İzmir Barosu'ndan 'idam ve hadım' tepkisi: Karşıyız!

Çocuklara yönelik cinsel suçların artmasının ardından yeniden gündeme gelen idam ve hadıma karşı ilk tepki İzmir Barosu'ndan geldi. Baro yaptığı açıklamada idam ve hadımın çözüm olmayacağını belirtti.

14 Temmuz 2018 Cumartesi 11:27
İzmir Barosu'ndan 'idam ve hadım' tepkisi: Karşıyız!

İzmir Barosu Çocuk Hakları Merkezi Yönetim Kurulu üyesi avukat İlke Erol, İzmir Barosu adına, çocuklara yönelik cinsel suçlar ile cezalandırma yöntemi konusunda basın açıklaması yaptı.

"İDAM VE HADIM ÇÖZÜM DEĞİL"

İzmir Barosu Başkanvekili Mustafa Çetin ve çok sayıda avukatın da yer aldığı açıklamayı yapan Erol, idam ve hadım cezasının çocuğa yönelik suçları önlemek adına çözüm olmadığını söyledi.

İlke Erol, şöyle konuştu: "Son dönemlerde artan ve görünür hale gelen çocuk cinayetleri ve çocuk istismarı münferit, sapık, hasta insanların idamı ve hadım tartışmaları adeta çözümsüzlük üreterek tartışılmamalıdır. Evrensel değerlere uygun, bilimsel, çocuk hak ve özgürlüklerini esas alan devletin yükümlülüklerinin belirlendiği, hukuk güvenliğinin sağlandığı, toplumsal değer yargılarını koruyucu yöntemler belirlemelidir. Meselenin bütüncül çözümü için öncelikle Meclis'te kurulması önerilen çocuk hak ihlallerine ilişkin komisyonlarının hızlıca kurulması, bekletilen 'Çocuğa yönelik şiddeti önleme ulusal eylem planı'nın çıkması ve uygulanmaya başlanması, bu alanda çalışan sivil toplum örgütleriyle ortak çalışmalar yürütülmesi ve bu çalışmaların kamu idaresi tarafından desteklenmesi gerekmektedir. "

"BÜTÜNCÜL ÇÖZÜMLER ÜRETİLMELİ"

İzmir Adliyesi'nde Çocuk Hakları Merkezi'ne 2017 yılında 700'den fazla çocuğa yönelik suç başvurusu yapıldığını, 2018'in ilk 6 ayında ise bu rakamın 585 olduğunu belirten Erol şunları söyledi: "İdam cezasının uygulandığı ülkelere bakıldığında, tüm örneklerde görüleceği üzere şiddet türünün ortadan kaldırılması için asla çözüm yöntemi olmadığı net olarak görülecektir. Çocuğa yönelen her türlü istismar için çözüm, çocuğa özgü adalet, koruma ve rehabilitasyondur. Bu bağlamda şiddete şiddet ile karşılık vermek yerine çocukların korunması odağında bütüncül çözüm üretilmelidir."

