İmamoğlu'ndan skandal hamle! Duraklara Çince tabela asıldı... Vatandaş isyan etti

İBB ile Çin arasında yapılan dostluk anlaşması kapsamında, toplu taşıma duraklarına Çince isimler asıldı. Bu skandal büyük tepki çekerken, sosyal medya kullanıcıları, "Ben gördüğüm tüm Çince tabelaları indireceğim, siz de indirin" çağrısı yapmaya başladı.

05 Ekim 2019 Cumartesi 14:05
İmamoğlu'ndan skandal hamle! Duraklara Çince tabela asıldı... Vatandaş isyan etti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile Çin arasında yapılan 'dostluk anlaşması' kapsamında tramvay hattı üzerindeki duraklara Çince yazılmış tabelalar asıldı. Söz konusu uygulama tepki çekerken İBB'ye Çin güçlerinin Doğu Türkistanlılara yönelik gerçekleştirdiği zulüm hatırlatıldı.

İstanbul'da bazı toplu taşıma duraklarının görüntüleri sosyal medyada paylaşıldı. Paylaşılan görüntülerde, Çapa-Şehremini ve Pazartekke gibi tramvay duraklarında Türkçeye ek olarak Çince isimlere de yer verildiği görüldü. Çin güçlerinin Doğu Türkistanlılara akıl almaz zulümlerde bulunduğu bilinirken İBB'nin söz konusu uygulaması tepki çekti. Bazı bölgelerde sadece Çince tabela olması da dikkat çekti.

İBB ile Çin arasında yapılan 'dostluk anlaşması' kapsamında tramvay duraklarına Çince durak isimlerinin asılmasına özellikle sosyal medyada tepki gösterildi.

Sosyal medyada birçok vatandaş bu skandal uygulamaya tepki gösterirken, tabelaları sökme çağrısı da yapıldı. Bir kullanıcı, "Şişhane metroymuş burası. Ben gördüğüm her Çince tabelayı indireceğim. Sizler de görünce indirin." mesajı paylaştı.

Konuya ilişkin olarak sosyal medyada yer alan paylaşımlardan bazıları şu şekilde:

-Çin'in Uygur Türklerine yaptığı insanlık dışı muamele ve zulüm ortadayken İBB'nin Çin ile "dostluk anlaşması" yapıp bir de durak isimlerini Çince yazması akıl alır şey değil. Kendinize gelin

-İstanbul’da durak isimleri Çince yazılmış. İBB, Doğu Türkistan’ın işgali yıldönümünde Çin’e jest mi yapıyor? Yazıklar olsun.

-İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Çin arasında yapılan dostluk anlaşması kapsamında toplu ulaşım duraklarına Çince durak isimleri asıldı. Pekin yönetimi yüzbinlerce Doğu Türkistan

-Türk'ünü toplama kamplarında esir tutarken bu ‘jest’ nereden çıktı acaba?

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 05 Ekim 2019 Cumartesi 14:05

