İngiliz Bakan'ın 'Türkiye' cevabı Rumları çileden çıkardı

İngiltere'nin Avrupa Bakanı Sir Alan Duncan'ın Rumların Doğu Akdeniz'de tek yanlı ilan ettiği Münhasır Ekonomik Bölge ile ilgili 'egemenliği şaibeli bölge' açıklaması Rum lider Nikos Anastasiadis'i çileden çıkardı. Anastasiadis,"Bu konuda İngiltere Başbakanı May, nezdinde girişimde bulunacağım" dedi.

15 Mayıs 2019 Çarşamba 16:23
İngiliz Bakan'ın 'Türkiye' cevabı Rumları çileden çıkardı

İngiltere'nin Avrupa Bakanı Sir Alan Duncan´ın Rumların Doğu Akdeniz'de tek yanlı ilan ettiği Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) ile ilgili, 'egemenliği şaibeli bölge' demesi Rum kesimi Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'i çileden çıkardı.

Rum medyasına göre; İngiltere'nin Avrupa Bakanı Sir Alan Duncan'nın açıklamalarından 'büyük rahatsızlık duyan' Anastasiadis, "Sir Duncan eskiden de kabul edilemezdi, şimdi de öyle. Bu konuda İngiltere Başbakanı Theresa May nezdinde girişimde bulunacağım" dedi.  

Tartışma Londra'da Avam kamarasında Rum kökenli İngiliz İşçi Partili Milletvekili Pambos Haralambus'un, İngiltere Dışişleri Bakanlığı´nın Türkiye´nin Doğu Akdeniz´de petrol ve doğalgaz sondajına başlama kararını kınamasını istemesiyle başladı. Haralambus, Türkiye'nin Fatih gemisinin de geri çekilmesi gerektiğini iddia etti.  

Doğu Akdeniz'de çatışma riski olduğunu öne süren Haralambus'a, İngiltere'nin Avrupa Bakanı Sir Alan Duncan cevap verdi. Sir Duncan, "Türkiye'nin Londra Büyükelçisi ile bir araya gelerek, çok yapıcı bir görüşme yaptım. Birleşik Krallığın tutumu, BM Deniz Hukuku Sözleşmesi uyarınca; egemenliği şaibeli olan herhangi bir yerde sondaj yapılmaması gerektiği şeklindedir" dedi.

Anastasiadis'in öfkesine neden oldu

Rum gazetelerine göre, Dunca'nın Rumların iddia ettiği bölge için 'şaibeli' ifadesini kullanması Anastasiadis'in öfkesine neden oldu. Alithia gazetesi "Başkan´dan Sir Duncan´a öfke" başlığıyla haberi verdi. Sir Dunca'nun açıklamalarını değerlendiren Anastaiadis, "Tavrı, Kıbrıs´ta bunca çıkarı bulunan ve İngiltere´nin geçirmekte olduğu bu kritik zamanlarda küçük ama diğerleriyle aynı oya sahip ülkemizden benzeri görülmemiş destek bulan Büyük Britanya´nın, izlemesi gereken doğru politikayı yansıtmıyor. Bu, söz konusu beyefendinin tavrı ilk kez not edilmiyor" ifadesini kullandı.

Fileleftheros gazetesi de "Diplomatik savaş" manşetiyle verdiği haberde, Doğu Akdeniz'deki krizi sayfalarına taşıdı. Gazete, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun AB ve uluslararası aktörlere, Fatih'in Doğu Akdeniz'deki çalışmalarının yasal olduğunu, Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis'in de 'yasa dışı olduğunu' anlatmaya çalıştığını belirtti.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 15 Mayıs 2019 Çarşamba 16:23

YORUM YAZ

  • asmn35asmn355 gün önce
    Sayın Bakan Teşekkürler,rumlar sizi adadan çıkarmasınACABA,TABİİ BÜZÜKLERİ YETERSE
  • kuntakintekuntakinte6 gün önce
    rUM lider gibi hemen atlayan yorumcular yahu ABD de iki aile var küresel savaş veren bu iki aile dünyaya kendi düzenlerini yıllardır kurmaya çalışıyor onun için dünya üzerinde masum kanları özellikle islam düşmanlğı altında dökülüyor al birini vur ötekine de ingiltere ile ABD arasında küresel hakimiyet savaşı bu rumlar ABD yanlısı tabii ki ingiliz bakan böyle söyleyecek kimse Türk dostu değil mesele bu ingiliz ABD savası tıpkı Bir zamanlar Mit İÇİNDEKİEYMÜR VE ATASAGUN SAVAŞLARI GİBİ YANİ BİRİ İNGİLİZ MANDACILIĞI BİRİ ABD mandacılğı tıpkı ABDULLAH GÜLAhmet DAVUTOĞLU GİBİ BİZİM ÇOCUKLAR BECERDİ Yİ UNUTMAYIN
  • Mistir AkitMistir Akit6 gün önce
    INGILIZ BAKAN BU ACIKLAMAYLA TÜRK DOSTUMU OLDU ..YOKSS INGILIZLEF BATI HACLI ITTIFAKINA DAHIL DRGILMI ..YOKSA DÜNYA SIYONIZMIN RN BÜYÜK DESTEKCI VE PLANLAYICI DEGILMI ..DIKKAT EDIYOFUM TUAF BIRSEY INGILIXLERI DIGER BATILI ULKlere göre daha şirin gösteriyorsunuz.. ingilizlerin diğer BATILI devletlerden farkı güldürerek öldürmesi fark bu

Günün Özeti

Günün Karikatürü

22 Mayıs 2019