Haber Tarihi: 14 Temmuz 2018 Cumartesi 11:27

YORUM YAZ

 • YavuzYavuz6 gün önce
  Evet Ferhat gardaş. Bu mason ve yahudilerin eline idam yetkisi vermekte tehlikeli. Bunlar sapıkları değil, Müslümanları asar. Bakınız tecacüzcü cemi savunan kepçe gulak.
 • Erhak Erhak 6 gün önce
  BARO hukuki bi talepte bulunuyor. Ben de diyorum ki eğer idam ( çok ihtimal vermiyorum, AB yi karşımıza alamayız) ve hadım konusunda görüşeri buysa CEZASI BU OLABİLECEK DAVALARDA BU İŞE İMZA ATAN AVUKATLAR TESPİT EDİLİP,BU DAVALAR BUNLARA VERİLMESİN.VERECEKLERİ KARARLAR ŞİMDİDEN BELLİ.ÇOCUĞU TECAVÜZE UĞRAMIŞ BİR BABANIN DA AVUKAT,HAKİM SEÇME HAKKI OLSUN. LÜTFEN BU KİŞİLERİN İSİMLERİ ADALET SARAYLARINDA,İNTERNET ORTAMINDA DEŞİFRE EDİLSİN.CİĞERİ YANMIŞ ANALAR BUNLARIN ELİNDE OYUNCAK OLMASIN.
 • FerhatFerhat6 gün önce
  Barolar birligi Avrupa insanan haklari degerlerini referens alan ve bu yüzdende Masonlar birligi olan AIHM nin talimatlari dogrultusunda hizmet eden satilmis ve onursuz bir birlik. Bu avkatlar ve Hakimlerden olusan birlik Fetö yani Batinin izzetsiz ideolojilerinin daimi koruyucusu ve milleitimizin degerlerine düsman bir kurulus. Türkiyede adaletin ve hukukun kimlerin tesiri altinda oldugunun en baris örnegi. Cocuk istismarcilarina ve her türlü agir suclulara müssammaha gösteren adi bir mason sebekesi. Devletimizin ve ailemizin vede toplumumuzun temel taslarini tahrib eden hain ve masinlarin hizmetine amade bir kurulus. Devletimiz böyle satilmis alcaklardan temizlenmedigi müddetce hic bir ilerleme elde edemeyecek malesebb bilimi dahi kendi cikarlari dogrultusunda sekillendiren alcak ve ahlaksiz Ab nin usaklari bunlar.
 • Erhak Erhak 6 gün önce
  BARO hukuki bi talepte bulunuyor. Ben de diyorum ki eğer idam ( çok ihtimal vermiyorum, AB yi karşımıza
 • Sinayli57Sinayli576 gün önce
  Idamı suçları önlemek veya engellemek için değil, cezalandırmak için istiyorum.Hak yerini bulsun, mağdur yakınları katil olmakdan kurtulsun.Bu böyle savunulsun!
 • FerhatFerhat6 gün önce
  Barolar birligi Avrupa insanan haklari degerlerini referens alan ve bu yüzdende Masonlar birligi olan AIHM nin talimatlari dogrultusunda hizmet eden satilmis ve onursuz bir birlik. Bu avkatlar ve Hakimlerden olusan birlik Fetö yani Batinin izzetsiz ideolojilerinin daimi koruyucusu ve milleitimizin degerlerine düsman bir kurulus. Türkiyede adaletin ve hukukun kimlerin tesiri altinda oldugunun en baris örnegi. Cocuk istismarcilarina ve her türlü agir suclulara müssammaha gösteren adi bir mason sebekesi. Devletimizin ve ailemizin vede toplumumuzun temel taslarini tahrib eden hain ve masinlarin hizmetine amade bir kurulus. Devletimiz böyle satilmis alcaklardan temizlenmedigi müddetce hic bir ilerleme elde edemeyecek malesebb bilimi dahi kendi cikarlari dogrultusunda sekillendiren alcak ve ahlaksiz Ab nin usaklari bunlar.
 • fatoşşşşşşşşşfatoşşşşşşşşş6 gün önce
  yani diyorlarki devlet her çocuğun arkasına bir sivil polis takıp takip edecekmiş miş. polislerin maaşınıda bu ............ler ödeyecekmiş. inşallah bunların çocuklarına o sapıklar dadanır bakın o zaman ne diyecekler
 • AsalaklarAsalaklar6 gün önce
  Taciz tecavuz oldugunda ddvleti sucluyorlar,tecavuzun engellenmesine cezalandirilmasina da karsilar! Bunlar nasil bir aslak?
 • MuratMurat6 gün önce
  Sapıkları, bu baro üyelerinin kapılarına gönderin, bakalım nasıl viyaklayacaklar. Başkasının namusu, canı, malı onlara ucuz geliyor anlaşılan.
