İşte Meclis Başkanlığına aday olan isimler

22 Kasım’da TBMM Başkanlık Seçimleri gerçekleşecek. Partiler adaylarını açıkladı. Peki, kimdir bu adaylar… İşte cevabı…

13 Kasım 2017 Pazartesi 21:20
İşte Meclis Başkanlığına aday olan isimler

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman 2 yıllık görev süresini doldurdu. Günlerdir yerine kimin geçeceği tartışılıyordu. Diğer partilerin Meclis Başkanı adaylarını açıklamasının ardından gözler AK Parti’ye çevrilmişti.

AK Parti bugün gerçekleştirdiği istişareler neticesinde tekrar İsmail Kahraman’ı aday gösterdi. CHP ve MHP’de ise adaylar geçtiğimiz hafta belli olmuştu. CHP İzmir Milletvekili Zekeriya Temizel’i, MHP İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan’ı, HDP ise halen cezaevinde bulunan Hakkari Milletvekili Selma Irmak’ı aday gösterdi.

Büyük olasılıkla AK Parti’nin adayı mevcut Başkan İsmail Kahraman yeniden başkanlığa seçilecek.

Peki, Meclis Başkanlığı’na aday olan isimler kimdir, siyasi geçmişi neleri barındırıyor.

AK Partili İsmail Kahraman ilk olarak 22 Kasım 2015 tarihinde Meclis Başkanı seçilmişti. Peki AK Parti'nin Meclis Başkanı adayı İsmail Kahraman kimdir, kaç yaşında?

İSMAİL KAHRAMAN KİMDİR?

AK Parti'nin Meclis Başkanı adayı İsmail Kahraman, 7 Aralık 1940'ta Rize'de doğdu. Baba adı İsmail, anne adı Hadice'dir. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Talebe Cemiyetinde Başkanlık ve Milli Türk Talebe Birliğinde 48. Dönemde Genel Başkanlık yaptı. Birlik Vakfında Mütevelli Heyeti Başkanı oldu. Halen Birlik Vakfı Kurucular Kurulu Başkanıdır. Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfının Kurucu Üyesi olup halen Kurucular Kurulu Başkanıdır. Türkiye Milli Kültür Vakfının 40. yılında "40 Vakıf İnsana Vefa" programı kapsamında "Vakıf İnsan" ödülü aldı. Yalova Üniversitesi ve Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi tarafından "Fahri Doktor" unvanı verildi. İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyeliğinde bulundu. İlim Yayma Vakfında Kurucu, İlim Yayma Cemiyetinde ve İş Dünyası Vakfında Yüksek İstişare Kurulu Üyesidir. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Geliştirme Vakfı Kurucular Kurulu Başkanıdır. Sanayi ve ticaret şirketlerinde icra kurulu ve idare meclisi başkanlıklarında bulundu. Çalışma Bakanlığında Bakan Müşaviri olarak görev yaptı. 20 ve 21. Dönemde İstanbul Milletvekili seçildi. Refah Partisi ve Fazilet Partisinde Grup Başkanvekilliği yaptı. Anayasa Komisyonu ve Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu üyeliklerinde bulundu. 54. Hükümette Kültür Bakanı olarak görev aldı. AK PARTİ Merkez Disiplin Kurulu Başkanlığı görevinde bulundu. İstanbul Milletvekili olarak 26. Dönemde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına seçildi. İngilizce bilen Kahraman, evli ve 4 çocuk babasıdır.

CHP’NİN ADAYI ZEKERİYA TEMİZEL KİMDİR?

Zekeriya Temizel, 1948 yılında Tokat'ta doğdu. 1970 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümünden mezun olan Zekeriya Temizel, 1971-1972 yıllarında, Maliye Bakanlığı‘nda Gelirler Kontrolörü olarak çalıştı. Daha sonra Maliye Müfettişi ve Maliye Başmüfettişi oldu.

1977-1979 yıllarında AİTİA Maliye Enstitüsü Lisans Üstü Eğitim programında vergi muhasebesi ve Türk vergi sistemi konusunda dersler veren Zekeriya Temizel, 1980-1982 yıllarında Strasbourg Louis Pasteur üniversitesinde lisansüstü eğitimi yaptı. Temizel, ‘Vergi Sistemleri ve Avrupa Ekonomik Topluluğu Ülkelerinin Ekonomik Bütünleşmesi” konulu tez ile DEA aldı.

Zekeriya Temizel, 1983 yılında araştırma için bulunduğu Fransa‘da “Avrupa Para Sistemi ve Avrupa Topluluğu Ortak Tarım Politikası” konularında incelemeler yaptı.

Zekeriya Temizel, 1984 yılında Gelirler Genel Müdürlüğü‘nde Daire Başkanlığı'na getirildi. 1986 yılında OECD Mali İşler Bölümü‘nde “Çokuluslu şirketlerin vergilendirilmesi ve transfer fiyatları” konusunda 6 ay süre ile staj yaptı ve “Bilgisayar stratejilerinin belirlenmesi ve yönetimde bilgisayar kullanılması” konusunda akademikeğitimlere katıldı.

