İşte Sisi'nin kabusu olan adam: Muhammed Ali

Mısır'da 6 yıl aradan sonra sokaklar yine hareketlendi. Darbeci Sisi'nin istifası çağrısıyla cuma günü ülkenin birçok kentinde protestolar düzenlendi. Bu protestoların fitilini ateşleyen isimse Mısırlı müteahhit ve oyuncu Muhammed Ali. Sosyal medya paylaşımlarıyla dikkat çeken Muhammed Ali, Cumhurbaşkanı Sisi ve generalleri yolsuzlukla suçluyor. Muhammed Ali, Sisi'nin kabusu haline geldi.

23 Eylül 2019 Pazartesi 19:12
İşte Sisi'nin kabusu olan adam: Muhammed Ali

Arap dünyasının en fazla nüfusa sahip ülkesinde sokaklar hafta sonunda hareketliydi. Mısır'ın darbeci Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi'yi protesto için yüzlerce kişi sokaklara döküldü.

Bu gösterilerin fitilini ateşleyen sürpriz isim ise, 45 yaşındaki Mısırlı mütteahit Muhammed Ali oldu.

Muhammed Ali, Mısır ordusu için yaptığı inşaat projeleriyle zenginleşti. Daha sonra İspanya'ya yerleşti.

Sosyal medyada Sisi ve generalleri yolsuzlukla suçlayan videolar paylaşmaya başladı.

İlk videosunu 2 Eylül'de paylaştı. Paylaşır paylaşmaz da çok ses getirdi. Bu ilk video yaklaşık 2 milyon kişi tarafından izlendi.

Facebook'a neredeyse her gün koyduğu videoları, Mısırlılar merakla bekler hale geldi.

Özellikle sosyal medyada etkin olan Mısırlılar, videoların Netflix'ten bile daha çok ilgi uyandırdığını söylüyor.

O videolarda Muhammed Ali, Sisi ve generalleri, halk yoksullukla mücadele ederken büyük bir zenginlik içinde yaşamakla suçluyor.

Bu konuda örnekler veren Muhammed Ali somut deliler sunmuyor. Ama milyonları arkasından sürüklemeyi başardı.

Onun çağrısıyla cuma günü ülkenin birçok kentinde protestolar düzenlendi.

Aktör yönü de var

Muhammed Ali'nin video çekmede ve insanları etkilemede bu kadar başarılı olmasıysa yarı zamanlı aktör olmasına borçlu.

Muhammed Ali rol aldığı ve yapımını üstlendiği bir filmle haziran ayında Lüksemburg'da ödül kazandı. Film, Akdeniz'den Avrupa ülkelerine ulaşmaya çalışan Mısırlıların tehlikeli yolculuğunu konu alıyordu.

Özellikle gençlerin, Muhammed Ali'yi içlerinden biri olarak gördükleri yorumlar yapılıyor.

Protestolar Mısır'ın darbeci Cumhurbaşkanı Abdülfettah es Sisi'yi zor durumda bırakıyor. Siyasi bir geçmişi olmayan Muhammed Ali cuma günü için yeni protesto çağrısında bulundu. 30 milyon katılımcı çağrısı yapan Ali, bu sayıya ulaşılması halinde Sisi'nin istifa etmesi gerektiğini söyledi.

Mısır devlet televizyonları bu protestoları görmezden gelirken, BM Genel Kurul toplantıları için New York'a giden Abdülfettah es Sisi'ye öven yayınlar yapılması dikkat çekiyor.

Sisi'ye yakın isimler, protestoların arkasında Müslüman Kardeşler örgütünün olduğunu savunuyor.

Bazılarıysa Muhammed Ali'nin sadece bir kukla olduğunu iddia ediyor. Muhammed Ali'nin arkasında Sisi ile ters düşen yönetimden isimlerin olabileceği konuşuluyor.

Kaynak: NTV

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 23 Eylül 2019 Pazartesi 19:12

YORUM YAZ

 • tüm sisilerin, esedlerin, feto' ların sonu gelsin inşaAllah!tüm sisilerin, esedlerin, feto' ların sonu gelsin inşaAllah!23 gün önce
  Adamı ifşa etmeyin; bu sinsi sisi' nin bir kötülüğü dokunmasın!
 • fetösavarfetösavar24 gün önce
  bade harabül basra. yeni bir oyun... cemal aga gitti, megal aga geldi hesabı... aganigi... başka işleri yok... mursi yok oldu, bakın keyfinize... kaşıkçı yok oldu bakın keyfinize, menderes yok oldu bakın keyfinize, özal yok oldu bakın keyfinize. halife yok oldu bakın keyfinize, yani olay kaba kuvvet mirim, insan hakları, vejeteryanlık, sokak köpekleri... onlar kerizleri yeme....
 • ahmetahmet24 gün önce
  boyle misir-turkiye gibi darbeleri meshur ulkelerde eski donem ordu muteahhidi birine acik cek verilemez, temkinli yaklasmak lazim... onemli olan mursinin siddete basvurmayan cogunluk millet ve demokrasinin ne durumda oldugu...gerisi vesayetcilerin oyuncu degisikliginden ibarettir!
 • GökhanGökhan24 gün önce
  Suudi Arabistandan gelen paralarla Mısır halkına maaş dağıtılıyor. Halkın büyük kesimi sokağa çıkmaz çünkü ceplerine para geliyor.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

17 Ekim 2019