İYİ Parti'de deprem! 4 il için kayyım başvurusu yapıldı

Yerel seçimlerin ardından birçok olayla gündeme gelen İYİ Parti'de bir kriz daha patlak verdi. Partide, Antalya, Konya, Gaziantep ve Zonguldak il yönetimine kayyım atanması için mahkemeye başvuru yapıldı.

11 Eylül 2019 Çarşamba 23:33
İYİ Parti'de deprem! 4 il için kayyım başvurusu yapıldı

 Sezai Erhan  Yeniakit.com.tr 

İYİ Parti’de bu kez de kayyım krizi yaşandı. İYİ Parti’de süresi dolan il başkanlarının kongreye gitmemesi üzerine parti üyelerince Antalya, Konya, Gaziantep ve Zonguldak il yönetimine kayyım atanması için mahkemeye başvuruldu.

İYİ Parti bir taraftan HDP heyetine randevu vermemek için direnirken diğer taraftanda teşkilatlardaki sorunlarla uğraşıyor.

İYİ Parti Antalya İl Başkan yardımcısı Rıdvan Yıldız, İYİ Parti il başkanlığı makamını Siyasi Partiler Kanunu’nun hükümlerine ve parti tüzüğünün 26’ncı maddesine aykırı olarak bir çok İl başkanının işgal ettiğini belirterek, “Siyasi Partiler Kanunu geçici il yönetiminin görev süresini açıklıyor ve geçici yönetime kongreye götürme görevi veriyor. Bu süre illerde 45, ilçelerde 30 gün. Üstelik bu süre bir kereye mahsus verilmiştir. 3 Mayıs 2019 tarihli olağanüstü kongrede tüzüğün 26’ncı maddesi ‘yeni atanan il yönetim kurulu kongreye kadar görev yapar’ şeklinde değiştirilmişse de, bu düzenleme kanunun buyurucu hükmüne aykırıdır” dedi.

İl Başkanlıkları görevleri sona ermiştir

İYİ Parti Antalya İl Başkanı Ahmet Aydın’ın 28 Eylül 2018 tarihinde il başkanı olarak görevlendirildiğini hatırlatan Rıdvan Yıldız, “Atandıktan sonraki 45 günlük süre 12 Kasım 2018’de sona ermiştir. Bu süre içerisinde teşkilatı kongreye götüremediği için il başkanlığı görevi de sona ermiştir. Bundan sonraki tarihlerde Genel Merkez Teşkilat İşleri Başkanlığı’nca her 45 günde yenilenen görevlendirilmesi yasanın buyurucu hükmüne açıkça aykırıdır. 3 Mayıs 2019 tarihinden önce geçerli olan mülga tüzük kurallarına göre 12 Kasım 2018 tarihinden bu yana sabık il başkanıdır. Bu husus tarafımca Antalya il yönetimine kayyım atanması için 7’nci Sulh Hukuk Mahkemesi’ne başvurusu yapılmıştır” ifadelerini kullandı. İYİ Parti kaynaklarından alınan bilgilere göre; Antalya dışında Konya, Gaziantep ve Zonguldak teşkilatlarına da kayyım atanması için partililerin mahkemeye gittikleri öğrenildi.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 11 Eylül 2019 Çarşamba 23:33

YORUM YAZ

 • NesoNeso3 gün önce
  Turkiyede eskidende şimdideadalet yoktu şimdideyok yarinda olma meral akşener 15 temmuz dan önce partisi yok secim yok kongre yokken meydanlarda mitingduzenleyip 15 temmuzu bekleyin ben basbakan olacam her şey değişecek diyor neden 10 veya 20 temmuz değilde15 temmuz bir düşünün sorgulayanda yok bazi ülkücününde arkasina takılıpgidenlere ne demeli yazık
 • NesoNeso3 gün önce
  Iyi parti diye siyasi parti yok bunlari getirdi mhp ve akp yi dagitmak için bir düşünün sözdeülkücüama hdp ile ittifak kurdular anlayin artıkuyanın
 • Tata TongaTata Tonga3 gün önce
  İyi partinin kendisi operasyonmuş... hadi oradan ...bir zamanlar fetöcülerle kolkola gezdikleri için iftira ve algı operasyonunda yanlarında staj yaptıkları kesin... yalan söyleyen, iftira atan kişiler midemi bulandırıyor, kusuyorum...https://www.yenicaggazetesi.com.tr/mobi/yeter-artik-yetti-artik-53216yy.htm
 • GerçekGerçek3 gün önce
  Türkiye de gerçek siyasetçi çok az çoğu a. hırsızı. Siyasetçi dediğin ülkesi için varını yoğunu ortaya koyar hiçbir hainede koltuk için secde etmez. Trabzon lu Lawrence gibi.
 • SelçukluSelçuklu3 gün önce
  Biri yazmış İyi partiye operasyon mu yapılıyor evlâdım İyi partinin bizzat kendisi bir operasyon zaten gözünüz mü kör kulağınızmı sağır anlamada sıkıntı mı çekiyorsunuzbilmiyorum artık .
 • Tata TongaTata Tonga3 gün önce
  İyi partiye operasyon mu yapılıyor?

Günün Özeti

Günün Karikatürü

15 Eylül 2019