YORUM YAZ

 • Hatun pakHatun pak7 gün önce
  Biz Müslüman ülkesindeyiz,,, illa bir sey yazılacak sa osmanlıca türkçe yazılsınGüzel,,, sairlerden şiirler yazılsın
 • Kızıl KurtKızıl Kurt8 gün önce
  Çin kadar başınıza taş düşsün! Türkiye'yi de Doğu Türkistan'a çevirsinler, bakalım o zaman aynı Çin sevginiz sürecek mi? Erkekler madenlere ve fabrikalara köle, kadınlar ya genelevlere ya da Çinli sapık erkeklere.. Çin'in Türke biçtiği değer işte bu! Bu meseleleri siz sadece basit siyasi düşünce veya maddiyatçı çıkarperest zihniyet ile düşünüyorsanız vay sizin halinize! Bu mesele bir partinin ya da bir siyasi görüşün meselesi değildir. Bir milletin varoluş ya da tükenip yok olma mücadelesidir! Uygur Türklerine yaptıklarını Afrika'da da yapıyorlar. Yarın bütün Türk yurtluklarında yapacaklar. 
 • MehmetMehmet9 gün önce
  Türkçe dışında tabela istemiyoruz. Buna Çince, Arapça, İngilizce dahil. ABDye özenirseniz çok kalmaz defterimizi dürerler. Akıllı olun.
 • kazım çobanderelikazım çobandereli9 gün önce
  chp'yeoyverenler görsünrezaleti!
 • Sonnur AşıkkutluSonnur Aşıkkutlu9 gün önce
  Gündemde gördüğüm Çince yazılar, Çin'in Doğu Türkistan'da soydaşlarıma yaptığı şiddetli zulüm nedeniyle insanî duygularımı, vicdanımı rahatsız etmektedir. Çinceye çeviri sırasında Bizans kültürünün esas alındığını fark ettim ve bu rahatsızlığım katlandı. İstanbul dünyanın kıymetli şehirlerinden ve oradaki gelişmeler Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak/kültür paydaşı olarak bizi de ilgilendiriyor.Anadolu ruhuna aykırı herhangi bir çalışmanın İstanbul için abes ve zararlı olduğunu düşünüyorum. Bu tarz çalışmaların kaldırılmasını istiyorum. Gereğini bilgilerinize arz ederim.
 • Hacer Zeybek.Hacer Zeybek.9 gün önce
  Allah c.c bu hain planı kuranların , belasını versin.amin, bu şehir müslümanların. haddini bilmeyeni Allah cc yerlere bir etmeye kadirdir. Depremin olması misali.
 • Son Cahil BükücüSon Cahil Bükücü9 gün önce
  Saçmalamayın nasıl İngilizce olsa umursamazsınız. Çin artık dünyanın yeni gücü haline yükselmeye başladı bile sizin saçma hareketlerinizden bıktım. Aramız iyi olsa bir şey mi oluyor, batıyor mu size ? Bir götürüsümü var cahiller. Çok taraf tutuyorsunuz batıyor size değilmi tabela siz önce kendi partinize bakın aç aç dolanıyoruz etrafta gençler işsiz, herkes aç ve zor durumda sizin işiniz çince tabela, ibb logosu, ekrem imamoğlu siz önce ekonomiyi, eğitim sistemini, adalet sistemini sorgulayın sonra konuşun.
 • emekli çavuşemekli çavuş9 gün önce
  ŞAKAMI...BU!!!!......YOKSA....RÜYAMI....GÖRÜYORUMMMMMM.....BU...NE....LAAAAA....GİT....LENNNNN.....KAMARA...ŞAKASI....YAPMAYINNN.............HAAAA....TAMAM....İSTANBUL....GÜZELLEŞİYOR.........HERŞEY....İMAMOĞLUYLA.....GÜZELOLACAK......HİZMETE...BAK...GARDAŞ.....HİZMETE....BAK.......
 • Bilgin KayaBilgin Kaya9 gün önce
  Müslümanın düşmanıyladost olunmaz ne yapmaya çalışıyo bu adam onamı düştü çinliye yol göstermek
 • YorumYorum10 gün önce
  Yorumları okudukça akit okuyan chp liler Çince tabelalar dan çok memnun olduklarını anlayabiloruz Çin ile ticaret başka tabela asmak başka aptal chp liler
