları, Ivermectin’in SARS-CoV-2’nin viral yükünü azaltmaya, komplikasyonlarını önlemeye ve insandan insana bulaşmasını sınırlandırmaya yardımcı olacağını düşünüyor.

Ivermectin nedir? İvermektin ilacı nedir?

İvermektin, 1980’lerden beri baş bitlerini, uyuzları ve parazitlerin neden olduğu diğer enfeksiyonları tedavi etmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. İlaç ayrıca gül hastalığını tedavi etmek için kullanılır.

Ivermektin 1975 yılında keşfedilmiş ve 1981 yılında tıbbi kullanım alanı bulmuştur. Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Temel İlaç Model Listesi’ne yer almaktadır. Sağlık sisteminde ihtiyaç halinde en güvevli ve en etkili ilaçlar arasında bulunmaktadır.

İvermektin, birçok parazit istilasının tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Söz konusu ilaç baş biti, uyuz, nehir körlüğü, strongiloidiazis, trikuriazis, askariazis ve lenfatik filariasis sorunlarının tedavisinde kullanılır. Dış istilalar için ağızdan alınabilir veya cilde uygulanabilir. Ancak göz temasından kaçınılmalıdır.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı