Koç’a hesap sorulsun

Lüks jetlerini Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu'nun hizmetine sunan Setair'in 610 milyonluk filosuna rağmen devlete tek kuruş vergi ödememesi büyük tepki çekti.

12 Haziran 2019 Çarşamba 10:03
Koç’a hesap sorulsun

CHP’nin havayolu taşımacısına dönüşen Koç grubuna bağlı Setair’in 610 milyonluk filosuna rağmen 2016 ile 2018 yıllarında tek kuruş vergi ödemeyip, 2017 yılında sadece 9 bin TL vergi ödediğini deşifre ettiğimiz haberimiz kamuoyunda geniş yankı buldu. Vergi hırsızlığı kuşkularını doğuran konuya ilişkin hukukçular ve yazarlardan açıklamalar geldi.

Derin kuşku

Gazetemiz Akit’in “Koç CHP’yi de vergiyi de uçurmuş” manşeti ve yazarımız Ali İhsan Karahasanoğlu’nun “Koç gibi bir şirket sıfır vergiden hiç mi hicap duymuyor” başlıklı makalesiyle deşifre ettiği Setair’in vergi fukaralığı gündem oldu. CHP adayı Ekrem İmamoğlu’na tahsis ettiği lüks jetin kiralama bedelini sır gibi saklayan Koç Grubu’nun havacılık şirketi Setair’in 610 milyon TL değerindeki uçak filosuna rağmen vergi ödemediği gerçeği büyük tepki topladı. CHP’yi ‘uçuran’ Setair’in 2016 ve 2018 yıllarında devlete tek kuruş vergi ödemesi yapmadığı, 2017 yılında ise vergi olarak Maliye’ye sadece 9 bin 508 TL gibi komik bedelde ödeme gerçekleştirmesi tuhaf karşılandı.

Hem ceza hem vergi bedeli

Maliyenin skandala el koyması gerektiğini söyleyen Avukat Necati TokgönülAkit’in haberi çok önemlidir ve mutlaka ihbar kabul edilerek Maliye Bakanlığı’nın Setair adlı firmanın kayıtlarını incelemeye alması gerekmektedir” dedi. Hukukçu Tokgönül, “Büyük firmaların vergi ödemiyor olması anormal durumdur. Maliyenin titiz bir şekilde bu konunun üzerine gitmesi ve Setair’in gelir-giderlerini incelemeye alması lazım. Tüm kayıtlar gözden geçirildikten sonra çıkacak neticeye göre gerekli yasal işlemlerin yapılması gerekiyor. Maliye tarafından Setair şirketinin durumunun incelenmesi sonrasında cezasıyla beraber vergi tahsil edilmelidir. Vergi kaçakçılığı tespiti durumunda bunun hem cezası hem ana parası mutlaka devlete ödenmelidir” ifadelerini kullandı.

Fatura seçim sonrası mı ödenecek?

Bu kadar servet, böylesine uçak filosu hiç sefer yapmıyor mu?” sorusunu yönelten Tokgönül, “CHP’lileri taşıyan bu firma fatura kesmiyor mu, hiç gelir elde etmiyor mu da o uçaklar süs için mi alınmış. Söz konusu firma, İmamoğlu’na özel jet kiraladığını kabul ediyor ama fatura bedelini açıklamıyor. O araç kiralandı mı yoksa bedava verildi de, İmamoğlu belediye başkanı seçildikten sonra Koç’a bazı kıyaklar mı yapılacak? İşin o kısmı henüz belli değil” şeklinde konuştu. Tokgönül, sözlerini şöyle noktaladı: “Bizler avukat olarak bedava iş alamıyoruz, vergimizi ödüyoruz. Taksiciler vergisini ödüyor, otobüsçü, minibüsçü vergisini ödüyor. İşçi kuruşu kuruşuna vergisini ödüyor, memur ödüyor. Bu şirketin de vergilerini eksiksiz olarak ödemesi gerekmektedir.

Setair’e şeffaflık çağrısı

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan gazeteci yazar Ferhat Ersin, “Böylesine devasa bir şirketin vergi ödemeyecek kadar zarar ettiğini düşünmüyorum. Setair’in gelir gider tablosunu şeffaf şekilde kamuoyu ile paylaşması gerekiyor. Neden vergi ödemediklerini açıklamaları gerekmektedir. Şirketin tüm faturaları maliye tarafından incelemeye tabi tutulmalıdır” sözlerini sarf etti.

