• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

İsmail Demir'den SİHA açıklaması: Kardeş ülkede üretimi için harekete geçildi

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Türkiye ile Azerbaycan arasındaki yeni işbirliği projeleri kapsamında ortak SİHA üretimi için fabrika üzerinde çalışıldığını açıkladı.

Yeniakit Publisher
2021-06-21 14:23:00 - 2021-06-21 17:43:02
İsmail Demir'den SİHA açıklaması: Kardeş ülkede üretimi için harekete geçildi

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Türkiye ile Azerbaycan'ın birbirini tamamlayacağı ve güçlendireceği işbirliklerine gitmesi gerektiğini belirterek, "Madem Azerbaycan’la ilgili ‘tek millet iki devlet’ diyoruz. Öyle davranmamız gerektiğini düşünüyoruz. İHA örneğinden gidelim. Orada bir İHA fabrikası kurmak ne kadar etkin olur, kaynaklarımızı çok etkin kullanmalıyız" dedi.

Antalya Diplomasi Forumu’na (ADF) katılan İsmail Demir bir grup gazeteciyle bir araya gelerek, savunma sanayi alanında gelişmeleri ve yeni işbirliği alanlarını anlattı.

Demir, "ABD ile yakınlaşmanın S-400'lerin ikinci sevkiyatını etkileyecek mi?" sorusuna "İkinci sevkiyat kendi mecrasında giden bir şey. Yeni bir konu değil. Onun bence bununla çok alakalı olmaması gerekiyor. Burada farklı bir durum yok. (ABD ile) diyalog kapılarının açılmasını her zaman önemsedik. En önemli konu konuşulmaya başlanması ve tarafların birbirlerini anlayacak şekilde masaya oturması ki şimdiye kadar yapamadığımız bir şeydi. Bunu yaptığımız zaman birbirimizi daha iyi anlayacağız" yanıtını verdi.

F-35'lerin teslimatıyla ilgili yeni bir yol haritası üzerinde çalıştıklarını belirten Demir, "Çok kanallı olarak, siyasi ayağı, lobi ayağı, hukuki ayağı olan, hepsini bir arada değerlendiren bir yol haritası çalışıldı" diye konuştu.

"ABD'ye F-35'ler ilgili dava açılacak mı?" sorusuna Demir, "Dava demeyelim. Herkes bu konuda bir şekilde etkilendi. Bunlar arasında Amerikan şirketleri de var. Yol haritasının çok unsuru var. Bunlardan biri de Amerikalı şirketlerin kendi etkilendikleri konuları masaya getirmeleri ve ABD’li yetkililerle konuşmalarıydı. Etkilenen herkesin nasıl etkilendiğini ifade etmesi normal. Biz bunu tetikledik" değerlendirmesinde bulundu.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ismail

Cok iyi gazaylan chp veya ip liler turkiye idaresini ele alirlarsa uretimine yapilmasina engel olabilirler cunki vaatlari öyle biz gelirsek durduracagiz diyorlar bazi önemli olanlari azarbaycandada uretilmesinde yarar var.
 • Yanıtla

Rabia Zafer

ABD ye, F-35 ler Konusunda Gerekirse Dava Açılmalıdır. Ya Uçakları Ya da Parayı Vermek Zorundalar. GASPÇI ABD.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23