İtirazların görüşülmesine saatler kala hareket geçti! Kemal Kılıçdaroğlu’ndan YSK’ya baskı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, YSK’yı, seçimin iptali ile ilgili başvuruyu görüşmesine saatler kala algı operasyonu yaparak baskı altına almaya çalışıyor.

18 Nisan 2019 Perşembe 14:07
İtirazların görüşülmesine saatler kala hareket geçti! Kemal Kılıçdaroğlu’ndan YSK’ya baskı

 İsmail Uğur  Ankara 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti ve MHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptali ve yenilenmesi talebini değerlendirecek olan YSK’yı baskı altına almaya çalışıyor. Kemal Kılıçdaroğlu’nun, talebin görüşülmesine saatler kala “YSK'da yargıçlar varsa seçim iptali endişem yok” şeklindeki çıkışı ise tepki çekti.

AK Parti'nin Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) sunduğu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptali ve yenilenmesi talepli 44 sayfalık olağanüstü itiraz dilekçesinin görüşülmesine saatler kala CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) yönelik algı operasyonları başladı. Ankara’da medya temsilcileri ile buluşan Kemal Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin İstanbul seçimleri ile ilgili sorusuna, “YSK'da yargıçlar varsa seçim iptali endişem yok." cevabını verdi.

Lehine karar çıkarsa hakimler var, çıkmazsa yok mu?

YSK’yı bu sözlerle hedef gösteren CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na Hukukçular Derneği Başkanı Mehmet Sarı tepki gösterdi. Mehmet Sarı, “Eğer sayın Kılıçdaroğlu Türkiye’de hak ve adalet kavramına inanıyorsa, milletin iradesinin sandıklara tam olarak yansıtılmasından yanaysa, YSK’nın vereceği her karara saygı duymalıdır. Kendi adaylarına mazbatasını veren de yine bu yargının bir kurumudur. Kendileri lehine karar verdiğinde hakimler var da aleyhe bir karar çıktığında hakimler yok mu? YSK’nın şeffaflığı noktasında bir sorun yok. Sayımlar yapıldı ve neticede mazbata verildi. YSK da AK Parti’nin itirazlarını değerlendirdikten sonra bir karara varacaktır.

Anayasaya aykırı açıklamalar

Tehditvari ve baskı anlamına gelecek söylemlerden kaçınmak lazım.” diyen Hukukçular Derneği Başkanı Sarı, “Devletin kurumlarını zan altında bırakmak doğru değil. Seçimlerden bu tarafa CHP yöneticileri maalesef YSK’yı doğrudan doğruya baskı altına alma girişimlerini hep yaptılar. Şöyle olursa kaos olur, böyle olursa Dolar fırlar türünden baskı söylemlerini sürekli olarak ürettiler. Sayın Kılıçdaroğlu’nun bugün yaptığı açıklamaları da YSK üyelerine psikolojik baskı çabası olarak görüyorum. Anayasa’nın 138. maddesine göre yargı kurumlarına kimse fikir veremez, baskı ve tavsiyede bulunamaz. Yapılan bu tür açıklamalar Anayasa’nın bu hükümlerine de aykırılık teşkil ediyor.” dedi.

Her gelişme sonrası YSK’yı tehdit ediyor

İstanbul’da sandıkta yapılan usulsüzlükleri görmezden gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul seçimleri ile ilgili yaşanan her gelişmeden sonra Yüksek Seçim Kurulunu tehdit ediyor. İlk olarak ‘yeniden sayım kararı’ alınmaması için YSK’ya baskı yapan Kemal Kılıçdaroğlu, "YSK alacağı bir kararla ya Türkiye'yi aydınlığa çıkaracaktır veya Türkiye'yi kaosa sürükleyecektir." diyerek YSK'ı açıkça tehdit etmişti.

Kılıçdaroğlu, bir başka açıklamasında “YSK sandık güvenliğini, seçim güvenliğini bozar bir sürecin içine girmiştir” demiş ve “Olay artık bir büyükşehir belediye başkanının seçilip seçilmeme olayı olmanın ötesine taşmıştır. Ya demokrasiden, demokrasinin kalıcılığından yana tavır alınacak ve karar verilecektir veya demokrasi yargıçlar eliyle katledilecektir. Bu seçim atmosferinden çıkaracak olan da YSK'dır.” tehdidinde bulunmuştu.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 18 Nisan 2019 Perşembe 14:07

YORUM YAZ

 • aliali1 ay önce
  Kemala her şey serbes.
 • KanunîKanunî1 ay önce
  Siyasi meftayı kahraman yaptınız. Yetti gayri.
 • KenanKenan1 ay önce
  Turkiye bu vatan haininden fitneciden artik kurtulmalidir bu adam tam bir vatan haini düzenbaz defol git lanet herif sen türkiyenin başına belamısin lan Alkah belanı versin senin Kilicdaroğlu pis heri Ulkeyi germekten baska derdin yok
 • YücelYücel1 ay önce
  Helal olsun bunu yapabiliyosa Iktidar ne yapmış o arada
 • ALİALİ1 ay önce
  yemen bizi ysk bay kemalin baskısını yemez baskıyı kim yapıyor iyi biliyorsunuz
 • ÖzkanÖzkan1 ay önce
  İktidar "Chp sećimlerde sonra hırsızlık oldu diye karşı ćıkarlar" demişti ama kendileri kaybedince mızıkçılık yapıyorlar. Neden İstanbul acaba?
 • Abdullahın biriAbdullahın biri1 ay önce
  Bay kemal nasıl ysk kurulana baskın yapacak?Eğer gerçek hukuk varsa hukukçu olan hiç kimseden emir almaz ne kimseye dinler.Ne gerekirse öyle karar verilmelidir.Çünkü hukuk demek adalet demek adalet kimsenin tahakkümüne olmamalıdır.Ama maalesef bazan hüküm verirken korkarak veriliyor.Halbuki hukukcı kimsenin tekelinde olmaması lazm
 • HIRSIZLIK DARBE OLUYOR DA PATATES-SOĞAN-DARBESİ NİYE OLMASINHIRSIZLIK DARBE OLUYOR DA PATATES-SOĞAN-DARBESİ NİYE OLMASIN1 ay önce
  görev süresini uzatıklarınızı baskı altına siz alırsınız chp değil
 • HalitHalit1 ay önce
  Chp elinde cumhurbaşkanı başbakan bakanlar hükümet var yargiye baskı yapmış allah yergiye baskı yapanları rezil etsin hem dünyada ve hemde ahitrtte
 • sabrisabri1 ay önce
  Bay Kemal, hangi gücüyle baskı yapabilecekmiş acaba. Sizin de hayal gücünüz bayağı geniş.
 • sahravansahravan1 ay önce
  gılıcdaroğlu süresiz barınağa alınacak. misyonunu tamamladı. yeni tasmalıya odaklanın. bu hem tasmalı hem insiyatif alabiliyor. ke MAL gibi basit bi mal değil. bilinçli müfsit. yeni , üst model...
 • MİLLETMİLLET1 ay önce
  BU DA NE DEMEK OLUYOR? BİZ BİR TUZAK KURDUK ONU BOZAN GERÇEK HAKİMLERİ TANIMIYORUZ, BİZİM OYUNUMUZU DEVAM ETTİRİRLERSE İYİ ÇOCUKLAR DİYOR. VE BİZ İSTANBULU FETÖNÜN UŞAKLARI İLE HİLE-HURDA SONUCU KAZANDIK DEMEKTİR.
 • UÇKUN KASAPOĞLUUÇKUN KASAPOĞLU1 ay önce
  Kılıçdaroğlu muhalefet partisinin genel başkanı olarakYSK' yı baskı altına alabiliyorsa vay o iktidar partisinin haline!.
 • fatoşşşşşşşşşfatoşşşşşşşşş1 ay önce
  yiyin birbirinizi. al birini vur diğerine
 • Deli İboDeli İbo1 ay önce
  YSK üyeleri anlı, şanlı koskoca hakimler den oluşan bir topluluk.Bu aklı dışardan doldurulmuş Kılıçdaryanoğlunun kendilerini tehtit etmesini galâ alacaklarsa, sorun YSK üyelerinindir.
 • Cevat Cevat 1 ay önce
  Ermeni hiristiyan kafir in sipasi..YEMUSUN.....suratsiz cirkef surat yalanci PALAVRACI....mossadin cia bnd..Nin kullanilan APARATTI.........ya Burda yada cukurda seni atesli kazziga otuttururlar............LAGIM faresi....dunyada en tiskindigim kisi sensin ...........

Günün Özeti

Günün Karikatürü

26 Mayıs 2019