 • BOYKOTT CHDPKKBOYKOTT CHDPKK6 gün önce
  Bunlarin cocuklari yokmu..? ALLAH göstermesin ama bunlar kendi cocuklarina birsey olursa yapanin tedavi masraflarinimi ödeyecekler(vergi!)??Öbür tarafdaki cezalarani tez cekmeleri icin tabiki "idam" !!!
 • Yunus16Yunus166 gün önce
  ATEŞ SİZİN OCAĞINIZA DÜŞSÜN. O ZAMAN İDAM MI DEĞİL Mİ ANLARSINIZ.
 • BuğuBuğu6 gün önce
  O zaman sapıkları teröristleri size gönderelimevinizde ağarlayınkucaklayınolacaklardan sorumlu değiliz
 • Ismail hakki efendiIsmail hakki efendi6 gün önce
  Onlar icin tecavuz normal idama gelince istemezler ayni takimlar idam olmali en azindan pislik ler hapiste olmaz vatan hainlerinin hapiste olmasi insana dokunuyor
 • Allahın bir kulu Allahın bir kulu 6 gün önce
  Eğer bunlar için çözüm olmayacaksa bunlar çocuklarını tecavüzcülere tahsis etsinler. O zaman hiç caza da vermesinler.
 • HilâlHilâl6 gün önce
  Aynen katılıyorum bunlar CHP zihniyeti
 • MahoMaho6 gün önce
  Bence baroya kayıtlı tüm avukatlar hadım edilsin..
 • bayazıt korkmazbayazıt korkmaz6 gün önce
  bu gerıler cok sey soyledıklerını sanıyor ama aslında hıcbısey soylemıyor anlayan varsa berı gelsın.
 • YavuzYavuz6 gün önce
  Eeee, tecavüzcü katil yahudi cemin imdadına kim koşmuştu? Kepçe gulak. Unutmayın, Osmanlı zamanında Konyaya yerleşen yahudiler, izmire göç etmiştir. Şimdi isimleri kemal, ahmet memet.
 • yusufyusuf6 gün önce
  hem bas bas bagırın hem idama karsı gelın ne ayaksınız siz
 • ibrahimibrahim6 gün önce
  İDAM VE HADIM AĞIR GELDİ YUNANA..:)
 • Mesut SarpMesut Sarp6 gün önce
  Hadım Avrupa isviçrede bile uygulanıyor. Yav hukukcular ölüme karşısınız , canı Allah verdi o alsın dersinizde anlarızç Hadımlığa neden karşısınız anlayamadım. Hatta Avrupada bazı hastalar kendilerinden korktukları için kendi istekleriyle hadım ettirenler dahi var!
 • mevlütmevlüt6 gün önce
  "idam", "hadım" ve "bedelli askerlik" konusuna millet karar vermelidir...sandıkla....başka yolu yok....kendini kaf dağında gören bir takım beyinsizler değil...
 • HakkıHakkı6 gün önce
  Bu namus tan bi haber olan tiplermi namus koruyacak bunlar namussuzun önden gideni herayak varbu sol ve chpkk zihniyetinde bunlar israil ve abd gudumlu vatanhainleridir
 • AdemAdem6 gün önce
  sizin de çocuğunuza karınıza aynı şeyleri yapsınlar da ondan sonra bir daha görüşelim bay gugukcular.
 • ademadem6 gün önce
  Sapık avrupa zihniyeti tecavüz edilip öldürülen kızlara değil de katillerine acıyor. İnşallah sadece idam değil suçla iligili diğer yasalar da değişir. Goodbye avrupacık...
 • Muttalip GÜNGÖRENMuttalip GÜNGÖREN6 gün önce
  Sorsak bu mübtezellere "nedir bütüncül çözüm?" ne yapılmalı, nasıl yapılmalı? ikna edici bir önerin ar mı? "He var"bütüncül çözüm" Bunlar kendilerini avukat olunca akıllı sanıyorlar...dangalaklar.... Hadım olmalı... İDAM olamalı.... daha caydırıcı ne varsa olmalı,,, yoksa daha çoook ağlarız...
 • Milletin iradesiMilletin iradesi6 gün önce
  Gavur bunlar bu sapıkların türemesindede bunların katkısı var.
 • mevlütmevlüt6 gün önce
  "idam" ve "hadım" referanduma gitmelidir....bu millet karar versin....kendini kaf dağında gören beyinsizler değil....
 • hercaihercai6 gün önce
  Kanunlari Baro mu belirleyecek Turkiyede? Herkes kendi isini yapsa iyi olacak!
 • apoapo6 gün önce
  izmir barosu mu bu topluluk denize dokulemeyen gavurlarin barosu mu ? Ataturk kalkta gor gavuru denize doktun mu dokmedin mi. Sahil kismi gavur kayniyor. Kurdugun partide öyle hep sahil kisminda cok garip
