• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

İşte ‘Türkiye’ farkı

Dünyayı kasıp kavuran koronavirüse karşı adeta seferberlik ilan ederek yurtdışındaki insanlarını yalnız bırakmayan, işçisine, işverenine, emeklisine, öğrencisine sahip çıkan Türkiye, farkını bir kez daha ortaya koydu. Virüse teslim olan Batı, yaşlılarını ölüme terkedip, ekonomik anlamda bir çöküşe doğru giderken, Türkiye ‘insan’ odaklı politikalarıyla ‘merhamet medeniyetinin temsilcisi’ olduğunu gözler önüne serdi.

Yeniakit Publisher
2020-03-20 09:16:00 - 2020-03-20 09:19:06
İşte ‘Türkiye’ farkı

Dünyayı kasıp kavuran, Avrupa’yı tahtından indiren, tüm insanları tehdit eden ölümcül korona, Türkiye’nin çarpıcı farkını ortaya koydu. 150’den fazla ülkenin tamamını örümcek ağı gibi saran koronavirüse yönelik mücadele kapsamında Türkiye’nin izlediği strateji, hayata geçirdiği yaptırımlar ve salgın riskine karşı aldığı insanî tedbirler ile Hükümete destek zirve yaptı.

Dünyayı kasıp kavuran, Avrupa’yı tahtından indiren, insan ırkını tehdit eden ölümcül korona, Türkiye’nin çarpıcı farkını ortaya koydu. 150’den fazla ülkenin tamamını örümcek ağı gibi saran koronavirüse yönelik mücadele kapsamında izlediği strateji, hayata geçirdiği yaptırımlar ve salgın riskine karşı aldığı insanî tedbirlerle AK Parti Hükümeti’ne şapka çıkarıldı.

Yaşlıya büyük hürmet

Batılı ülkeler, milyarlarca dolarlık imkanları ve donanımlarına rağmen koronavirüs karşısında iflas bayrağını çekerken, tek bir vatandaşının canına dahi zarar gelmemesi için olağanüstü çaba gösteren Türkiye’nin küresel salgınla ulusal mücadelesi tüm dünyanın takdirini topladı. Koronavirüs salgını karşısında çaresiz kalan, halkını ölüme hazırlayan, sağlık sistemleri çöken, üretimleri durduran Batılı ülkelere adeta ders veren Türkiye, ‘insan’ odaklı hassasiyeti ile ‘merhamet medeniyetinin temsilcisi’ olarak bir kez daha tarihe geçti. Koronavirüsle mücadele kapsamında, “perişanız” açıklaması yapan İtalya, 65 yaş üstü vatandaşlarını gözden çıkarıp tedavi etmezken, Türkiye 75 yaş üstündekiler zarar görmesin diye emeklilerin maaşlarını eve kadar götürme kararı aldı.

İngilizler insanlığı unuttu

Fransa’da halka “evinizde maske yapın bize getirin” diye çağrıda bulunulurken, Türkiye yerli firmaları destekleyerek üretim kapasitelerini artırmasını sağladı. Sağlık sistemi eleştirilere neden olan ABD’de korona testi olmak isteyen özel sigortalıdan 600, sigortasızdan bin 500 dolar alınırken, Türkiye’de bu işlem tamamen ücretsiz. İstanbul ve Ankara başta olmak üzere yurdun çeşitli noktalarında bulunan şehir hastaneleri, koronavirüs testini kolayca ve ücretsiz yapabiliyor. Dünyanın en güçlü ekonomisine sahip ülkesi İngiltere’de hükümet, koronavirüse yönelik “herkes kendi başının çaresine baksın” açıklamasını yaptı. Halkın kendi dayanışma ağlarını oluşturmak zorunda kaldığı ülkede, İngiltere Kraliçe Elizabeth’in virüs korkusuyla sarayını terk etmesi manidar karşılandı. İngiltere’ye adeta insanlık dersi veren Türkiye ise farklı ülkelerde yaşayan Türkleri salgını pençesinden kurtardı.

