• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Kira desteği başvuruları ne zaman son? Gelir kaybı desteği başvuru

Kira ve gelir kaybı başvuru ekranı | Koronavirüs salgını sebebiyle ekonomik zorluklarla karşı karşıya kalan esnafa gelir ve kira yardımı yapılıyor. Üç ay süreyle verilecek destek başvuruları sona ermişti. Ancak Ticaret Bakanı Pekcan, başvuruların yeniden başladığını duyurdu. Peki, gelir kaybı başvurusu nasıl yapılır? Esnaf kira yardımı başvuru şartları

Yeniakit Publisher
2021-01-26 11:30:00 -
Kira desteği başvuruları ne zaman son? Gelir kaybı desteği başvuru

Kira yardımı başvurusu nasıl yapılır? Koronavirüs salgını ekonomik açıdan da pek çok soruna yol açtı. Aylardır ciddi kayıplar yaşayan esnafa devlet yardım elini uzattı. Esnafa gelir kaybı ve kira desteği sağlanıyor. Başvurular kısa bir zaman önce sona ermişti. Alınan kararla gelir kaybı ve kira yardımı başvurularının ikinci fazı başladı. Peki, kira yardımı başvurusu nasıl yapılır?

Kira desteği başvuruları ne zaman son? Gelir kaybı desteği başvuru

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, yaptığı açıklamada, bakanlığa ulaşan talepler üzerine kira ve gelir kaybı desteklerine yeniden başvuru imkanı sağlayacaklarını kaydetti.

Pekcan, "Gerekli şartları taşıyan esnaflarımız, başvurularını bugünden itibaren 31 Mart saat 23.59'a kadar e-Devlet üzerinden yapabilecek" ifadesini kullandı.

Gelir kaybı desteği aylık 1000 lira olarak belirlenirken, 3 aylık süreçte toplamda 3 bin lira hibe desteği alınabilecek.

Gelir kaybı desteğine ek olarak esas faaliyetin yürütüldüğü iş yerinin kira olması halinde, büyükşehir belediyelerinin bulunduğu yerlerde aylık 750 lira olmak üzere üç aylık toplamda 2 bin 250 lira, diğer yerlerde aylık 500 lira olmak üzere toplamda 1500 lira kira desteği yapılacak.

İş yeri kira bedelinin kira desteği tutarının altında olması durumunda ise iş yeri kira tutarı kadar kira desteği verilecek.

Şartların sağlanması durumunda gelir kaybı ile kira desteğinden aynı anda yararlanılabilecek.

Destek kapsamına giren birden fazla işletmesi olanlara vergi sicil kayıtlarındaki esas faaliyet konusu üzerinden sadece 1 kez destek yapılacak. Kira ödemesi yapılan birden fazla iş yeri bulunması halinde sadece 1 iş yeri için kira desteği sağlanacak.

Kira yardımı ve gelir kaybı desteği başvuruları e devlet üzerinden yapılacak. Sonuçlar yine e devlet üzerinden takip edilebilecek.

Destek başvurusunun olumlu sonuçlanması durumunda başvuru esnasında belirtilen banka hesabına destek tutarı yatırılacak.

GELİR KAYBI DESTEĞİ BAŞVURU EKRANI

KİRA DESTEĞİ BAŞVURU EKRANI

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23