 • Komik Komik 10 gün önce
  Istanbul'a baktıkçagülmekten ölüyorum hani hersey güzel olacaktı paralı üst geçit süper fikir Tebrikler it ekrem
 • ÖmerÖmer10 gün önce
  Herkesin neredeyse donuna kadar herşeyi çin malı. Neyin protestosunu yapıyorsunuz? Doğu Türkistan, Myanmar keşke daha sık ve samimi olarak aklınıza gelebilse.
 • ÖmerÖmer10 gün önce
  Akit yazarları kaç yaşında çok merak ediyorum Çin ile ekonomik anlaşma yapan kimdi ya hatırlayamıyorum ???
 • MelikeMelike10 gün önce
  Çince yetmez Bir liste halinde her dilden olsun.O kadar çok millet varki.
 • AlperenAlperen10 gün önce
  Boş yapmayın. Reyis BM'de tüm dünyaya ayar verdi diye hava atmayı biliyorsunuz. Ağzına bir kere bile Çindeki uygur Türklerinin yaşadığı zulmü aldı mı?
 • AliAli10 gün önce
  İmamogluna oy verenler varya o kadar pişman olacaksinizki
 • HaydarHaydar10 gün önce
  Maras bld suya otoparklara halk otobüslerine zam yapıp cinin bir kentini kardeş şehir yaptı bir chp li bir bld başkanıda marasta olsada hizmet görsek
 • AlperenAlperen10 gün önce
  Tutmayın ekremi
 • Adil demirAdil demir10 gün önce
  Çok gereksiz şeyler. Kahramanmaraş kardeş şehir edinir istanbul tabela asar. Hayırdır ne oluyor.
 • SelmaSelma10 gün önce
  . İmamoğlu'n dan önce reyisiniz laf edebiliyor mu doğu Türkistan hakkında ? Dışişleri bakanı Türkistan lafını ağzına bile alamıyor.
 • MustafaMustafa10 gün önce
  Milleti suça teşvik ediyorsunuz. Ne demek devletin malına zarar vermek?
 • HaydarHaydar10 gün önce
  Türke ihanet değil mi bu?
 • YılmazYılmaz10 gün önce
  Cahil,yobaz,eğitimsiz kesim anlamaz diyen eğitilmiş davar,memnunsan benim için sorun yok ben memnunun dersin olur biter,kabul etmeyen neden cahil,yobaz,eğitimsiz oluyor acaba.Çince yazılması cehaleti mi,yobazlığı mı eğitimsizliği mi gideriyor yoksa.
 • Kaçan GrupKaçan Grup10 gün önce
  Çin ile dış ticaret açığımız yılda 25 milyar USD, Ameriga bile isyan etti bizden tık yok.
 • Mehmet Mehmet 10 gün önce
  Akit gazetesi hadi şunu da yazsana Akp li belediyelerin kardeş belediye ilan ettiğ Çin belediyelerini.Yazmazsanız namertsiniz.Hadi yaz.Adamsanız yazarsiniz
 • HarunHarun10 gün önce
  Adam turk degilki turkun derdiyle dertlensin...secen ..lerin akillari baslarina gelmismidir...hic zannetmiyorum izmirdeki bok kokusuna ragmen hala chp diyorsa birileri birakacaksin boklarinin icinde yuzecekler
 • milletmillet10 gün önce
  Bu hainler yakında istanbulun her yerine kürtçe levhalar asacaklar da yanına kafiye hazırlıyorlar .Diyecekler ki kardeşim çince asıyoruz da kendi vatandaşımızın dilini niye asmayalım .Kürtçe yasak mı yahu diyecekler. Bu sözlerimi yazın bir kenara
 • yalakalar dünyasıyalakalar dünyası10 gün önce
  Yorumcu hanım ve beyefendiler. Çin'ce istemeyen, Çin ürünüde almasın. Çin yatırımlarına karşı olsun. Alman sizce haçlıydı, düşmandı, şimdi VW fabrikası için göbek atıyorsunuz.
 • mutmainemutmaine10 gün önce
  ARAPÇA yazılınca artist kesilenler okusun
 • KayamanKayaman10 gün önce