Türkler mağdur edilmedi

Yeni tip koronavirüs salgınının merkez üssü Vuhan’dan vatandaşlarını tahliye eden ilk ülkeler arasında yer alan Türkiye, 9 Avrupa ülkesinden 2 bin 807 vatandaşını ülkeye getirdi. Çin Vuhan’daki vatandaşlarının tahliyesi konusunda acil adım atan ülkeler arasında yer alan Türkiye’nin Vuhan’a gönderdiği uçak, 1 Şubat’ta 32’si Türk, 6’sı Azerbaycan, 3’ü Gürcistan ve 1’i Arnavutluk vatandaşı olmak üzere 42 kişiyi şehirden çıkardı. Türkiye, yeni tip koronavirüsün 1135 kişinin yaşamına mal olduğu İran’dan 132 kişilik Türk vatandaşını 26 Şubat’ta THY’e ait uçakla Ankara’ya getirdi. Vatandaşların 14 gün boyunca misafir edilecekleri KYK yurtlarına yerleştirildi.

Şehir hastanelerinin önemi

Virüsün hızla yayıldığı ve çok sayıda can aldığı Avrupa’dan, Türkiye ölçeğinde tahliye işlemi yapan hiçbir ülke olmadı. İtalya ve Çin salgın sonrası hastane inşa etmeye başlarken, muhalefetin “Ne gerek var böyle büyük hastanelere?” dediği şehir hastaneleri, hem alınan önlemler hem de yatak kapasitesi bakımından koronavirüse karşı Türkiye’nin en hazır ülke olduğunu ortaya koydu. Türkiye’de 1997’de sağlık kurumlarının toplam yatak sayısı 144 bin 984 iken bu sayı 231 bin 913’e çıktı. Yatak sayısı olarak yüzde 60 büyüyen Türkiye, hastane yatağı sayısında dünyada yedinci sırada bulunuyor. Nüfusa göre hastane yatak kapasitesi bakımından ABD, İngiltere ve Kanada, Türkiye’nin gerisinde kalıyor. Korona sonrası Avusturya’da 16 bin kişi işsizlik başvurusunda bulunurken, tarihin en zor dönemlerinden birini yaşayan Türkiye, böylesine kritik bir süreçte 20 bin öğretmen daha istihdam kararı aldı.

 Yaşlının maaşı ayağına gidiyor

İtalya 65 yaş üstü vatandaşlarını gözden çıkarıp tedavi bile etmezken, Türkiye 75 yaş üstündekiler zarar görmesin diye emekliklerin maaşlarını evlerine kadar götürme kararı aldı.

Maske üretimine destek 

Fransa’da halka “evinizde maske yapın bize getirin” diye çağrıda bulunulurken, Türkiye yerli firmaları destekleyerek üretim kapasitelerini artırmalarını sağladı.

Ücretsiz korona testi

ABD’de korona testi olmak isteyen sigortalıdan 600, sigortasızdan bin 500 dolar ücret alırken, Türkiye’de bu işlemi tamamen ücretsiz yaparak insanına sahip çıktı.

Vatandaşını yalnız bırakmadı

İngiltere “Herkes kendi başının çaresine baksın” derken, Türkiye farklı ülkelerde yaşayan 3 bine yakın vatandaşını salgının pençesinden çekip aldı. 

En donanımlı hastaneler bizde

İtalya ve Çin salgın sonrası hastane inşa etmeye başlarken, muhalefetin “Ne gerek var böyle büyük hastanelere?” dediği şehir hastaneleri, hem alınan önlemler hem de yatak kapasitesi bakımından koronavirüse karşı Türkiye’nin en hazır ülke olduğunu ortaya koydu.

İstihdama devam

Koronavirüs sonrası Avusturya’da 16 bin kişi işsizlik başvurusunda bulunurken, Türkiye, böylesine kritik bir süreçte bile 20 bin öğretmeni istihdam etti.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ahmet Taner

Haber güzel ve doğru, ancak maalesef bu ülkede hayat süren CHPKK'lıları dunyada hiçbir şey mutlu edemez. O hastalıklı beyinleri sadece ve sadece devletine, halkına ve örfüne karşı kin ve nefret doludur.
 • Yanıtla

komünist

merak ediyoruz, bu virüsün tedavisinin argesi için kaç kuruş ayrıldı?
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı