Irak alımı durdurdu! Kolisi 5 liraya kadar düştü

Irak'ın Türkiye'den yumurta alımını aniden durdurması üreticiyi olumsuz etkilerken yumurtanın koli fiyatı 5 liraya kadar geriledi.

12 Haziran 2019 Çarşamba 16:58
Irak alımı durdurdu! Kolisi 5 liraya kadar düştü

Irak'ın Türkiye'den yumurta alımını aniden durdurması nedeniyle iç piyasada arz fazlası oluştu, yumurtanın koli fiyatı 5 liraya kadar düştü.

Türkiye'nin, yumurta ihracatının yüzde 90'ının yapıldığı Irak'ın, Bağdat yönetiminin aldığı kararla yumurta alımını durdurması üreticiyi olumsuz etkiledi. 30 adetlik bir koli yumurtanın fiyatı zincir marketlerde 8 liraya, pazar ve bakkallarda 5-6 liraya geriledi.

"Üreticinin yüzde 50 zararına sebep olmuştur"

Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUM-BİR) Başkanı İbrahim Afyon, yaptığı yazılı açıklamada, Irak'ın Mayıs ayının başından itibaren yumurtaya gümrük kapılarını kapattığını belirtti. Yumurta üreticisinin zor durumda olduğunu bildiren Afyon, şunları kaydetti:

"Irak'a gönderilemeyen haftalık 250 TIR (yaklaşık 100 milyon adet) yumurta mecburen iç piyasaya arz oldu. İç piyasa zaten arz-talep dengesini zor sağlamışken, bu arz, üreticinin yüzde 50 zararına sebep olmuştur. Yumurta üreticisi maliyeti 36 kuruş olan yumurtayı, 18-20 kuruşa dahi satamamaktadır. Sadece Irak'a gitmesi gerekip gidemeyen günlük 15 milyon, yasağın başladığı günden bu yana 600 milyon adet yumurta, piyasaya arz fazlalığı olarak yansımış ve tüm sektörün ekonomi dengelerini alt üst etmiştir. Irak kapısına alternatif bulma şansımız olmadığı için stokların ve üretimin daha fazla yıkımlara sebep olmaması için ithal ham maddeleri zararla yumurta ve gübreye çevirmekteyiz. "

"Sektörün batışı ülkemize zarar verecektir"

Üretimin geçici olarak daraltılması gerektiğini vurgulayan Afyon, yaz aylarında talebe göre arz sağlanırsa, kalıcı planlamayla talebin artacağı aylar için alttan yetişen fazla sayıda hayvan varlığının bulunduğunu belirtti.

Üreticinin ayakta kalması için bazı talepleri olduğuna dikkati çeken Afyon, şu ifadeleri kullandı:

"Arz fazlalığına sebep olan üretimin daraltılması amacıyla 60 hafta üzeri hayvanların hızlı şekilde üretimden çekilmesini sağlamak için itlafına karar verilmesi ve bunu teşvik için hayvan başı 4-5 lira ödenek aktarılması sektörümüzü kurtaracaktır. Ziraat Bankası başta olmak üzere mevcut kredilerin faizsiz yapılandırılmasını istiyoruz. Ekonomik dar boğazdaki üreticiye kredi temin edilmeli. Sektörümüzün kurtulması, dolaylı olumsuz etkilerini kaldıracaktır. Yıllık 430 milyon dolar ihracat getirisi olan sektörün batışı, ülkemize zarar verecektir. Stratejik öneme haiz bu bereketli sektörün, yabancı sermayeye yem olmaması, devletimize aşırı yük olmayacak bedellere bağlıdır."

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Haziran 2019 Çarşamba 16:58

YORUM YAZ

 • Kemalist Düşmanı AkpartiliKemalist Düşmanı Akpartili4 gün önce
  "Üretimin azalması için tavukların itlafı/öldürülmesi gerekir" diye açık açık! İşte vatandaşın ucuz et ve yumurta yemesinin önüne geçen, hayvanlara karşı da zerre merhameti olmayan maddeleşmiş taşlaşmış tipoloj!!! Allah milleti de biçare hayvanları da bu barbarların elinden kurtarsın!!
 • Mesut SarpMesut Sarp4 gün önce
  Telaşeye hic gerek yok. Bir civciv 45 günde yumurta yumurtlamaya başliyor. Kesin millet yesin. ikide bir devletten para istenmesin. insanlarımız sanki devletin vergiden yaşadıgını unutmuş bi halleri var.
 • mustafamustafa4 gün önce
  1-İtlaf edeceğinize sağlıklı olanları kesin.Bu ne biçim teklif.Devletten de destek istiyor utanmadan.2-Irak/ Bağdat İran'ın kontrolündedir.İran 'ın elinde herhangi bir ürün fazlalığı varsa hemen bu tür gümrük oyunları ortaya çıkar.2015/16ten beri kasden Türkiyeden ithal edilen ürünlere fazla vergi uyguylanır,İran'dan ithal edilenlere daha az vergi uygulanır.Kimse de ''iyi komşuluk ilişkileri '' adına sesini çıkarmaz.
 • feritferit5 gün önce
  konserve yapın veya turşusunu kurun
 • mustafamustafa5 gün önce
  .. ÇIK PAZARA BAK BAKALIM YUMURTANIN KOLİSİ KAÇA GİDİYOR.
 • AşağılayanAşağılayan5 gün önce
  ithalat bu müzlümanların hastalığı. Utanmadan bizden yumurta alıyor.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

18 Haziran 2019