 • MUDAYOVINSKIMUDAYOVINSKI6 gün önce
  COCUK TACIZCILERI KADILARA TECAVÜZ EDENLER IZMIR BAROSUNDAN OLMASIN MADEM TERÖRISTLERI BU IZMIR BAROSU DENILEN SUC MAKINALARIN DERNEGI KENDI K.ZLARINA VE K...ILARIN TECAVÜZ EDILSEYDI BÖYLEMI SÖYLIYECEKLERDI NASIL OLUYORDA BÖYLE TECAVÜZCÜLERI SAVUNUYORLAR BUNLAR TECAVÜZCÜ OLMASIN.
 • gonyalıgonyalı6 gün önce
  Şu afiştelere tecavüzcü aranıyor.Gerci bunlar tecavüz kacınılmaz ise zevk alma taraftarıdırlar.... İZMİR DİYE BOŞUNA DENMİYOR.BUNLARIN ÇOĞUNUN MAYASI VE KANI BOZUK.
 • SerifSerif6 gün önce
  Laf kalabalığı yapma lan sun bakalım çözümüde görelim. Eğitim şart deme çünkü eğitimli ülkelerde bu oran daha çok ibiş
 • Yunus 16Yunus 166 gün önce
  BU SOLCULAR GENEL OLARAK İDAMA KARŞI GÖRÜNÜRLER, LAKİN BIRAKIN TECAVÜZLÜ CİNAYETLERİ EVİNİN ÖNÜNDEKİ ARABAN ÇALINDI DESENİZ HIRSIZI ÖLDÜRMEYE KALKARLAR. BUNLAR BÖYLE TUTARSIZ DÜŞÜNÜRLER
 • HsnHsn6 gün önce
  mimar mühendis doktor ve avukat olup muhafazakar sağcı insanlar size ne oluyorda meslek örgütlerinizi sol ve aşırı sol örgütlerin eline geçmesine izin veriyorsunuz bi zahmet kı....arınızı kaldırında oy verme günü bu örgütleri işgalden kurtarın bakın öğretmenler bu işi başardı
 • MehmetMehmet6 gün önce
  Çok açık ve net bir tc vatandaşı olarak şu kelimeleri yazmak ihtiyacı duydum. Sen abd ingiliz aklıyla size papağan gibi tekrar ettirmişler belli. KA.PELİK YAPMAYIN. H.inler sizi.
 • meçulmeçul6 gün önce
  soysuz serefsizler
 • LütfiLütfi6 gün önce
  BÖYLE ZİHNİYETLİLER SAPKINLIK YAPAMAYACAKLARINDAN MI KORKUYORLAR Kİ BÖYLE ALENİ NOOOO DİYORLAR.
 • Şeref KazanŞeref Kazan6 gün önce
  Bu hukukcularsapkınlık hırsızlık yolsuzlukve katillerden beslendikleri için haliyle her iyi şeylere karşı çıkacaklardır
 • mevlütmevlüt6 gün önce
  sandıkta bu millet "idam"ı , "hadım"ı ve "bedelli askerliği"meselesini kesinlikle çözer....kendini kaf dağında görenler uydurma çözüm üretirse önümüzdeki seçimde ak parti "tatile" çıkar ...bu kesin...bırakın millet sandıkta çözsün....ve bitsin...ve AB konusu da....
 • cihadcihad6 gün önce
  e o zaman bunları idam edelim bakınsana cübbenin altına saklanmış ar damarsız leş bunlar neye yararlar
 • sakaryalısakaryalı6 gün önce
  ben bir müslüman olarak .. dinimiin gerektirdigi kanun neyse onu istiyorum...baro maro beni alakadaretmezkimin agzıyla konuştuklarını biliyoruz...
 • Hakkı çavdarHakkı çavdar6 gün önce
  size neden battıki aynı katekoriden olmalısınız yoksa size niye batsın hem siz kimsiniz irabda mahillinizmi varki hırlıyorsunuz sorulursa hırlarsınız
 • Yusuf canYusuf can6 gün önce
  Resimde bulunanların tamamını tecavüzcü lerle aynı koğuşa atacaksın,onları eğitim bakalım asalaklar toplumun değerlerine diyorlar herhalde İzmir'in değer yargıları ile Anadolu'nun arasında çok fark var
 • Hakkı çavdarHakkı çavdar6 gün önce
  yazdığın hepsine imza atarım( avrupayı karşımıza alacaksak) hariç dostum neyaparsan yap avrupa her şart veşeraitte karşımızdadır.k.kerim:onların dinine girmedikçe onlar sizden razı olmazlar k. Kerimi 1440küsür yıldır yanlış duruma düşüren hiç birolay şimdiye kadar olmadı olmayacaktırda
 • FikretFikret6 gün önce
  Umarım bu kararı veren İzmir Barosunun kızları da bir gün tecavüze uğrarlar. Ben o zaman seyredeceğim ulumalarını. "Evrensel değerlermiş, bütüncül çözümlermiş" hikaye, bir sürü süslü laf salatası.

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü