KKTC Başbakanı Tatar'dan tepki: Azınlık gruplarla işbirliği yapan Akıncı bizi bilinmeze sürüklüyor!

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Başbakan Ersin Tatar arasında, 'marjinal ve azınlık grup' tartışması çıktı.

21 Eylül 2019 Cumartesi 22:51
KKTC Başbakanı Tatar'dan tepki: Azınlık gruplarla işbirliği yapan Akıncı bizi bilinmeze sürüklüyor!

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Başbakan Ersin Tatar'ın Ankara’daki temasları çerçevesinde Gazeteciler Cemiyeti’nin ev sahipliğinde Basın Evi’nde medya mensuplarıyla buluşmasında kendisine yönelik, "Marjinal ve azınlık gruplarla işbirliği içinde Sayın Akıncı bizi bilinmeze sürüklüyor" ifadeler kullandığını belirterek, bunlara yanıt verdi.

"Hiçbir Başbakan, kendi Cumhurbaşkanını yurtdışında böyle karalayamaz"

Tatar'ın açıklamaları üzerine ilk önce Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu yazılı bir açıklama yaptı. Sözcü Burcu açıklamasında; "Hiçbir Başbakan, kendi Cumhurbaşkanını özellikle yurtdışında böyle etik olmayan bir üslupla karalamaz. Bu üslup, Başbakanın ısrarla sürdürdüğü yakışıksız üslubun yeni bir örneğini teşkil etmiştir. 'Marjinal ve azınlık gruplar' ile 'Akıncı ve arkadaşları' söylemleriyle aslında sadece Cumhurbaşkanımıza değil, ona büyük destek veren halkımıza da büyük bir saygısızlık yapılmaktadır" dedi.

Akıncı da cevap verdi

Burcu'nun açıklaması üzerine Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da, Başbakan Ersin Tatar’ın Türkiye’de yaptığı açıklamalara sert yanıt verdi. Sosyal medya üzerinden açıklama yapan Akıncı şunları ifade etti; “Sayın Tatar’ın 'macera' dediği halkımızın desteği ile yürüttüğümüz, siyasal eşitlik temelinde iki kurucu devletli, iki kesimli federal çözüm hedefimizdir; 'marjinal azınlık gruplar ve Akıncı’nın arkadaşları' ise, halkımızın çok ciddi bir çoğunluğudur. Bu gerçeği bugün göremeyenler, günü geldiğinde anlayacaklardır."

'Akıncı demagoji yapıyor'

Tepkiler üzerine açıklama yapan Tatar, eleştirilere, “Sayın Akıncı demagoji yapıyor“ diye cevap verdi. Sosyal medya üzerinden açıklama yapan Tatar şunları kaydetti; “Benim 'Akıncı macera arıyor' dediğim konular kendisinin sosyal medyada yazdıkları değil. Rumların Maraş’ın açılması ile hidrokarbon arayışlarından biz vazgeçmediğimiz sürece görüşmeleri başlatmayacaklarını, Güzelyurt ve Karpaz dahil pek çok yerimiz kendilerine (Rumlara) verilmeden, Türkiye’nin garantörlüğü sıfırlanmadan bizimle anlaşmayacaklarını bile bile Guterres çerçevesinde görüşme yapacağını açıklamasıdır. Bize göre Sayın Akıncı’nın iddia ettiğinin aksine, Kıbrıs Türkü'nün büyük çoğunluğu Türkiye’nin garantörlüğünün devam etmeyeceği, veto yetkimizin olmayacağı, Güzelyurt ve Karpaz dahil pek çok yerimizin verileceği bir sözde çözüme karşıdır."

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 21 Eylül 2019 Cumartesi 22:51

YORUM YAZ

 • Kocasolak Kocasolak 21 gün önce
  KKTC akıncı gibilerin babasının malı değil, onun babasının malını Rumlar aldı, bu günkü KKTC Mücahit’ler tarafından alınmış bir Türkiye topraklarıdır. KKTC seçmen ve gençleri aklını başına almaz, gavurun eşitlik, hak ve özgürlük türkülerine OYNARLARSA namusları başta olmak üzere her şeylerini kaybederler.
 • HainHain21 gün önce
  Akıncı hain gibi konuşuyor ve hain gibi davranıyor NOKTA
 • Akıncı denen şahısAkıncı denen şahıs21 gün önce
  Daha önce fetö şüphelisi denmişti
 • Yaşar Yaşar 22 gün önce
  Kıprıs millilesmeli rum taraflisi olanlar a politika yaptirilmamali. Karşı taraf ta varmi bir tane Türk tezini savunan.
 • KamilKamil22 gün önce
  Akıncının da sadece soyadı Akıncı.O adamın gizli banka hesaplarını araştırmak gerekiyor
 • abdoabdo22 gün önce
  Bakın kafamızı bozmyın.Kanı bozukluk yapmayınİçinizde Osmanlının yadigari Temiz Türkler var.Sahabeler Sahabe annelerimiz var onların hatırına duruyorsunuz
 • Adil kayaAdil kaya22 gün önce
  Akincinin babasi kibrista savasmadi babasi Mali gibi rum pislikleri diyalok yapiyorsun son akincinin bunu iyi kafasi à Loudun kanla Alinan toprak ancak kanla verilir
 • Leyla Leyla 22 gün önce
  Bencede Akıncı rumlara pirim verip ipin ucunuda onlara veripbize yetecek kadar .t verin yiyelim diyecek.ulan biz kıbrisi alabilmek için dünyayla savaşa göze aldık. Sen kim oluyorsunuz ipin üçünü onlara vermeye kalkiyorsunTürkiye olarak biz oraya girerken akıncı rumların içinde tv seyrediyordu Türk askeri kıbrısin yarısını gazi ,şehit vererek aldıkcumhuriyet kurup rauf denktaşa teslim ettik akıncı o zaman yoğurdu yumruğuyla yiyordu .açsın gözünü açarlar gözünü.bekara karı boşamak kolay gelir .uyuma akıncı Türkiyenin sabrını zorlama.
 • mısamısa22 gün önce
  bu akıncı ne ayak

Günün Özeti

Günün Karikatürü

13 Ekim 2019