• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

İYİ Parti CHP’ye resti çekti: Biz yokuz üçüncü ittifak olabilir

Bir TV programına konuk olan İYİ Parti sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu, CHP yönetiminin, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan'ın şeffaf ittifak çağrısına "Evet" demesi halinde bu ortaklıkta olmayacaklarını açıkladı. "CHP evet derse biz yokuz" diyen Ağıralioğlu, mesajında yeni kurulan ve kurulacak partilerle 3. bir ittifaka da yeşil ışık yaktı.

2020-02-27 00:38:00 -
İYİ Parti CHP’ye resti çekti: Biz yokuz üçüncü ittifak olabilir

Özel bir TV kanalında yayınlanan canlı yayın programında HDP eş Genel Başkanı Pervin Buldan'ın, CHP'ye gizli ittifak resti çekip, şeffaf ortaklık talebi konuşuldu.

Buldan'ın "CHP ile belli zeminlerde mutabık kaldık. Biz onların büyük şehirlerdeki adaylarını destekledik. Ama CHP'de bir çekingenlik görüyoruz. Bu çekingenlikten kurtulsunlar." dediğini ifade eden İYİ Parti sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu, "Şimdi CHP'den bir çekingenlik görüyorsanız siz neden çekinilecek insanlar olduğunu düşünmeniz lazım. Birazcık da muhasebe edin. Biz nasıl insanlarız ki, siyasette nasıl koordinatlarda duruyoruz ki, insanlar bizim sözlerimize mukabele ederken kılı kırk yarmak zorunda kalıyor. Bizim sözlerimize, cümlelerimize cevap verirken niçin imtina ediyorlar. HDP düşünsün ki ben nasıl problemli, belalı bir anlamda cümle kuruyorum ki, Türk siyasetinde meşru makul hiçbir aktör, bana meşru makul aktör muamelesi yapmıyor." diyerek HDP'nin hatayı kendisinde araması gerektiğini söyledi.

"HDP varsa biz yokuz"

Ağıralioğlu CHP'nin bu çağrıya 'evet' demesi halinde alacakları tavrı ise şöyle özetledi:

"Biz olmayız. Yani HDP'nin bu siyasi süreç içerisinde, kendi siyasi koordinatlarını terörden ayırmadığı müddetçe bizim ittifak birleşenleri, bileşenleri arasında HDP'nin olması mümkün değildir."

Sunucu Ağıralioğlu'nun bu sözleri üzerine "Başlığı şöyle atabilir miyiz Yavuz Bey? Pervin Buldan'ın bu çağrısı gerçekleşirse İYİ Parti olarak biz yokuz!" sorusunu yöneltti.

Yavuz Ağıralioğlu buna "Evet" cevabını verdi sonra da ekledi: "Ama bu şuna bağlı. CHP 'evet' derse. Biz PKK ile mesafesini ayarlayamamış, PKK terör örgütüdür diyememiş HDP'nin olduğu bir ittifak bileşeni değiliz. Asla değiliz. HDP varsa biz yokuz."

İYİ Parti CHP ile anılmaktan da rahatsız

İYİ Parti sözcüsü Ağıralioğlu parti olarak sürekli CHP ile anılmalarından da rahatsız olduklarını ifade ederek, "Şöyle algılanmasından da muzdaribiz, CHP ne yaparsa sanki kendisini CHP'ye göre hizalamak zorunda kalan. Bir ittifak yaptık belli yerlerde, ittifakımızın sorumluluğuna, hukukuna halel getirmemek hassasiyeti başka bir şeydir, her mevzuda CHP'nin yaptıklarına cevap vermek başka bir şeydir. Biz CHP'den başka bir partiyiz." dedi.

Üçüncü ittifak sinyali

"Şimdi siyasette çok sular akacak, yeni partiler kurulacak. Onların millet vicdanındaki karşılığına bakılacak. Siyaset olarak kendilerini nasıl tarif edecekler. Yeniden bir üçlüye dönebilir." diyerek 3. bir ittifakın sinyalini veren Yavuz Ağıralioğlu bunun şartlarını ve hangi partilerle olabileceğini ise şöyle anlattı:

"Bilmiyoruz şu anda hep faraziye konuşuyoruz. Üçüncü ittifak olabilir. Şu anda kurulacak partilerin ne olacağını biz bilmiyoruz. Bakacağız bunlara. Şimdi biz müstakil irademizle millete doğru yürüyoruz. Sadece belediyelerdeki ittifakımız üzerinden Millet İttifakı'nın sözünü sorumluluğunu taşıyoruz ama bir taraftan da müstakil parti hüvüyetimizle seçmene doğru yürüyoruz.

Şimdi sadece heves ettiklerinizle siyaset yapamazsınız. Bir realitesi var. Gelecek önünüze. Bu geleceklere bakacağız, kendilerini nasıl tarif ediyorlar, millet bu tarife nasıl itibar ediyor. Biz bu hassasiyetlerin politik paradikmalarının, Türkiye tasavvurlarının makul olup olmadığına bakacağız. Eğer makul, meşru Türk devletinin, Türk milletinin istiklaline, istikbaline bir halel getirmeyecek bir siyasi şeffaflık olacaksa bakarız. Bakarsınız ki üçüncü bir ittifak gelişmiş. Bu ittifak içerisinde lokomotif İYİ Parti olmuş, Saadet ve diğer partiler bizimler olmuş. Bilmiyoruz bunlar olabilir. Bütün bunları diyebilmemiz için bu partilerin kurulması, Türkiye tasavvurları, kadroları... kimse kimseye bağlı değil."

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Canturk

Ne gerek var MHP ile birlesin Viyana buyuk elcisini kabul edin biz gardasiz)))
 • Yanıtla

Abdulcabbar

Üstü kapalı, münafıkça evet demeleri halinde sorun yok değil mi? Eeee nede olsa sizin anlayışınıza göre ‘marabalar’a bu zokayı yutturuyorsunuz...
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı