• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Komünist Çin'den skandal hamle: Uygur Türkleri'nin izlerini silin

Doğu Türkistan'daki Uygur Türklerine yıllardır soykırım uygulayan ve asimilasyon politikası yürüten Komünist Çin rejimi zorbalıkta sınır tanımıyor. Çin yönetiminin son olarak Uygur Türklerinin geleneksel izlerini silmek için talimat verdiği ortaya çıktı.

Yeniakit Publisher
2020-01-14 15:28:00 -
Komünist Çin'den skandal hamle: Uygur Türkleri'nin izlerini silin

Çin hükümetinin Doğu Türklerine uyguladığı baskı ve zulmün yeni bir boyut kazandığı ortaya çıktı. Pekin yönetiminin Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine ait geleneksel dekorların silinerek yerine Çin usulü mimarinin yapılması talimatını verdi. Doğu Türkistan'da özellikle 'eğitim kampı' adı altında asimilasyon politikaları ile yüzlerce çocuğun beynini yıkayan ve milyonlarca Uygur Türkünü çeşitli bahaneler ile hapishaneye gönderen Pekin yönetimi şimdi de Doğu Türkistan'da Uygur kültürü ve medeniyetini silme emrini verdi.AFP'nin haberine göre, Çin yönetimi Doğu Türkistan'da Uygurlardan geleneksel etnik mimar ve dekorlardan kurtulup çoğunlukla Han Çinlilerin geleneksel Çin usülü dekor ile evlerinin iç mekanlarını 'modernize etmelerini' emretti.

Uygur Türkleri'nden sert tepki

Skandal kararla ilgili Uluslararası Doğu Türkistan STK'lar Birliği'nde şu açıklama yapıldı:

"Çin, Doğu Türkistan'da 3 senedir yürüttüğü etnik temizlik, toplama kamplarda mankurtlaştırma ve Çinlileştirme projesi sayesinde milyonlarca insanı tutsak etti. Akademisyen, yazar, dini alimler, iş adamları ve sanatçılar, her sınıf ve her sahadan milleti temsil eden ve milleti bekası için önem arz eden kimseleri ya şehit etti veya kamp ve zindanlarda çürütüyorlar.Dışarıdakileri de her türlü gayri insani baskı ve zulme maruz bıraktı. Yetmedi Evlerine Çinlileri yerleştirdi, her gün Çince öğrenme kotası konuldu, helal-haram kavramı telaffüz edilmesi ve bu yönde fiili hassasiyet gösterenleri cezalandırdılar, domuz etini zorla yedirdiler, Kuran-ı Kerim, seccade ve her türlü dini sembolleri yasakladı, toplatıp yaktılar. Binlerce cami, şehit veya eğlence merkezlerine çevirildi. Daha 3 gün önce Doğu Türkistan'ı ziyaret eden Endonezyalı kardeşlerimiz İstiqla Tv'ye verdikleri röportajda ziyaret ettikleri Uygur evinde Doğu Türkistanlılar "Kur'an-a hasret kaldık, okuyacak Kur'an'ımız yok. Sizlerden bize Kur'an tilavet etmenizi istiyoruz. Lütfen bize Kur'an tilavet edin, dinleyelim" dediklerini anlattı.KAŞGAR'DA 'İMHA' EMRİFransız haber ajansının haberine göre, şimdi kadim Kaşgar şehrinde Uygur kültür ve medeniyetini anımsatan ananevi Uygur ev dekorasyonunu, milli ev nakışlarını ve her türlü milli örf ve ananeyi yansıtan ev eşyalarının silinmesi veya imha edilmesi yönünde Kaşgar ahalesine Çinli yöneticiler tarafından tebliğ edildiği söyleniyor.Binlerce senedir Doğu Türkistan'da Uygur kültür ve medeniyetini en canlı bir şekilde muhafaza eden ve yaşatan Kaşgar'da başlayan bu medeniyet katliamı bütün Doğu Türkistan'da yayılmak üzeredir.

Türkiye hükümetine çağrı

Şu an Doğu Türkistan bütün milli tarihi mirasları Çinliler tarafından sinsice planlı bir şekilde tamamen silinmeye yüz tutmuşken şimdi ev ve her türlü mimari yapılarımızın tamamen Çin geleneksel mimari usulünce yapılandırılmasının yanı sıra, etnik, demografik, dini ve kültür ve medeniyetimizin de hayatımızdan yok edilerek kökten silinmek istenmektedir. Doğu Türkistan Halkının maruz kaldığı bu toplu etnik, kültür ve medeniyet soykırımına Türk İslam alemi, Dünya kamuoyu ve bütün insanlığın tek ses dur diyerek müdahil olması tarihi bir insanlık mesuliyetidir. Başta Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Kültür Bakanlığımız başta olmak üzere, BM, UNESCO, TİKA bütün dünya ve İnsanlık mirasını koruyan örgütleri harekete geçmesi için çağrıda bulunuyoruz."

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ali Haydar

Allahım kardeşlerimize acilen yardım eyle. amiiin...
 • Yanıtla

Kavkaz

Devam et bakalım Şi efendi. Yakında Çinliler tabutlarla ülkelerine dönmeye başlayacak.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23