Korkutan açıklama! Libya büyüklüğünde alan yok olabilir

Bilim insanları, Grönland ve Antarktika'da buzulların erimesinin hızlanması nedeniyle, küresel çapta su seviyesinin tahmin edilenden daha fazla yükselebileceği, bunun da yüz milyonlarca insanı yerinden edebileceği uyarısında bulundu.

21 Mayıs 2019 Salı 23:40
Korkutan açıklama! Libya büyüklüğünde alan yok olabilir

Uzun zamandır dünyadaki su seviyelerinin 2100'e kadar en fazla bir metreden daha az yükseleceği düşünülüyordu. Ancak uzman görüşlerine dayanarak yapılan yeni araştırma, gerçekte bu seviyenin iki katına çıkabileceğini ve bu yüzden yüz milyonlarca insanın yer değiştirmek zorunda kalabileceğini öngörüyor.

Su seviyelerindeki yükselme, 2013 yılında Hükümetlerarası İklim Değişimi Paneli'nin (IPCC) yayımladığı 5. İklim Değişikliği Değerlendirme Raporu'nda ele alınan en tartışmalı konulardan biriydi.

Rekor düzeydeki gaz salınımında ciddi azalmalar olmaması halinde, küresel ısınmanın su seviyelerini 2100'e kadar 52 cm ile 98 cm arasında artırabileceği kaydediliyordu.

BBC'den Matt McGrath'ın haberine göre, yeni araştırmalar doğrultusunda, pek çok uzman su seviyelerindeki yükselmenin bu tahminin ötesine geçeceğini düşünüyor. Uzmanlar, buz örtülerinin erimesinin su seviyelerini ne kadar artıracağına ilişkin yapılan çalışmaların, bu örtülerin nasıl eridiğine dair tüm bilinmezliklere yanıt verecek şekilde incelenmemesinden endişe duyuyor.

'İki metrenin üzerine çıkabilir'

Daha net bir resim elde edilebilmesi için, bu alanda çalışan öncü araştırmacılar, Grönland ve Doğu ile Batı Ankarktika'da yaşananlara ilişkin bilgiler temel alarak yapılan tahminler üzerinden bir çalışma hazırladı.

Araştırmacıların görüşüne göre, eğer gaz emisyonu şimdiki ölçeklerde olursa, dünyadaki su seviyelerinin 2100'e kadar 62 cm ve 238 cm arasında artması oldukça muhtemel.

Bu, 5 derece daha ısınmış bir Dünya'ya ilişkin bir öngörü - küresel ısınma konusundaki en kötü senaryolardan biri.

Bristol Üniversitesi'nden Profesör Jonathan Bamber "2100'e kadar, buz örtüsünün erimesinin 7 ila 178 cm arasında etki etmesi oldukça muhtemel. Ancak buz örtülerinin dışındaki buzulları ve buz tabakaları ile suların sıcaklık nedeniyle genleşmesini eklediğimizde, iki metrenin üzerine rahatlıkla çıkabilir" diyor.

2013 yılında yayımlanan Hükümetlerarası İklim Değişimi Paneli'nin raporu, "muhtemelen ne olabileceğini" inceliyor, bu da bilimsel anlamda yüzde 17 ila 83 arasındaki ihtimallerin ele alınması demek. Bu yeni araştırma, daha geniş bir ihtimal aralığına bakıyor; yüzde 5 ila 95 arasına.

Antarktika da eriyebilir

Sıcaklıkların beklenildiği gibi 2 derece artması halinde, Grönland'ın buz örtüleri, su seviyelerinin artışındaki en büyük etken olmayı sürdürüyor. Ancak sıcaklıklar bu derecenin üstüne çıkarsa, işin içine çok daha büyük olan Antarktika'daki buz örtüleri de girecek.

Profesör Bamber, "Bu düşük ama yine de muhtemel olasılığa baktığınızda, uzmanlar ufak ama istatiksel olarak önemli olabilecek bir ihtimal olduğunu kaydediyorlar. O da Batı Antarktika'nın istikrarsızlaşabileceğine ve Doğu Antarktika'nın da etki etmeye başlayabileceğine inanıyorlar. Ancak bu tür bir durum ancak sıcaklığın 5 dereceye çıkması halinde mümkün olur" diyor.

'Dünya'da Libya büyüklüğünde bir kara parçası yok olabilir'

Uzmanlara göre, bu senaryonun gerçekleşmesi Dünya üzerinde devasa boyutlarda etki bırakacak. Dünya'nın 1.79 milyon kilometre karelik bir toprak parçasını, ki bu Libya'nın büyüklüğüne eşit, kaybedebileceğini düşünüyorlar. Bu toprak kayıplarının çoğunluğu ise, Nil Havzası gibi tarımsal açıdan çok önemli olan yerlerde gerçekleşecek.