1988 yılında Gelirler Genel Müdür Yardımcılığı görevini üstlenen Zekeriya Temizel, 1989 yılında İstanbul Defterdarlığı‘na, 1992 yılında ise Gelirler Genel Müdürlüğü'ne atandı. Zekeriya Temizel, 1993 yılında ise Maliye Bakanlığı Müşaviri oldu.

24 Aralık 1995 seçimlerinde DSP İstanbul Milletvekili olarak TBMM‘ye giren Zekeriya Temizel, 55 ve 56. hükümetler döneminde Maliye Bakanlığı yaptı. Bakanlığı döneminde, Mali Milat olarak bilinen vergi düzenlemesine de imza attı.

Bakanlık görevinden 18 Nisan 1999 seçimlerinde DSP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için istifa eden Zekeriya Temizel, bu seçimleri kazanamadı.

Zekeriya Temizel, 31 Mart 2000 tarihinde, yeni oluşturulan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanlığı'na getirildi. Zekeriya Temizel, 21 Şubat 2001 ekonomik krizinde, Dünya Bankası Başkan Yardımcılarından Kemal Derviş‘in ekonomiden sorumlu Devlet Bakanlığı'na getirilmesinin ardından, 3 Mart 2001'de bu görevinden istifa etti.

Zekeriya Temizel, evli ve 2 çocuk babası. Fransızca ve Almanca bilen Zekeriya Temizel'in ombudsmanlık konusunda araştırmaları ve bu konuda yayımlanmış bir kitabı bulunuyor. Zekeriya Temizel'in ayrıca Fransa'da “Avrupa Para Sistemi” ve “Avrupa Topluluğu Ortak Tarım Politikası” konularında incelemeleri var.

MHP’NİN ADAYI CELAL ADAN KİMDİR?

Celal Adan, 10 Eylül 1951 tarihinde Ağrı’da doğmuştur. Nihat Adan adında emekli baş komiser ağabeyi vardır. İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi’nden mezun oldu.

Celal Adan, İMPA A.Ş. ve İNMAŞ Limited Şirketlerinin sahibi ve aynı zamanda yöneticisidir.

Tansu Çiller’in DYP Genel Başkanı seçilmesinden sonra Doğru Yol Partisi İstanbul İl Başkanlığı’na Celal Adan getirildi. 22 Temmuz 2007 seçimleri öncesinde Mehmet Ağar liderliğindeki DYP’de görev aldı. DYP’nin adını DP olarak değiştirmesinden sonra da bu partide siyasete devam etti. Ancak seçimlerde DP barajı aşamayınca Adan da Meclis’e giremedi.

Celal Adan, 18 Nisan 1999’da İstanbul’dan milletvekili seçildi. 21. Dönem DYP ve 24.ve 25. Dönem MHP İstanbul Milletvekilidir. Türkiye-İtalya Parlamentolar arası Dostluk Grubu üyeliği yaptı.

Selma Irmak, 8 Mart 1971 tarihinde Mardin'in Kızıltepe ilçesinde doğdu. Konya Selçuk Üniversitesi'nde okuduğu dönemde örgüt faaliyetlerinde bulunmak suçuyla tutuklanarak cezaevine gönderildi ve 10 yıla yakın hapis yattı. 18 Nisan 2009'da da terör örgütü üyesi olduğu iddiasıyla gözaltına alınarak yeniden tutuklandı. 2014 yılında da tahliye edildi. Daha sonra Demokratik Toplum Partisi'ne katılarak genel başkan yardımcılığı görevini yürüttü. Aynı yıl içerisinde de Demokratik Toplum Kongresi'nin eş başkanı oldu. 4 Kasım 2016 tarihinde de terör soruşturması kapsamında gözaltına alınarak Hakkari Adliyesi'ne sevkedildi. Sulh Ceza Hakimliği'nin verdiği karar üzerine de tutuklandı.

HDP’NİN ADAYI ‘TERÖRE DESTEK OLMAK’ SUÇUNDAN CEZAEVİNDE

Selma Irmak, 8 Mart 1971 tarihinde Mardin'in Kızıltepe ilçesinde doğdu. Konya Selçuk Üniversitesi'nde okuduğu dönemde örgüt faaliyetlerinde bulunmak suçuyla tutuklanarak cezaevine gönderildi ve 10 yıla yakın hapis yattı. 18 Nisan 2009'da da terör örgütü üyesi olduğu iddiasıyla gözaltına alınarak yeniden tutuklandı. 2014 yılında da tahliye edildi. Daha sonra Demokratik Toplum Partisi'ne katılarak genel başkan yardımcılığı görevini yürüttü. Aynı yıl içerisinde de Demokratik Toplum Kongresi'nin eş başkanı oldu. 4 Kasım 2016 tarihinde de terör soruşturması kapsamında gözaltına alınarak Hakkari Adliyesi'ne sevkedildi. Sulh Ceza Hakimliği'nin verdiği karar üzerine de tutuklandı.

Haber Tarihi: 13 Kasım 2017 Pazartesi 21:20

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü