• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Kasım Süleymani Türkiye’ye de saldıracaktı iddiası

ABD Senatosu'na Kasım Süleymani suikastı ile ilgili sunulan önergede dikkat çeken detay ortaya çıktı. Süleymani, Irak ve Afganistan'daki ABD vatandaşlarına yönelik saldırılarının yanı sıra, Türkiye, Almanya, Bosna ve Bulgaristan gibi ülkelerde de saldırılar planladığı iddia edildi.

Yeniakit Publisher
2020-01-15 14:57:00 -
Kasım Süleymani Türkiye’ye de saldıracaktı iddiası

ABD Senatosu'na Kasım Süleymani suikastından 1 hafta sonra sunulan önergede, İranlı generalin Irak ve Afganistan'daki ABD vatandaşlarına yönelik saldırılarının yanı sıra,Türkiye, Almanya, Bosna ve Bulgaristan gibi ülkelerde de saldırılar planladığı iddia edildi.

2 Ocak sabahı ABD'ye ait insansız hava aracı tarafından içerisinde bulunduğu araç Bağdat Havaalanı yakınlarında vurularak öldürülen İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü komutanı Kasım Süleymani'nin ölümüyle ilgili olarak ABD Senatosu'na bir önerge sunuldu.

Süleymani'nin ölümünden bir hafta sonra 466 dosya numarasıyla Cumhuriyetçi Senatör Ted Cruz tarafından sunulan önerge, "Operasyonu gerçekleştiren ABD ordusunun ve istihbarat topluluğunun mensuplarının onuruna" ifadeleriyle başlıyor.

Süleymani'nin ABD'li yetkililer tarafından "terörist" olarak tanımlandığının belirtildiği açıklamada, İranlı generalin Irak ve Afganistan'daki terör saldırılarından sorumlu olduğuna dikkat çekildi. Önergede ayrıca Kasım Süleymani'nin 2011'de Suudi Arabistan'ın ABD Büyükelçisi'ne yönelik saldırısının ve Aralık 2019'da ABD'nin Bağdat Büyükelçiliği'ne yönelik saldırının planlayıcısı olduğu öne sürüldü.

Türkiye'de de saldırı planladı iddiası

Önergede dikkat çeken bir diğer nokta da, Süleymani'nin Orta Doğu'nun ötesinde de saldırılar planlandığı iddiası oldu. İddiaya göre Süleymani, Türkiye, Almanya, Bosna, Bulgaristan, Kenya ve Bahreyn gibi ülkelerde saldırılar planlandı.

Önergede Süleymani'nin planladığı iddia edilen saldırılarla ilgili başka detay verilmezken, ABD'nin Kudüs Gücü ve bağlantılı organizasyonlarla mücadelesini sürdüreceği ifade edildi.

9 Ocak'ta ABD Senatosu'na sunulan önerge henüz kabul edilmedi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

kara kutu

yalannnnnnnnnnnnnn
 • Yanıtla

Pek inandirici deyil

Deseydiki ben oldurmesem o beni oldurecekti,belki.once ortak straji ,sonra santaj inceden niye bilinmiyor siz hasim olunca digerleride olsun
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23