İstihbarat enseliyor yargı bırakıyor

İstihbarat birimlerinin titiz çalışması sonucu enselenen hain casuslar, yargı eliyle teker teker serbest bırakılıyor. Kamuoyunda büyük tepkiyle karşılanan kararları Akit’e değerlendiren hukukçular, yargının eski alışkanlıklarını sürdürdüğünü ve hainlere gereken cezaları veremediğini ifade ettiler.

14 Ekim 2018 Pazar 11:01
İstihbarat enseliyor yargı bırakıyor

Türkiye’nin bekasına yönelik tehdit içeren eylemlerde bulundukları tespitiyle istihbarat birimlerinin titiz çalışması sonucu enselenen hain casuslar, yargı eliyle teker teker serbest bırakılıyor.

Alman casus Deniz Yücel, gizli MİT görüntülerinin ifşacısı Can Dündar ve suçüstü yakalanan 11 Büyükada ajanının ardından, iddianamede 35 yıl hapsi istenen ABD’li papaz Andrew Brunson da yargı kararıyla serbest bırakılmasının ardından yurt dışına kaçtı. Kamuoyunda büyük tepkiyle karşılanan kararları Akit’e değerlendiren hukukçular, yargının eski alışkanlıklarını sürdürdüğünü ve hainlere gereken cezaları veremediğini ifade ettiler.

Vicdanlar sızladı

Tüm Hukukçular Birliği Genel Başkanı Av. Mustafa Kuran, casuslukla suçlanan kişiler hakkında mahkemelerin verdiği kararların vicdanları sızlattığını söyledi. Diğer davalarda olduğu gibi Papaz Brunson davasında da dosyanın içeriğinde ne yer alıyorsa o cezanın verilmesi gerektiğini söyleyen hukukçu Mustafa Kuran, “Bir orta yol bulunmak için bu karara imza attılar. Bir bölücü örgüte yardım ve yataklık suçundan 10 sene ceza alabiliyor, 5 sene veriyorlar, o 5 sene de iyi hal gibi gerekçelerle 3 sene 1 aya indiriliyor” dedi. “Şahitlerin ifade değiştirmeleri kuşkulara neden oluyor” diyen Kuran, “ABD baskısı mı neden olmuştur o ifadelerin değişmesine, bunun üzerine gidilmelidir. İki şahidin ifade değişiminin Brunson’un 2-3 suçtan hüküm giymesinin önüne geçtiği de unutulmamalıdır. Maalesef Türkiye’de casusluk yaptıkları tespit edilenlerin hiçbirisi kalmadı. Bu kararlar vicdanları sızlatmıştır. Hem mahkum edilip hem serbest bırakma kararı her ne kadar orta yolu bulmak olarak yorumlanabilecekse de yargı bu hususta beklentileri karşılayamamıştır” diye konuştu.

Yargının eski alışkanlığı devam ediyor

Avukat Cüneyt Toraman, casusluk suçlamalarında verilen kararların yargının güvenilirliğini zedelediğine vurgu yaptı. Cüneyt Toraman, “Bu dosyaların içeriğini net olarak bilebilmemiz mümkün değil ama yargı olarak eski alışkanlıkları bırakmak zorunda olduğumuz sonucu ortaya çıkıyor. İddianamelerin daha somut, daha ciddi kanıtlar üzerine düzenlenmesi lazım. Casusluk suçlaması terör örgütü üyeliğinden bile ağır bir ithamdır. O zaman bunun çok sağlam delillerle ortaya konulması lazımdır. Hangi suçlar gizli suçlardır, bunları nerede, nereye, kime vermiş? İddianamelere baktığımızda bu sorulara net cevaplar verilemediğini görüyoruz, muğlak ifadeler kullanılıyordu. Bunlar yargımızın geleneksel alışkanlıklarının devamıdır” ifadelerini kullandı. Toraman, “Maalesef iddianamelerimiz ayakları üstüne basmıyor. İki gizli tanığın ifadesine çatılandıran bir suç isnadının sonucu olarak daha net ve keskin ifadelerden yoksun bir iddianame ve yargılama sonucu Brunson 3 yıl ceza ve tahliye ile serbest kalmıştır.

