• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Isınma maliyetini sıfırladı... Hayvan gaz çıkarıyor, kombi yanıyor!

Samsun’un Çarşamba ilçesinde bir mucit kurduğu sistem ile ahırındaki hayvanların gübresinden biyogaz üretti, evinin ve serasının ısınma maliyetini sıfırladı.

Yeniakit Publisher
2021-01-24 09:43:00 -
Isınma maliyetini sıfırladı... Hayvan gaz çıkarıyor, kombi yanıyor!

Samsun'un Çarşamba ilçesinde yaşayan 41 yaşındaki Murat Mönün 50’den fazla büyükbaş hayvandan elde edilen hayvansal atıklardan biyogaz üretme düşüncesini projeye dönüştürdü.

İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü’nün destekleriyle ahırıyla bağlantılı bir biyogaz üretme sistemi kuran Murat Mönün, bu sayede serasının ve evinin ısı ihtiyacını karşılamayı başardı.

"Hedef elektrik üretmek"

Ürettiğimiz gazın ısısı ile serasında domates yetiştirdiğini ifade eden Murat Mönün, "Projem, İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından desteklendi. Desteklenen bu imkanlarla bir biyogaz deposu kurduk. Hedefimiz burada hayvan gübresinden biyogaz üreterek kışın sebze yetiştirmekti. Seramızı kurduk ve domates yetiştirdik. Biz bu projede örnek olmak istiyoruz. Bu tip ahırlar yapanlar hayvan gübresini kullansın ve alternatif geliri olsun diye biz bu projeyi gerçekleştirdik. Projemizin devamı olacak, elektrik üreteceğiz. Burada bize destek olan İl Tarım Müdürümüz İbrahim Sağlam ve İlçe Tarım Müdürümüz Osman Akman sağ olsun bizi hiç yalnız bırakmadılar. Seramıza İbrahim Sağlam’ın büyük destekleri oldu" diye konuştu.

Murat Mönün biyogaz tesisinden elektrik üretmek için destek bekliyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Resat

Bu haberi okuyunca aklıma geldi,reis karadenizdeki gaz mujdesini verince malum bazılarında bu durum gaz yapmistiya ,diyorum bunların gazinida böyle degerlendirsek Karadeniz gazına kavusuncaya kadar.
 • Yanıtla

refik zengin

Devlet hemen bu adama sahip çıksın,tüm ahırlarda aynı sistem kurulsun.O zaman doğu ve güneydoğudaki kaçak elektrikle çalışan klimalarda iptal edilirse elektrik ucuzlar.hırsızların farkını namuslu vatandaşlar faturalarında görmez.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23