• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

ISiD sivilleri katletti

İran ve Suriye istihbaratının kurdurduğu belirtilen IŞİD’in, bölgede direnişçilere karşı giriştiği çatışmalarda, son 3 günde 120’den fazla kişi hayatını kaybetti. IŞİD, son olarak dün; elinde esir tuttuğu, aralarında basın mensupları, kadın ve çocukların da bulunduğu 50 kişiyi infaz etti

Yeniakit Publisher
2014-01-07 21:15:15 - 2014-01-08 11:16:38
ISiD sivilleri katletti
Suriye’de, Irak-Şam İslam Devleti Örgütü’nün (IŞİD), aralarında kadın ve yerel gazetecilerin de bulunduğu 50 kişiyi infaz ettiği bildirildi. Halep’teki aktivistlerden alınan bilgiye göre, muhaliflerle çatışan IŞİD, Gadı askeri bölgesinde elinde esir tuttuğu 4 Şaza el-Hürriye televizyonu muhabiri ile aralarında kadınların da bulunduğu sağlık ve yardım gönüllülerinden oluşan 50 sivili infaz etti.

Göstericilere ateş açtı

ÖSO ve İslami Cephe’nin yanı sıra, Nusra Cephesi ile de karşı karşıya gelen IŞİD’in, Nusra Cephesi saha komutanlarından Ebu Said Hadrami’yi de tutuklayıp kurşuna dizdiği kaydedildi. Nusra Cephesi’nin de Rakka’da IŞİD’e ait askeri bir merkezi ele geçirdiği ve buralarda esir tutulan sivilleri serbest bıraktığı belirtildi.

Edinilen bilgiye göre, 3 gündür IŞİD’le muhalifler arasında devam eden çatışmalarda 120 kişi hayatını kaybetti.

IŞİD’e karşı ortak mücadele

IŞİD, en son muhalif tavrıyla bilinen Doktor Hüseyin Süleyman’ı kaçırarak işkenceyle öldürünce muhalifler, IŞİD’e karşı savaşmak için “Mücahitler Ordusu” adlı yeni bir oluşum kurdu. Siyasi analist Prof. Dr. Abdulaziz Fevzan, IŞİD’in, İran ve Suriye istihbaratı tarafından kurdurulduğunu öne sürerek, “IŞİD, Suriye devrimini başarısız kılmak için bu iki ülke tarafından özellikle desteklendi” dedi.

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile girdiği kanlı çatışmalarla dikkatleri üzerine çeken IŞİD, yaptığı kanlı infazlar, adam kaçırma olayları ve yayınladığı şiddet içerikli video görüntüleriyle adını tüm dünyaya duyurdu. Bölgede görev yapan gazeteci Bünyamin Aygün’ün de aralarında olduğu çok sayıda basın mensubu ve aktivisti kaçıran IŞİD, tartışma oluşturan uygulamalarıyla gerilimi tırmandırıyor. IŞİD’in, Suriye’de, aralarında eski Baas’çıların da bulunduğu 5 ile 10 bin arasında silahlı militanının olduğu tahmin ediliyor. 

Ağır darbe

HALEP - Yerel kaynaklar, Suriye’nin Halep kentinde Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile Irak Şam İslam Devleti adlı örgüt (IŞİD) arasında yaşanan yoğun çatışmalarda IŞİD’in etkili komutanlarından Haci Bekir’in öldüğünü öne sürdü. Beldedeki aktivistler Bekir’in ölümünü doğrularken, IŞİD konuya ilişkin herhangi bir açıklama yapmadı. Öte yandan yerel kaynaklar, IŞİD’in 46. tugayın denetimini ele geçirmesinin ardından saldırılarını yoğunlaştıran ÖSO ve İslami Cephe’nin, Rakka, İdlib ve Halep’te IŞİD’in denetimindeki bazı bölgelerin kontrolünü ele geçirdiğini belirtti.

VARİL BOMBALI SALDIRILAR SÜRÜYOR

Suriye Hava Kuvvetlerine bağlı helikopterler çeşitli kentlerde muhaliflerin denetimindeki bölgelere “varil bombasıyla” saldırdı. Halep'te ÖSO ile IŞİD arasında yoğun çatışmalar yaşanıyor. Dün Halep’te varil bombalı saldırılarda 8’i çocuk 16 kişi öldü.


WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23