• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Kayıt dışı satış tavan yaptı! ABD terörü petrolle besliyor

ABD'nin uyguladığı ambargolar nedeniyle daha çok terör örgütleri eliyle gerçekleşen kayıt dışı petrol ticaretinin dünya genelinde arttığına vurgu yapan TESPAM Başkanı Oğuzhan Akyener, "ABD uyguladığı ambargolar ile terör örgütlerinin ekmeğine yağ sürmüş oluyor." dedi.

2019-05-16 13:11:00 -

 Necmi Güven  Yeniakit.com.tr 

Türkiye Enerji Stratejileri ve Politikaları Araştırma Merkezi (TESPAM) Başkanı Oğuzhan Akyener, ABD'nin İran'a uyguladığı ambargo ile kayıt dışı satışı artırdığına değinerek bu pastadan ise en büyük payı terör örgütlerinin aldığına vurgu yaptı. Türkiye, Hindistan ve Çin gibi ülkelerin İran'dan petrol almak zorunda olduğunu söyleyen Akyener, rafinerilerin İran petrolüne göre tasarlanmasından dolayı başka seçenek olmadığının altını çizdi.

Çin ambargoyu deliyor

Yıllardır ambargo altında kalan İran'ın bu süreç konusunda çok tecrübeli olduğunu dile getiren Akyener, "Ambargo süreci İran'ın çok tecrübeli olduğu bir konu. Çin, Hindistan, Türkiye gibi ülkelerin özellikle alıcı olması nedeniyle ambargonun bu ülkeler üzerinden delindiğini çok iyi biliyoruz. İran, özellikle Çin üzerinden ambargoyu delebilme noktasında çok daha tecrübeli. Bu durum şöyle oluyor: İran'ın resmi petrol arzında ciddi kısıtlamalar oluyor. Eskisi kadar rahat hareket edemiyorlar. Bu resmi arz kısıtlamaları gayri resmi satışlar üzerinden devam ediyor. Menşei değiştirilerek, gemilerin bilgileriyle oynanarak farklı pazarlarda İran petrolü farklı isimlerle alıcı bulabiliyor. Çin'in kendi bünyesinde oluşturduğu petrol borsası da bu kapsamda önemli bir yer alıyor. Burada İran petrolü farklı ülkelerden gelmiş gibi gösterilerek yine satılabiliyor." diye konuştu.

Uzun vadeli anlaşmalar var

İran'da kayıt dışı petrol satışlarının tavan yaptığını kaydeden Akyener, "ABD, İran petrolünün alıcılarına 'Başka yerdan alın' diyerek bir netice alamaz. Türkiye, Hindistan, Çin; İran'dan petrol ithalatlarına devam edecektir. Trump'ın yönlendirdiği Suudi Arabistan'dan ya da Birleşik Arap Emirliklerine ait petrol farklı bir nitelikte.
Ayrıca ülkeler arasında imzalanan uzun vadeli anlaşmalar var." ifadelerini kullandı.

Rafineriler uygun değil

Ham petrolün farklı kalitede türü olduğuna vurgu yapan Akyener, "Alınacak petrol fiyatları ve petrolün niteliklerine göre rafineriler tasarlanıyor. Türkiye'deki rafinelerin çoğu İran, Irak gibi yakın coğrafyamızdan alınacak petrol ve ham petrol cinsine göre tasarlanmış durumda. Suudi Arabistan'dan petrol alma opsiyonu durumu zora sokuyor. İran ya da Irak petrolünü işleyecek bir tesis kuruldu. O tesis başka petrollerde aynı verimlilikte çalışmayacak. Aynı nitelikte ürünler çıkartmayacak. ABD, ticari olarak sadece İran'a değil, İran'dan ham petrol alan Türkiye gibi diğer alıcı ülkelere de ambargo uygulamış oluyor. Bu yaklaşım doğru değil, etik değil." şeklinde konuştu.

ABD terörü besliyor

ABD'nin ambargolarla uluslararası piyasalarda yapmaya çalıştığı hamlelerin diğer devletlere de etkisi olduğunu söyleyen Akyener, "Sadece İran'dan bahsetmiyoruz. Suriye ve Irak'ta, Venezuela'nın da yer aldığı birçok farklı coğrafyada bu şekilde karışıklıklar meydana getiriliyor. Bundan dolayı dünyadaki kayıt dışı petrol hacmini çok fazla yükselmiş durumda. Bu kayıt dışı petrolün bir kısımını rafineri zorunluluğundan dolayı bazı devletler alsa da esas ticareti terör örgütleri gerçekleştiriyor. ABD uyguladığı ambargolar ile terör örgütlerinin ekmeğine yağ sürmüş oluyor." dedi.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23