İsrail mahkemesi tuhaf yasağı durdurdu

İsrail mahkemesi Arapları bölgeden dışlamayı hedefleyen ve Yahudi olmayanların parklara girmesini yasaklayan kararı durdurdu.

14 Temmuz 2019 Pazar 16:27
İsrail mahkemesi tuhaf yasağı durdurdu

Münübe Yılmaz

İsrail mahkemesi Arapları bölgeden dışlamayı hedefleyen ve Yahudi olmayanların parklara girmesini yasaklayan kararı durdurdu. Ağırlıklı olarak Yahudilerin yaşadığı Afula bölgesinde bir ay önce uygulanmaya başlanan yasakta, Arap kasabalarından gelenlerin parklara girişi engellenmeye başlandı. Uygulanan yasak, Afula mahkemesi yargıcı Danny Sarfati tarafından, parkların halkın tamamına açık alanlar olduğu gerekçe gösterilerek bir süreliğine durduruldu. Uygulamanın yaz aylarında bölgedeki yoğunluğu gidermek amacıyla başlatıldığının bir bahane olduğunu belirten avukat Fady Khoury, yasağın Filistinlilerin parka girişini engellemek amacıyla kasıtlı olarak konulduğunu dile getirdi. Yasağın Araplara karşı ırkçı bir uygulama olduğunu vurgulayan Khoury, Filistinlilerin başta sağlık olmak üzere eğitim ve emlak alanlarında da ayrımcılığa maruz kaldıklarını ifade etti.

 

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 14 Temmuz 2019 Pazar 16:27

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    17 Temmuz 2019