Kaktüs bitkisini yetiştirirken nelere dikkat etmek gerekir?

Kaktüs bitkisinin bakımı nasıl olmalıdır? Kaktüs bitkisinin sulaması nasıl olmalıdır? Bu bitkiyi ne zaman gübrelemek gerekir? Kaktüsün çoğaltılması nasıl olmalı?

14 Haziran 2018 Perşembe 20:16
Kaktüs bitkisini yetiştirirken nelere dikkat etmek gerekir?

KAKTÜS BAKIMI NASIL OLUR?

Kaktüs bitkiler içerisinde yetiştirmesi en kolay ve bakıma en az ihtiyaç duyan bitki çeşitlerli arasında yer alır. Ancak kaktüsünüz çiçek açmıyorsa kaktüs bakımı hakkında pek bilgi sahibi değilsiniz demektir. Kaktüsünüzün çiçek açmasını ve iyi bir şekilde gelişmesini istiyorsanız ona kendi doğal ortamını yaratmanız gerekir. Böylelikle sizde evinizde çiçek açan sağlıklı kaktüsler yetiştirebilirsiniz.

ORTAM ISISI

Kaktüs bitkisi çöl bitkisi olduğundan ısıya karşı oldukça dayanıklı bir bitki türüdür. Bu nedenle kaktüs bitkinizi direkt güneş alan alanlarda bakmanız gerekir. Ayı zamanda kaktüs bitkisi soğuk havalara karşı hassas bir bitki değildir. Bu nedenle soğuk havalarda ortam ısısını arttırmanıza gerek yoktur. Ancak güneşli günlerde, güneş görmesini sağlamanız bitkinizin yararına olacaktır.

SULAMA

Kaktüs bitkisi çok fazla suya ihtiyaç duyan bir bitki değildir. Sulama işlemini gerçekleştireceğiniz zaman toprağını parmağınızla test edebilirsiniz. Eğer toprak çok fazla kurumuşsa sulayabilirsiniz. Kaktüs bitkisinin toprağının çok kuruduğu zamanlar genellikle kavurucu sıcakların olduğu yaz mevsimidir. Sıcakların çok fazla olduğu zamanlarda kaktüsünüzü haftada bir kere bol su ile sulayabilirsiniz. Ancak saksınızın altındaki tabak kısmını muhakkak boşaltmanız gerekecektir.

GÜBRELEME

Kaktüs kışın kendini dinlenmeye alır. Bu nedenle kaktüs bitkisinin gübreleme işlemi genellikle ilkbahar aylarında yapılmalıdır. Kaktüs bitkisine hayvan gübresi kesinlikle koyulmamalıdır. Aksi takdirde bitkiniz çürür ve bir daha kendine gelemez. Hayvan gübresinin yerine kaktüsünüzün toprağına çiçek coşturan vitaminlerinden koyabilirsiniz.  Bu tür vitaminler çiçeğinize daha iyi gelecektir.

KAKTÜSÜN ÇOĞALTILMASI NASIL OLMALIDIR?

Kaktüs bitkisini çoğaltırken kökten ayırma yöntemini kullanmanız gerekir. Bu yöntemde kaktüsü saksısından çıkardığınız andan itibaren diğer saksının içerisine koymanız gerekir. Kökünden ayırmış olduğunuz kaktüs diğer saksıda hemen büyümeye başlayacaktır.

Kaktüs bitkinizi çoğaltmak işlemini yaz mevsiminde yapmalısınız. Sulama işlemleri ve gübreleme için yukarıda verdiğimiz yöntemleri uygulayabilirsiniz.

KAKTÜS BİTKİSİ BAKIMI PÜF NOKTALARI

Kaktüsünüzü toprağa verdikten sonra 1-2 gün su vermeyin. Köklerinin ıslak kalıp çürümemesi için toprağını temizledikten sonra 4-5gün kurumaya bırakın.

Kaktüsünüzü toprağa diktikten sonra 2 gün boyunca su vermeyin.

Kaktüs bitkisinin konumunun havadar olmasına önem gösterin.

Aşırı güneşe maruz bırakmak yerine arada bir güneşe muhakkak koyun.

Toprağa süzdüren özel kaktüs toprağı için, toprağın içerisine ponza taşı karıştırmanız gerekir.

 

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 14 Haziran 2018 Perşembe 20:16

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    25 Mart 2019