  Yabancılar için duraklar metrolar havaalanlarında turist için herdilde yazılı levhaların asılması gelen turistin bir propaganda aracı olacağını unutmayalım. Ingilızce bilen Türk çokama çince bilen yok bunun için gerekli ama tek çince yazım sanki algı vermek için. Üzerinde Turkce olmaması bunu gösterir.
 • ahmet ali cobanahmet ali coban10 gün önce
  Peki 3. nukleer santrali icin Cin ile gorusen hukumeti neden yazmiyorsunuz _
 • KapitalislamcılaraKapitalislamcılara10 gün önce
  Yav vatandaş isyanın neden? Çin'den para gelmesine neden isyan etmiyorsun? (Geçen günlerde ekonomi basınında önce özel bir Türk bankasının Çin Kalkınma Bankası’ndan 200 milyon dolarlık bir kredi sağladığı haberi geldi. Ardından bir kamu bankasının dış ticarete kaynak aktarmak için ihracatçılara kredi sağlayan finans kuruluşu Çin Eximbank’tan kredi sağladığı açıklandı....Çin İstanbul Başkonsolosu Cui Wei, ülkenin Türkiye’deki yatırımlarını da 4 milyar dolara çıkaracaklarını belirtti. Son 10 yılda Çin’den Türkiye’ye gelen yatırımların boyutu dikkate alındığında ülkenin Türkiye’deki yatırım hacmini dörde katlamayı planladığı görülüyor....Çin Türkiye'de özellikle enerji ve altyapı alanıyla ilgileniyor. Çinliler İstanbul Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde İtalyan şirketin payını almak için görüşmelere devam ediyor. Bunun yanında Çin'in Adana'nın Yumurtalık ilçesindeki termik santral yatırımının inşaat çalışmaları da devam ediyor.)
 • gökhangökhan10 gün önce
  adam resmen sizle dalga geçip kudurtuyor ama elinizden birşey gelmiyor
 • misafirmisafir10 gün önce
  Antrikot,metro oyunlarıyla sahtekar olduğu,işçi çıkarmayacağı,öğrencilere burs veya kredi vereceği ,1700 makam aracı konuiarında yalancılılığı kanıtlanmsı dolayısıyla da işgal ettiği makamın boşalması gerekli olanimamaoğlunun tarafında olanların,dolayısıyla onu yanında tutanların,yanında olanların da aynı oiacağı doğalken,bunların da aynı olduğu AKİTin-İmamoğlu'ndan depreme ilişkin açıklama!,MHP'den zehir zemberek Ekrem İmamoğlu açıklaması,Haberlerinde birden çok imamoğlu taraftarı yorumcudan yazdıklarını kanıtlamaları istendi.Kanıtlayamadılar.Bir çok haberde bu şekilde kanıtlama istendi,kanıtlanamadı.Böylece yalancının yandaşlarınınyalancı olabileceği konusunda,bir defa daha kanıtlayarak,kendilerinin de yalancı olduklarını kanıtladılar.Arşivimiz çok dolu olduğundan en yakın olarak yukarıda adı belirtilen haberleri bulduk,incelemek lsteyenlerin de kolayca bulabileceği yakın haber olarak.BUNDAN DA ANLAŞILACAĞI üzere AK PARTİ ALEYHİNDEYAZANLARbelgesiz olarak YALAN YAZIYORLAR.Bu yüzden BU SİTEDE,AKP ALEYHİNDE YAZANLARA İNANILMIYOR Her ne kadar ÇAMUR AT,TUTMAZSA İZİ KALIR SANARAK YAZILSA BİLE,sahtekar ve yalancıların HAİN olduğu gerçeği sebebiylebu memleketten defolmasını istediğimiz bunların,BOŞUNA VAKİT VE SIHHATLERİ İÇİN GEREKLİ OLAN ENERJİLERİNİ KAYBEDİP SIHHATLERİNİ TEHLİKEYE ATMAMALARI DAHA İYİ OLUR HERHALDE.
 • SametSamet10 gün önce
  Arapça tabelalara karşı faşist gibi davrananlar çince olunca baya bayaÇinlilerle kardeş mi olmuş ?
 • SelimSelim10 gün önce
