KHK’lılar sandığa böyle sızmış

Yüksek Seçim Kurulu’nun İstanbul seçimlerini iptal gerekçesinde terör iltisakı nedeniyle kamudan ihraç edilen KHK’lıların sandıklara nasıl sızdığı tek tek açıklandı.

24 Mayıs 2019 Cuma 06:41
KHK’lılar sandığa böyle sızmış

AK Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri için yaptığı itirazın ardından YSK bir karar alarak İlçe Seçim Kurulları’ndan iddialarla ilgili cevap istemişti.

Terör iltisakına vurgu

İlçe Seçim Kurulları ise kısıtlı/hükümlü seçmenler, sandık kurulları ve sayım döküm cetvelleri ile ilgili rapor hazırlayarak YSK’ya göndermişti. O raporların tümü gerekçeli kararda kamuoyuyla paylaşıldı. Cevaplarda en dikkat çekici bölüm ‘terör iltisakı’ nedeniyle kamudan ihraç edilen KHK’lıların sandıklarda nasıl görevlendirildiği anlatıldı.

KHK’lılar bilerek görev istedi

İlçe seçim kurullarının iddiasına göre KHK’lılar seçimlerden önce başvuru yaptı. Esenler’de 2. İlçe Seçim Kurulu bölgesinde KHK’lı A.E’ye sandık başkanlığı görevi verildi. İlçe seçim kurulundan gönderilen resmi yazıda A.E.'nin müracaatının olduğu, daha evvelki seçimlerde sandık kurulu başkanlığı yaptığı bu nedenden dolayı kendisine görev verildiği iddia edildi. Esenyurt’ta ise ilçe seçim kurulu KHK’lı L.Ü. için ilginç bir gerekçe sundu. Kurul memur üye bulamadığını, KHK’lı L.Ü.’nün kurul üyeliği için başvuru yaptığını bu nedenle de görev verildiğini beyan etti.

Resmen sahtecilik suçu işlendi

Kartal’da ise tam bir sahtecilik yaşandı. Resmi yazıya göre Atalar Mahallesi 1055 nolu sandıkta sandık kurulu başkanı olarak görev yapan T.B. da görev almak için bizzat kendisi başvurdu. Ancak adı geçen dilekçesinde Maliye Bakanlığına ait görev kimlik belgesi beyan etti. Söz konusu mahallede görevlendirilen bir kişi mazeret bildirinde kurul tarafından görevlendirilme yapıldı. Yapılan incelemede T.B.’nin hakkında kesinleşmiş mahkumiyet kararı olduğu, memurluk görevinin kanun gereğince sona erdiği ortaya çıktı.

Eski kimlik belgesini gösterdi

Pendik’te de benzer bir durum yaşandı. KHK’lı R.Ö’nün Pendik 3. İlçe Seçim Kurulu’na görevden atılmadan önce kullandığı ıslak imzalı kurum kimlik kartı ile başvurdu. Kurul daha önceki seçimlerde de görev aldığı için R.Ö.’yü araştırmadan sandık kuruluna atadı. Sultanbeyli’de KHK’lı A.E.’nin de bizzat başvurak görev istediği iddia edildi. Bahçelievler’de görevlendirilen KHK’lı C.M.’nin isminin ise kaymakamlık tarafından gönderilen listeye yer aldığı dile getirildi.

Kaynak: Yeni Şafak

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 24 Mayıs 2019 Cuma 06:53

YORUM YAZ

 • kemalkemal24 gün önce
  Hala sızmaya çalışıyorlar.Tam bir paronoya. Atıldınız işte vatana ihanetten. Kanser gibi tekrar yayılmaya bir mikrop gibi vucuda girmeye çalışıyorlar. Bunlar uslanmaz..Hadi ABD ye gidin şeytanınız orada ..
 • AkınAkın24 gün önce
  Istanbulda AKP 14bine yakın bir oyla kaybetti, istanbulda khk lı sayısı 14 binin biraz üzerindeymiş Allah'ın sopası yok suç varsa cezası vardır üç yıl olmuş memuru görevden atmış adına khk koymuş üç yıldır komisyonda bekliyor suç ne banka sendika , 23 Haziran'da bir milyon fark yersinizsiz bu mantıkla
 • ihsanihsan24 gün önce
  fetö chpkk takdiği
 • son sözson söz24 gün önce
  Gerekçeler inandırıcı değil. Memurlar bireysel olarak sandıkkurulu başkanlığına müracaat etmiyor. çalıştığı kurumdan liste yapılıp gönderiliyor.
 • halisdemirhalisdemir24 gün önce
  ama ysk lıstelerınde var nasıl oluyor da sızıyor ? ysk nın hapse atılması lazım değilmi o halde ? sacma
 • Karamanlı Karamanlı 24 gün önce
  Ne sızması, devletin kurumları birbirinden kopuk. Herifler müracaat etmiş, devletin cezası varım yokmuhaberi yok. İşini yapmayanlar, yine sızmışlar, çalmışlar vb kılıf arıyorlar. İşini yap işini, hergün birilerini toplayıp konuşmaktan çalışan yok.
 • Teyyo Teyyo 24 gün önce
  Khk lılar değil onları mağdur edenler vatan haini olduğu çok kısa zamanda acığa çıkacak. Kaldı ki o şahısların görev yaptığı ilçe belediye başkanları ve meclis üyeleri ve de muhtarlık seçimleri neden iptal edilmedi? Yandaş akit sen önce buna cevap ver. Batıyorsunuz battıkça da iyi ce sapıtıyorsunuz.
 • ChnChn24 gün önce
  Bu sahtekarlığın hırsızlığın önünü açan sebep olan il ve ilçe seçim kurullarındaki tüm elemanların savcılarda dahil incelenmesi gerekir.
 • yalovali77yalovali7724 gün önce
  Nerde devlet, nerde teşkilatlar, hesabı sorulmalı.
 • AhmetAhmet24 gün önce
  23 bin sandıktan, 19.000 kişiyi o zaman neden memur olmayan kişilerden atadınız? Imamoğluna oy veren ve oyu calınan biri olarak ben soruyorum. 19.000 kişiyi atarken yak nın aklı nerdeymiş?1 değil,10 değil,100 değil,1000 degil,10.000 değil,19.000 kişi.Kaç kişide?23.000 kişide 19.000Güldürmeyin insanı, zaten bu seçimler hep böyle yapılıyordu. Böyle bir uygulama bu güne kadar yapılmıyordu.Bir an için kamu memuru olmanın zorunlu olduğunu var sayalım, o halde de şöyle bir durum ortaya çıkıyor:23000 de 19000 o kadar büyük bir oran ki, bu kadar büyük adet yaygınlıktan dolayı hükmen geçerli sayılmalıydı.Tıpkı anayasa seçimindeki milyonlarca mühürsüz oyun uygun olmadığı halde geçerli sayıldığı gibi "geçerli" sayılmalıydı. Çünkü adet çok fazla, oran çok yaygın.Sanki arada birkaç tane sivil değil de, arada bir kaç memur giren sandik baskanı olmuş.Onun için maddi hata vardır. Ama buna hırsızlık denilmemeli.Iptal gerekcesi olabilecek bir hirsizlik da yok.Ayrica fetocü memurlar chp nin değil, ak partinin yarasıdır. Ak partinin kamburudur. Fetocu memurları başımıza dolayan chp degildir
 • KutluhanKutluhan24 gün önce
  Seçim olsun sonuçları görelim ona göresahtekarlıklar kesinleşir şimdi kimin eli kimin cebinde belli değil ne dense boş çalmışlar tamamda çalanlar uyumazken siz niye uyudunuz.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

16 Haziran 2019