• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

İncirlik kapatılır mı? ‘ABD dayanak noktasını kaybeder!’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gündeme getirdiği İncirlik üssünün kapatılması tartışması sonrasında Rus emekli Albay Viktor Litovkin, ABD'nin Türkiye'ye karşı yapmış olduğu hatalar sonrasında eğer İncirlik'i kaybederse Orta Doğu'da büyük sıkıntı yaşayacağını belirtti.

Yeniakit Publisher
2019-12-17 05:22:00 - 2019-12-17 05:32:52
İncirlik kapatılır mı? ‘ABD dayanak noktasını kaybeder!’

Rus emekli Albay Victor Litovkin, ABD Savunma Bakanlığı tarafından yapılan ''Türkiye'deki güçlerimiz, iki ülke arasında on yıllardır süren ikili ilişkilerin sonucudur ve bu ilişkilerin sembolüdür'' açıklamasının olumlu bir açıklama olduğunu ifade etti.

RT’ye konuşan Litovkin, “Pentagon kaynağının bu sözleri, Türkiye’ye müttefik oldukları, kavga etmemeleri gerektiği yönünde barışçıl bir hatırlatma. Ama bu kavgayı başlatan Türkiye değil, ABD. ABD’nin sopa sallaması değil Türkiye ve diğer ülkelere yönelik daha esnek politika uygulaması gerekiyor. Ne zaman ki Amerikalılar sopa sallamaya son verirse, güçlerinin sınırsız olmadığını anlarsa, belki o zaman daha akıllıca dış politikaları ve müttefiklerine yönelik politikaları olacak” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin İncirlik ve Kürecik üslerini kapatmasının NATO ve ABD için büyük bir darbe olacağını söyleyen Litovkin, “Eğer ABD ve NATO, İncirlik üssünden mahrum kalırsa Ortadoğu’daki dayanak noktasını kaybetmiş olurlar. Çünkü İncirlik, her türden uçaklara hizmet sunmak için gereken tüm altyapıya sahip dev bir hava üssü. Böyle bir üssü kaybetmek, Ortadoğu’daki dayanağı kaybetmek demek” dedi.

Pentagon yetkilisinden açıklama

Rus Sputnik International'e konuşan bir ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) kaynağı, "Türkiye'deki güçlerimizi NATO müttefikimiz, stratejik partnerimiz olan bu ülkenin korunmasına yardım etmeye, çalışmaya yönelik on yıllardır var olan sorumluluğumuzun sembolü olarak görüyoruz" dedi.

Kaynak, Washington'ın Türkiye'yi S-400, Suriye ve fikir ayrılıklarının bulunduğu başka konularda daha yapıcı politikaya teşvik ederek diyalog kurmaya çalıştığını ifade etti.

Katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Kongresi'deki sözde Ermeni Soykırımı kararına tepki göstererek, İncirlik Hava Üssü'nün ABD'nin kullanımına kapatılabileceğini söylemişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan incirlik açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı bir televizyon kanalında gündemdeki konulara dair önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, Temsilciler Meclisi ve Senato tarafından kabul edilen sözde Ermeni Soykırımı tasarısını sert bir dille eleştirirken, İncirlik ve Kürecik kartını açtı. Cumhurbaşkanı, "ABD'nin ilişkilerimizde tamiri mümkün olmayan adımlar atmaması, her iki taraf için de çok önemlidir. Yeri geldiği zaman otururuz bütün heyetlerimizle beraber, kapatılması gerekiyorsa İncirlik'i de kapatırız, Kürecik'i de kapatırız" dedi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Karadagli

Hep onlarmi tehdit ve yaptirim uygulayacak bizim ellerimiz armut toplamiyor bak o zaman abd senatorleri oyle ileri geri konusabiliyormu hem incirlik hem kurecik kapatilmali ozaman abd sah mat hepsinin sesi kesilir ciddi oldugumuzu anlar biz muz cumhuriyeti deyiliz araplara hic benzemeyiz biz turkiyeyiz
 • Yanıtla

cem

KOMİK OLMAYIN... hain darbe girişiminden sonra bile incirlik kapatılmadı şimdi mi kapanacak..üstelik darbe gecesi incirlikte hainlerin uçaklarına yakıt ikmali yapıldığını bilmeyen yokken..bu ülkede 4 şey asla olmaz. 1-incirlik kapanmaz. 2-ayasofya ibadete açılmaz. 3-idam gelmez. 4-en önemlisi şeriat gelmez.. siz boşverin siyasetçileri gerçeklere bakın.nokta.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23