  İmamoğlu gittikçe üşütüyor. Nereye gitse orda bir saçmalığa takılıyor. Yılmaz Güney fosiline ziyaret edip kutsamış. Kaç Çinli var Istanbulda? Köpek ayağı yemiş gibi dağda bağda aylak aylak dolaşıyor.
 • GaniGani10 gün önce
  Harika uygulama ama cahil , yobaz , eğitimsiz kesim anlamaz.
 • Hüseyin yaprakHüseyin yaprak10 gün önce
  sizi allaha havale ediyorum
 • ArapcaArapca10 gün önce
  Arapçayı indirin çinceyi asın, ALLAH CC islah etsin pis hainler ,siz ...misiniz ? 
 • Tata TongaTata Tonga10 gün önce
  İndirmek isteyenin bir yerine mi ..?
 • lütfilütfi10 gün önce
  Hepsini indirip bütün tabelaları arapça yazalım.
 • mehmetmehmet10 gün önce
  Pontuscuk yakında yunan tabelalarınıda asmaya baslar..Makaryos un heykelini dikmiş adamdır pontuscuk..
 • HakHak10 gün önce
  Hükümet yıllardır cin ile müzakere etmeye çalışıyor, akpli belediye cinle kardeş belediye oluyor, akitten ses yok, çinden roket alıyoruz diye birara sevindirik olmuştunuz, imamogluna gelince vur abalıya. Benim soydaşlarıma, müslüman kardeşlerime zulm edenin Allah belasını versin, ama akit sende Allah rizasi için adil ve tarafsız ol. Umarım bu hassasiyetiniz arapça tabela mevzusu için de geçerli olur.
 • Pinokyo ekrem Seyahat de daha ne projeler varPinokyo ekrem Seyahat de daha ne projeler var10 gün önce
  Yahu 140 yıl düşünsek bu aklımıza gelmez çin le kardeş şehiriz burnumuzun dibinde ki Halep Şam la değiliz indirin arapça tabelaları. Vsy anasınıbu herif çok tehlikeli..!
 • meçulmeçul10 gün önce
  şerefsizler.......
 • Yunan savarYunan savar10 gün önce
  Şerefsizlik saçları bile aştı ulan G. laleleri bütün Arapça tabelalar o zaman mıçınızamı giriyorduda indirdiniz
 • hülyahülya10 gün önce
  siz önce arapça levhaları indirin.rezalet
 • hasanhasan10 gün önce
  Çinde turkce tabelalar var mı? CHP demek gereksiz işler demek..israf demek..
 • Arjan Arjan 10 gün önce
  Örfüne adetine geleneklerine töresine milli ve manevi değerlerin bil tamamına aykırı bu ...siz Avrupa’nın besleyip Türkiye bin kucağına attığı en büyük alçaktır
 • MEHMETMEHMET10 gün önce
  Çok bilmişmüslümanakit okuyucularıbe hikmetse bu habere hiçyorum yapmamışlar.Mevzu D Türkistan olunca akitvari müslümanlarimamoğluyla ayni safta durabiliyorlardemek ki.
 • gökay keleşgökay keleş10 gün önce
  imamoğlu yapınca nie skandal oluyor...akp libelediyebaşkanısöyleseydi kiuygurtürkleri icincince tabelalarısökeceğim,akitolurakövgüleryağdırırdınız,,,imamoğlunusevmem ama, sizdeadilhabercilik yapın
 • ÖmerÖmer10 gün önce
  Arapçaya karşı olanların karşı olmayacağı gelişmedir. Şahsi fikrim İngilizce'de dahil hiç bir dilin böyle sokaklarda, dükkan tabelalarında olmamasıdır. Burası Türkiye ise Türk dili kullanılsın.
 • Atıf DedebayAtıf Dedebay10 gün önce
  Bu bir beşinci kol faaliyeti. Asıl meselelerle uğraşılmasın diye üretilmiş oyalama unsuru. Devler böyle bir şeye nasıl izin vermiş?
 • gerçek.gerçek.10 gün önce
  bu nasıl solculuk arkadaş hani emperyalizme karşıydın demekki rezidanslarda oturunca birden paranın kölesi olunuyor.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

16 Ekim 2019