Öte yandan, Bangladeş'in geniş girinti ve çıkıntılı coğrafyasında insanların yaşaması çok zor hale gelecek. Londra, New York ve Şangay da dahil olmak üzere, dünyanın belli başlı metropolleri ise tehdit altında olacak.

'Gaz emisyonunda kesintiye gidilmeli'

Araştırmacılar, önümüzdeki on yıllarda gaz emisyonu konusunda ciddi kesintiler olması halinde, bu tür senaryolardan kaçınmak için halen vakit olduğunu kaydediyor.

Araştırmanın başındaki isme göre, en kötü senaryonun gerçekleşme ihtimali yüzde 5, ancak bu senaryo yine de gözardı edilmemeli.

Profesör Bomber, "Eğer size karşıdan karşıya geçerseniz 20'de 1 ezilme ihtimalinizin olduğunu söyleseydim, yakınından bile geçmezdiniz. Yüzde 1 ihtimal bile, 100 yıllık hayatınızda bir kez başınıza gelebileceği anlamına geliyor. Yüzde 5'lik ihtimal mi? Vay canına! Bence bu ciddi bir risk" diyor.

Araştırma, ABD Ulusal Bilimler Akademisi'nin hakemli bir bilim dergisi olan PNAS'ta yayımlandı.

 

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 21 Mayıs 2019 Salı 23:40

YORUM YAZ

  • Kızgın demirKızgın demir29 gün önce
    Kışın donan su boruları neden patlıyor? Yağan kar neden süzülüp yavaş yavaş yağıyor? Bilim adamı denen ahmaklar yada kaos planı yapan nasipsizler. Buzullar eriyince ortalığı su basacak diyen geri zekalılar .ALLAH ın Fizik ayeti var dünyada soğuyup donunca büzülmeyip genleşerek kendi hacminden daha büyük olan tek madde sudur su yani su basmayacak sular geri çekilecek bu çekilmede yağış yoluyla takviye olacak .bilinçli bir şekilde insanları kendi amaçları doğrultusunda güdüyorlar. Sera gazının tek müsebbimi okyanuslarda binlerce nükleer deneme yapıp mutasyona ve yüksek sıcaklıklara sebeb olan ABD dir ve bu yaptığı pisliklerin faturasını sağa sola emisyon yaptırımlarıyla ödetip her sabah tiwitlerle ülkeleri comahlayıp av yapmakta.araştırın abdnin deneme sayısını ve nükleer etki büyüklüklerini en küçüğü japonyada patlatılan nükleerden 100lerce kat büyük.
  • ahmet yükselahmet yüksel29 gün önce
    angus amerika...kutup buzları erirse önce sen boğulursun.LİBYA ya bişey olmaz; sen kendi koca pis göbeğini kurtarma derdine düşeceksin.Dilerim belaların allahın gazapları başına tez düşsün.Bil ki yakındır.çok azdın kudurdun belanı çağırıyorsun.dilerim belana tez kavuşup helak olasın o katiller sürüsü yahudi sahiplerinle birlikte
  • mustafamustafa29 gün önce
    SENE 1990 TRT VE GAZTELERDE AYNI HABERLER İNSANLAR DÜŞÜNMEK YERİNE PANİKTE. SENE 2019 YİNE AYNI HABERLER İNSANLAR YİNE PANİKTE. HANİ ŞU DÜNYAYI YÖNETEN TAYFA VARYA HANİ ONLARIN ŞU KAOS VE KORKU POLİTİKASI BALIYORUMDA TIKIR TIKIR İŞLİYOR. NERDEYSE 20 YIL OLDU AYNI YALANLARLA İNSANLARI KANDIRIYORLAR. KITLIK GELİYOR İNSANLAR ÇOĞALIYOR YALANI YİYECEK AZALACAK. ULAN ŞÖYLE İSTANBULDAN DIŞARI ÇIKMAYA GEREK YOK. E5 TEN BİNİN BİR ÇATALCA OTOBUSÜNE YADA SİLİVRİ GİDİN BAKIN BAKALIM ORDAKİ DOŞ ARAZİLERİ GÖRÜNCE NASIL KANDIRILDIĞINIZ ANLAYACAKSINIZ. İNSANLAR ZORLA KANDIRILARAK BÜYÜK ŞEHİRLERE KENDİ İSTEKLERİYLE KÖLE GİBİ GETİRİLİYOR. MESELE BU. İNSANLAR KIRSALA YERLEŞSE DEVLET BUNU TEŞVİKETSE BAKIN BAKALIM O EKONOMİK KRİZLER NEKADAR ETKİLİ OLUR. YADA BU PALAVRA HABERLER YAPILABİLİRMİ.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

20 Haziran 2019