• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

İngilizlerden bomba itiraf: Hiçbir ülke Türkiye kadar etkin kullanamadı

Türkiye'nin SİHA pazarında öncü bir aktör haline geldiğini belirten İngiliz haber ajansı Reuters, hiçbir ülkenin bu teknolojiden Türkiye kadar faydalanmadığını yazdı.

Yeniakit Publisher
2021-06-11 13:04:00 -
İngilizlerden bomba itiraf: Hiçbir ülke Türkiye kadar etkin kullanamadı

İngiliz haber ajansı Reuters'ta, Türkiye'nin İHA pazarında öncü bir aktör haline gelmesiyle ilgili çarpıcı bir makale yayınlandı.

"Türkiye kadar etkin kullanan ülke yok"

Peter Apps tarafından kaleme alınan makalede, hiçbir ülkenin İHA dinamiğini Türkiye kadar etkin kullanmadığı yazıldı. Türkiye'nin, Bayraktar TB2 insansız hava araçlarını Katar, Tunus ve Ukrayna gibi ülkelere satarak, İHA pazarında ana taşıyıcı haline geldiği de okuyucuya aktarıldı.

"Türkiye'nin başarısını görmekten herkes memnun değil"

İnsansız hava araçlarının Türkiye'nin dış politikasıyla mükemmel şekilde uyum sağladığının belirtildiği yazıda, "Türkiye'nin İHA ihracatındaki başarısını görmekten herkes memnun değil." detayı dikkat çekti.

Yine makalede, Türkiye'nin ürettiği insansız hava araçlarının Dağlık Karabağ krizinde Azerbaycan'a önemli destek sağladığının da altı çizilirken, konuyla ilgili, "Türk drone'ları Ermeni tanklarını etkisiz hale getirdi" ifadesi kullanıldı.

"Azerbaycan'ın asıl başarısı Türkiye'nin desteğiydi"

Geçen yıl Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki Dağlık Karabağ çatışmasında Türkiye'nin desteği, Azerbaycan'ın savaş alanındaki başarısının asıl noktasıydı. Türk İHA'ları, savaş alanında Ermeni tanklarını şiddetli bir etkiyle hedef aldı.

Türkiye'nin İHA'lardaki ihracat başarısını görmek herkesi memnun etmiyor. Kanada, nisan ayında, potansiyel İHA bileşenlerinin Türkiye'ye ihracatını engelledi. Batı da Ankara'nın Rus S-400 hava savunma sistemini satın alması nedeniyle yaptırım uygulamıştı."

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

şeyh şamil

yeterki kendimize tekrar güvenelim ve içerdeki hainleri temizleyelim. bizi kimse tutamaz Müslüman Türk kimliğiyle inşaAllah.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23