Yazar Ferhat Ersin, “Bu tablo karşısında Maliye Bakanlığı’na görev düşmektedir. Böylesine devasa bir şirketin neden vergi ödemediğinin üzerine gidilmelidir. Zarar açıklamışlarsa, vergi ödememesi bu sebeple gerçekleşmişse nasıl zarar etmişlerse bu irdelenmelidir. Büyük bedellerle kiralama bedelleri olan bir şirketin vergi ödememesi kuşku doğuruyor. Son olarak İmamoğlu örneğinde görüldüğü gibi fatura bilgileri de ticari sır söylemiyle açıklanmıyor. CHP’nin yanı sıra AK Parti kurmaylarının da Setair’den araç kiraladığı söylemi geliştirildi. Tüm bunlarla birlikte bu faturalar Maliye tarafından derin bir incelemeye tabi tutulması gerekmektedir” dedi. Ersin, “Her kapı Maliye Bakanlığı’na çıkmaktadır. Maliye’nin bu işin üzerine gitmesi gerekmektedir. Bence böylesine bir şirket vergi ödemeyecek kadar zarar etmemiştir. Şirketin bu bilgileri şeffaf şekilde kamuoyu ile paylaşması gerekiyor. Neden vergi ödemediklerini açıklamaları gerekmektedir” diye konuştu.

Koç CHP’yi de vergiyi de uçurmuş

Filosu dudak uçuklatıyor

Devlete vergi ödemesi yapmayan vergi yoksulu Setair’in filosundaki ticari hava araçlarının bedelleri dudak uçuklatıyor. Koç’un vergisiz şirketi Setair’in İmamoğlu’na tahsis edilen Falcon marka lüks jetinin değeri 24 milyon 500 bin dolar (142.3 milyon TL).  Setair’in son teknoloji ile donatılmış hava aracı filosunun toplam bedeli şöyle: Falcon 8X tipi jet 58 milyon dolar (337 milyon TL), Falcon 7X tipi jet 24 milyon 500 bin dolar (142,3 milyon TL), Agusta Westland 139 tipi helikopter 10 milyon dolar (2 adet-116.2 milyon TL), Cessna Grand Caravan tipi deniz uçağı 2 milyon 575 bin dolar (14.9 milyon TL).

Çıbanbaşı Koç!


FARUK ARSLAN
Yeni Akit Gazetesi

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Haziran 2019 Çarşamba 10:03

YORUM YAZ

 • KaksjsjsjwnamKaksjsjsjwnam12 gün önce
  Be gerizekali herifler Koc Holding sirketlerini ulkeden cekerse iyice batar ekonomimiz zaten istikrarli bir sekilde dusuyor bari bunla ugrasmayalim
 • DADAŞDADAŞ12 gün önce
  bu ülkede vergiyi çalişan ödüyor gelir gider bir muhasebe kafa kafaya getirip sevretler yapıyorlarvergi yokondan sonrada bu kadar adama ekmek yediriyoruz babanın hayrınamı yediriyorsun adamın canını emıyorsun
 • FatmaFatma13 gün önce
  Ayy ne haber ne haber
 • Ali HaydarAli Haydar13 gün önce
  MÜTEKABİLİYET ESASLARI DOĞRULTUSUNDA BENDEN VERGİ ALINMAMASIN İSTİYORUM BİR EMEKLİ OLARAK. GELİRİM AYLIĞIM, GİDERİM MASRAFLARIM.
 • Necmittin karaNecmittin kara13 gün önce
  Koc ailesi batinin bizdeki kocbası uzantısıdır,bunlar ıtalyan agnelli ailesi kanalıyla 2.elden londraya bağlıdır,aile bize kendilerinin Hacıbayram veli den bağları!-uzumbagi degil,kanbagi"-olduğuna inandırmak için cenazelerin Sancak-i şerif orterler (kimden izin alıyorlarsa...sancak onlarda niye bulunur ki?),yasayislari,ortakları vesaire hep dışa bağımlı ve esrarengizdir..cok sey yazılabilir ama asıl iş bunlar niye vergi vermezler ve devlet bunlardan niye vergi almaz!alamaz,yatırımlarımı var ki vergi vermezler..bu ıbn. kilikli sulukler piskani değil temiz kan emerler,esaslı bir dönüşüm şart!devletimiz bu ayrıcalıklı ailelere bir çeki düzen verilmeli ayrıcalık tanınmaması.
 • dertlidertli13 gün önce
  bu adam masonik ve evanjelistlerin türkiyeyi teslim ettikleri kişi ve grubu..bu adamı grubu sorgulayacak tek bir merci yok maalesef..tek dertleri var bunların recep tayyip erdoğan gitsin yerine bizim istediğimiz birisi gelsin heleki şimdi ekrem im amoğlu diye bir zavallı bulundu..tabikide feto ile iltisaklı adam..zaten fetoda cianın masonlarda cianın evanjelistlerde cianın..maalesef dünyada durum bu..başkaldıranı yok etmeye çalışan b,ir yapı var..asla durmazlar ..koç gider başkası gelir..tüsiad doğuş ciner..bu ülkenin yerlileri değildir ve abd tarafından sürekli desteklenmaktedir..heleki ciner grubu..altyapısı nedir ne değildir araştırın neler çıkacak bakın..kimlerle ilişkili olduğunu..artık yıkılmaz durumdalar..ALLAH müslüman ülkelere yardım etsin..yapacak birşey kalmadı..ya olacağız ya öleceğiz
 • Akit boş konuşma Akit boş konuşma 13 gün önce
  Bu ülkenin KOÇU ONLAR YAHU!KİM CESARET EDEBİLİRKİ BÖYLE BİRŞEYE,KOÇLARDAN HESAP SORMAK MI?bu güne kadar hiç bir konuda kimse hesap sormadı.Adamların uluslararası dokunulmamazlığı var.Türkiye yi bile yıkmaya çalıştı,Devlet denen hükümet bişey yapabildi mi?
 • takoztakoz13 gün önce
  Koçun mallarına da el koyun sata sata bir şey kalmadı çünkü ülke de bir kaçdüzgün iş adamı var onları da bitirin
 • hercaihercai13 gün önce
  Kabahat devlette, hukumette! Sen Koc'a istedigin kadar laf soyle ise yaramaz!
 • Kemalist Düşmanı AkpartiliKemalist Düşmanı Akpartili13 gün önce
  Kemalist Koçbaşı kadar Akparti iktidarı döneminde nemalanan yok! kemalist koç kadar akpartiye düşmanlık eden de yok! Yani mesele insanların ekonomik durumu değil, mesele zihniyet meselesi!!!
 • AyhanAyhan13 gün önce
  Milletin anasına küfreden cengiz holdinge , kolin , kalyon hırsızlarına hesap sorulsun.
 • AliAli13 gün önce
  Koç da efelenursen tosmuğu vurur. AK PARTİnin demekki yetmi gücü
 • turhanturhan13 gün önce
  cengiz inşaatın silinen vergi borcunu niye yazmıyorsunuz,o silinen parada benim hakkım var.
 • ahmedahmed13 gün önce
  BU GAZETE KÜPÜRÜ 17 YIL ÖNCESİNE Mİ AİT?BAŞKANLA AYNI DİLİ KONUŞUYORSUNUZ. VERİRKEN TRİLYON,ALIRKEN MİLYON.HAKLISINIZ,"GELEN ÇOBAN OLUYOR,NE DE OLSA SÜRÜ TÜRK." demiş rahmetli Ozan Arif.
 • Çukurova fatih'i Çukurova fatih'i 13 gün önce
  Fakirfukara bu kapitalistemperyalistgüçlerden daha çok vergi veriyor bu koçta ondan bundan para topluyor .sen ilkönce toplu sözleşme de bekliyen işçi kardeşimin alacağını vervede herşeyezıplama
 • İsmailİsmail13 gün önce
  Yanımda 20 kişi çalışıyor ve ben aylık enaz 15 ila 25 bin lira arasında değişen vergi ödüyorum işyeri kira mülkün yok koçun uçağının tekerine gücüm yetmez eğer durum gerçekten öyle ise Devletime ödüyorum diye gururlandığım vergiyi hadi gelde şimdi helâl et.YAZIK.hesabını sormazlarsa gerçekten yazık.
 • Settar pamukSettar pamuk13 gün önce
  Disisler bakanı Barzani ile Kürdistan şehitleri ile saygı duruşunda. Sayın Bahçeli de katılmalı.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

25 Haziran 2019