İspanya'dan Türkiye'ye yaptırım açıklaması: Arkası gelebilir, iki kez düşünülmeli

İspanya Dışişleri Bakanı Josep Borrell, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki sondaj çalışmaları nedeniyle yaptırıma maruz kalmasının anlamsız olduğunu açıkladı.

15 Temmuz 2019 Pazartesi 20:20
İspanya'dan Türkiye'ye yaptırım açıklaması: Arkası gelebilir, iki kez düşünülmeli

İspanya Dışişleri Bakanı Josep Borrell, Doğu Akdeniz'de yürüttüğü keşif çalışmaları nedeniyle Türkiye'ye yaptırım uygulanmasının anlamsız olduğunu söyledi.

AB Dışişleri Bakanları Toplantısı için gittiği Brüksel'de basın toplantısı düzenleyen Borrell, "Uluslararası hukuk söz konusu olduğu için Avrupa, Kıbrıs'a tam destek veriyor. Uluslararası hukuka uyulmasından yanayız ve onun ihlal edildiğini düşünüyoruz. Ne yapabiliriz? Her zaman olduğu gibi, gerilimden ve çözüm arayışı yerine durumu kötüleştirecek süreçlerden kaçınmak" ifadelerini kullandı.

'Bir kere uygulandığında caydırıcı etkisi oluyor'

Yaptırımları caydırıcı faktör olarak iyi bulduğunu ancak bir kere uygulandıktan sonra caydırıcı etkinin ortadan kalktığına inandığını belirten Borrell, bu nedenle yaptırım uygulamadan önce iki kere düşünülmesi gerektiğinin altını çizdi.

'Müzakereler yeniden başlanmalı'

Bu arada Borrell, Kıbrıs ve Türkiye arasında duran müzakerelerin yeniden başlaması yönünde çağrıda bulundu.

Mevcut sorunu ve Doğu Akdeniz'de gaz çalışmaları nedeniyle doğabilecek her türlü surunu aşmanın en iyi yolu olarak diyaloğa işaret eden Borrell, "Bölgedeki diğer ülkelerle de benzer sorunlar yaşanabilir. Bu birincisi ve arkası gelecek. Zira bu sularda büyük bir potansiyel var" dedi.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 15 Temmuz 2019 Pazartesi 20:20

YORUM YAZ

 • Ax111Ax1111 ay önce
  Ne var bu Akdeniz'de? Yaptırım için kuyruğa girdiler. Çok ilginç. Desenize yeni bir haçlı savaşı kapıda diye. Diğer bir deyişle, Armegedon. Büyük savaş. Hımm, demek ki Mehdi Resul yaklaştı. İyi, çok iyi.Beklenen zaman geldi yani. Vay siyonist Yahudilerin haline.
 • Niyazi KOÇNiyazi KOÇ1 ay önce
  60 senedir bu şerefsiz Avrupa’nın masallarını dinliyoruz, daha nereye kadar sabır edeceğiz. Kapılar açılsınmültecilerin tamamı salınsın isteyen istediği ülkeye gitsin.
 • Reis Hürdolaş Reis Hürdolaş 1 ay önce
  Baktı ki papuç pahalı. türkiyenin duruşuosmanlı. Gelenler Barboros Hayrettinin torunları ve onlardan daha büyük sille atacaklar. En iyisi miaradan çıkayım da bu tokattan kurtulayım diyor. Akıllılık yapıyor.
 • HasanHasan1 ay önce
  Size ne oradaki enerji potansiyelinden! Türkiye Avrupa ülkerinin kara sularında sondaj yapmıyorki..
 • Abdulcabbar Abdulcabbar 1 ay önce
  Müzakereler gerçek hıristiyan ve gerçek Yahudi olan insanlarla elbette başlar ama syon cemaati ki hem müslümanların hem hıristiyanların hem Yahudilerin düşmanı,onlarla hiç kimse müzakere yapamaz yapsa da sonuç alamaz
 • AkilAkil1 ay önce
  Düşündük karar verildipetrol aramaya devam sonuç ne olursa olsun AB amborgosu bize vız gelir tırıs giderkapıları bir n önceaçın
 • Ali BULUTAli BULUT1 ay önce
  Yani diyorki sürekli yaptırım tehdidini kullanıyoruz artık bu işin cılkı çıktı adamlar bağışıklık kazanacak daha sonra tehdit edecek birsey de kalmayacak
 • selim ustaselim usta1 ay önce
  sahtekarlarin daniskasi seytanin cocuklari dostlari
 • ........1 ay önce
  Mültecileri salıverelim?
 • YAHIDIFYAHIDIF1 ay önce
  amerika denilen terörist ülke türkiyedeINCIRLIKTE OLDUGU MÜDETCEtürkiyedeDARBE OLMA TEHLIKESIBITMEZ BÜTÜN DARBELERIN ARKASINDA KESINLIKLE AMERIKA SIYNISTLERI VAR.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

23 Ağustos 2019