Yargı imtihanlarda başarısız kalıyor

Gazetemize konuşan Avukat Yahya Turan, casuslara sınır dışı yaptırımının uygulanmamasının sorunlar doğurduğunu, yargının ise verilen imtihanlarda başarısız kaldığını söyledi. Av. Yahya Turan şöyle konuştu: “Bu tür davalar siyasi yönü ağır basan davalardır. Siyasi etkisinden dolayı uluslararası bir mesele haline dönüşüyor. Brunson’un daha fazla cezaya hükmedilmesi bekleniyordu. Casusluk konuları dolayısıyla farklı ülkeleri de direkt olarak davaya dahil etmiş oluyor. Bu da baskı ve şantajların da devreye girmesini sağlıyor. Casusluk yapanları sınırdışı etmek yerine yargı önüne çıkarınca ister istemez bu sıkıntılar yaşanıyor. Brunson’a da diğer casuslukla suçlanan kişilere verilen cezalar da semboliktir. Yargı, bu kişilere beklenen cezaları veremiyor ve imtihanlarda başarısız kalıyor.

“Verilen karar hukuki değil siyasidir”

Türkiye Adalet Platformu Başkanı Avukat Bülent Demir ise verilen kararın doğru olmadığını belirterek, “Ajan Brunson’un yargılandığı davanın bu şekilde sonuçlanması Kamu vicdanını derinden yaralamıştır. Brunson bir rahip değil, bir ajandır. Savcı tarafından hazırlanan iddianamede Brunson’un ajan olduğu açıkça ortaya konmuştur. Hem FETÖ hem PKK konusunda faaliyet gösterdiği apaçık delillerle belli olmasına rağmen davanın bu şekilde sonuçlanması Türk kamuoyunda tepki ile karşılanmıştır. Türkiye aleyhine faaliyet gösterdiği delillerle tespit edilen ve 35 yıl ceza istenen bu ajana 3 yıl ceza verilmesi Türk toplumunda infiale sebep olmuştur. Verilen karar hukuki değil siyasidir. Amerika’nın tehdit ve baskılarına boyun eğilmesi yanlıştır”  görüşünü dile getirdi.

 

FARUK ARSLAN

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 14 Ekim 2018 Pazar 11:01

YORUM YAZ

 • ömer ömer 5 ay önce
  herşey yabancılar için. bazan düşünüyorum. devletimiz,yasalarımız yabancıları koruduğu kadar neden kendi milletini bu kadar korumuyor. bazan kendimi bu tür olaylardan ötürü vatansız zannediyorum kendi milletine bile bırakın affı ceza indirimi bile vermeyen devletimiz yabancılara gelince terörist bile olsa affediyor. İŞTE BU YÜZDEN TÜRK VATANDAŞI OLARAK BU ÇİFTE STANDARTTAN UTANIYORUM .
 • meçulmeçul5 ay önce
  bunların adalet sistemi böyle nede olsa gavur adaletini kullanıyorlar allahın kanununu hiçe sayarak şirk ve isyana sürüklüyorlar yazık lafa gelince osmanlı torunu icraata gelince gavur çağdaş laik yaşamın kanunlarını yaşıyorlarrr.....
 • SelimSelim5 ay önce
  demekki cezalrıı istihbarat sessiz sedasız kesmeli ki bunlar olmasın.
 • mevlütmevlüt5 ay önce
  yargı garibana çalışıyor....ne de olsa hıdırellez eğlencesine dönüştü....
 • komünistkomünist5 ay önce
  16 senedir, iktidarda akp ve akp medyası yargıdan şikayetçi, ...
 • Kul AhmetKul Ahmet5 ay önce
  yargı illa bağımlı olacaksa bari dışa değil içe bağımlı olsun
 • Gakkos EthemGakkos Ethem5 ay önce
  istihbaratin en büyük kan yarasi ve kaybi,düsmanlari enseleyip adaleti olmayan adalete teslim etmesidir, eger bu ajanlara büyük gözdagi verip topraklarimizda rahat rahat dolasmalarini istemiyorsak.enselerine degil boyunlarina vurmaktir,vurun gecin gidin, yani,,, acikca söyleyimi herseyi yahu.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

21 Mart 2019