• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

İmamoğlu'ndan skandal hamle! Duraklara Çince tabela asıldı... Vatandaş isyan etti

İBB ile Çin arasında yapılan dostluk anlaşması kapsamında, toplu taşıma duraklarına Çince isimler asıldı. Bu skandal büyük tepki çekerken, sosyal medya kullanıcıları, "Ben gördüğüm tüm Çince tabelaları indireceğim, siz de indirin" çağrısı yapmaya başladı.

Yeniakit Publisher
2019-10-05 14:05:00 - 2019-10-05 14:11:28
İmamoğlu'ndan skandal hamle! Duraklara Çince tabela asıldı... Vatandaş isyan etti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile Çin arasında yapılan 'dostluk anlaşması' kapsamında tramvay hattı üzerindeki duraklara Çince yazılmış tabelalar asıldı. Söz konusu uygulama tepki çekerken İBB'ye Çin güçlerinin Doğu Türkistanlılara yönelik gerçekleştirdiği zulüm hatırlatıldı.

İstanbul'da bazı toplu taşıma duraklarının görüntüleri sosyal medyada paylaşıldı. Paylaşılan görüntülerde, Çapa-Şehremini ve Pazartekke gibi tramvay duraklarında Türkçeye ek olarak Çince isimlere de yer verildiği görüldü. Çin güçlerinin Doğu Türkistanlılara akıl almaz zulümlerde bulunduğu bilinirken İBB'nin söz konusu uygulaması tepki çekti. Bazı bölgelerde sadece Çince tabela olması da dikkat çekti.

İBB ile Çin arasında yapılan 'dostluk anlaşması' kapsamında tramvay duraklarına Çince durak isimlerinin asılmasına özellikle sosyal medyada tepki gösterildi.

Sosyal medyada birçok vatandaş bu skandal uygulamaya tepki gösterirken, tabelaları sökme çağrısı da yapıldı. Bir kullanıcı, "Şişhane metroymuş burası. Ben gördüğüm her Çince tabelayı indireceğim. Sizler de görünce indirin." mesajı paylaştı.

Konuya ilişkin olarak sosyal medyada yer alan paylaşımlardan bazıları şu şekilde:

-Çin'in Uygur Türklerine yaptığı insanlık dışı muamele ve zulüm ortadayken İBB'nin Çin ile "dostluk anlaşması" yapıp bir de durak isimlerini Çince yazması akıl alır şey değil. Kendinize gelin

-İstanbul’da durak isimleri Çince yazılmış. İBB, Doğu Türkistan’ın işgali yıldönümünde Çin’e jest mi yapıyor? Yazıklar olsun.

-İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Çin arasında yapılan dostluk anlaşması kapsamında toplu ulaşım duraklarına Çince durak isimleri asıldı. Pekin yönetimi yüzbinlerce Doğu Türkistan

-Türk'ünü toplama kamplarında esir tutarken bu ‘jest’ nereden çıktı acaba?

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

gökay keleş

imamoğlu yapınca nie skandal oluyor... akp li belediye başkanı söyleseydi ki uygur türkleri icin cince tabelaları sökeceğim,akit olurak övgüler yağdırırdınız,,,imamoğlunu sevmem ama , sizde adil habercilik yapın
 • Yanıtla

gerçek.

bu nasıl solculuk arkadaş hani emperyalizme karşıydın demekki rezidanslarda oturunca birden paranın kölesi olunuyor.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23