• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

İran’ın yolcu uçağını düşürmesine ilişkin bomba açıklama! F-35 detayı dikkat çekti

İran'ın Ukrayna'ya ait yolcu uçağı düşürmesine ilişkin açıklamalarda bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "İran yine saldırı bekliyordu. O anda (yolcu uçağının düşürülmesi) İran'ın sınır bölgesinde en az altı adet F-35 savaş uçağı vardı. Bu bilgi henüz teyit edilmiş değil” ifadelerine yer verdi.

2020-01-18 10:37:00 -
İran’ın yolcu uçağını düşürmesine ilişkin bomba açıklama! F-35 detayı dikkat çekti

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İran'ın Ukrayna'ya ait yolcu uçağı düşürmesinin, Tahran'ın ABD'nin misilleme korkusu nedeniyle yapıldığını ileri sürdü.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Dışişleri Bakanlığı binasında düzenlediği yıllık basın toplantısında yaptığı açıklamada, "İran yine saldırı bekliyordu. O anda (yolcu uçağının düşürülmesi) İran'ın sınır bölgesinde en az altı adet F-35 savaş uçağı vardı. Bu bilgi henüz teyit edilmiş değil. Ancak böylesi durumlarda her zaman için yaşanabilecek sinir (gerginlik) halinin mevcudiyetinin altını çizmek isterim" dedi.

Lavrov, olayı insan hatası olarak nitelendirdi ancak yaşananlardan dolayı mazeret bulmaya çalışmadığını dile getirdi.

İran'ın Irak'taki ABD üslerine saldırmasından sadece birkaç saat sonra gelen bu hadisedeki durumun anlaşılması gerektiğini ifade eden Rusya Dışişleri Bakanı, "İran, kendi saldırısından sonra bir anlamda ABD'den misilleme bekliyordu" şeklinde konuştu.

İran'ın düşürdüğü yolcu uçağında 176 kişi bulunuyordu.

Libya açıklaması

Bu arada Libya krizine de değinen Sergey Lavrov, 19 Ocak'ta düzenlenecek Berlin Konferansı'na katılacaklarını belirtti. Lavrov, "Libya'daki tarafların, Berlin Konferansı'nın ardından hataları tekrarlamaması ve yeni şartlar ortaya sürmemesi önemli. Konferansın hazırlık görüşmelerinin tamamına katıldık. Oluşturulan nihai belge üzerinde anlaşıldı. Bu belge, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin kararlarına uygundur" dedi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

AYH8N ERG8N8Z EWET

Bu olayda çıkarılan: İran'ın yaralı aslan konumun da çakaların taarruzunu bertaraf etmeye,mümkün olduğunca az yarayla atlatmaya çalışmasıdır. Bölgenin kotik ortamından yararlanmaya çalışan,ABD,İsrail, BAE ve Mısır var.Bunlar Büyük İsrail projesi adına ABDnin ileri gözetleme krakolları görevi yapan, taşeronlarıdır. ABD ve Trump,bölgedeki enstrümanları,siyasi politikasına alet edip,yardım adına rüşvet alırsa, siyasi vandalizimin önüne geçememekle kalmaz, sisi ve diğerlerini; herzaman bahsede geldikleri sevimli ama kendi başlarına aciz diktatöreler yetiştirerek,bölgeyi kana buluyan çıban başları yetiştirler. Zaten Trumpun buradaki amacı: israile bölgede siyasi ve askeri lojistik destek veren, kukla rejimlere, icerideki halkını da, İsrail karşıtı oluşumlara,kalkışmalarakarşı koruyacak diktatörlükler yaratmaktır. Bu ABD'ın milli menfaati ve bu konuda atılan her adım insan hak ve özgürlüklerinin gaspı adına mübahtır.İşte bu açıdan: Trump yönetimi müsamahalı davranmasının sebebi,mesafeyi ayarlıyamamasının,kayda değer müsahama olarak ölçünün fazlasını göstermesi;Ortadoğuda başta netenyahu olmak üzere,sisi,Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed El Nahyan'ın (MBZ) olmak üzere,kontrolsüz, devlet kimlikleri yaratmakla kalmayıp,Organizasyon kimliğinide üstlenmiştir. Trumpun barış, adına vekalet savaşçıların en büyük icraatcıları da,ortakcıları da bunlar. Bunlar ortadoğunun kanatan yaralıyıcıları örerek,kanayan yaralarıdır.
 • Yanıtla

ali

Siviller için Notam ilan etse idi
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı