İmamaoğlu'na tepki yağdı: Bir şüphesi varsa...

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun mazbatayı alır almaz, belediyenin tüm elektronik altyapısının ve veri tabanının kopyalanması talimatını vermesi hukukçuların tepkisini çekti. Hukukçular, “Bir başkan kafasına göre denetleme ekibi kuramaz. Varsa bir şüphen teftiş kurulunu harekete geçir ya da başsavcılığa suç duyurusunda bulun” diyor.

20 Nisan 2019 Cumartesi 07:07
İmamaoğlu'na tepki yağdı: Bir şüphesi varsa...

Hukukçular, yapılan işlemin Kişisel Verileri Koruma Kanununa aykırı olduğunu ve hapis cezasını gerektirdiğini dile getirdi.

İmamoğlu’nun belediye dışından görevlendirilecek kişilere verileri kopyalama yetkisi vermesini değerlendiren hukukçuların bu konudaki görüşleri şöyle:

“Derhâl geri çeksin”

Yılmaz Tunç (TBMM Adalet Komisyonu Başkanvekili):  Bu talimatın yerine getirilmesi mümkün değildir. Hukuki boyutu çok sakat. Bir kere bu kişisel verilerin korunması kanununa aykırı. Anayasaya da aykırı. Kanunlar, kişisel verilerin nasıl işleneceğini, kimlerin yetkili olduğunu, kopyalama dâhil ifşası durumunda kimlerin sorumlu olacağını, cezai müeyyideleri düzenliyor. Kanun bu verilerin, yetkisiz kişilerin erişimine açılmasını önlüyor. İmamoğlu kurum dışındaki kişilere inceleme ve kopyalama yetkisi veriyor. Bunlar kim, hangi yetki ile kopyalayacaklar? Bu kişilerin güvenlik soruşturmaları yapıldı mı? Emri veren de, emri yerine getirenler de suç işlemiş olur. Derhal bu talimat geri çekilmelidir. Aksi halde TCK’ya göre bunun karşılığı hapis cezasıdır.

“Şov yapıyor”

Ramazan Can (Kırıkkale Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi):
İstanbul Belediyesinin bir teftiş kurulu başkanı var. Eğer varsa bir şüphe, bu başkan resen harekete geçebilir. İhbar ve taleple harekete geçer. Bir belediye başkanının kafasına göre denetleme ekibi kurması mümkün değildir. Şova yönelik şeylerdir. Kamuoyunda ‘Ben dürüst bir başkanım, geçmişi şaibe altına bırakmaya yönelik’ algısı oluşturuyor. Çok talihsiz bir girişimdir. Türkiye bir hukuk devletidir. Belediyelerin incelenmesi, ilgili bakanlıkların müfettişleri, belediyenin kendi teftiş kurulu ve cumhuriyet savcılıkları aracılığıyla olur. Eğer elinizde somut bir veri varsa, teftiş kurulu başkanına, bakanlık müfettişlerine, bunlara da güvenmiyorsanız, savcılığa verin. Şov yaparak, kamuoyunu yanıltmayın. Anayasa ve kanunlarla teminat altına alınmış olan kişisel verilerle ilgili talimat vermek, bir belediye başkanının hakkı ve haddi değildir.

“Hukuka aykırılık var”

Mehmet Sarı (Türkiye Adalet Araştırmaları Merkezi (TÜRKAD) Başkanı):  
Böyle bir kavram ilk defa bir belediye başkanının değişiminde ortaya çıktı. İstanbul’da ikamet eden 16 milyon insanın direk İSKİ’deki abonelik sözleşmeleri, diğer yönden büyükşehre iş yapan tüm kurum-kuruluş, kişinin dijital kayıtlarının hepsi dışarıdan atanan 3 kişi tarafından kopyalanıyor. Buradaki amaç belediye üzerinde bir siyaset alanı oluşturup buradan kendine doğrudan bir eleştiri alanı oluşturmak. Türkiye’nin yaşadığı geçmiş tecrübeleri dikkate alırsak çok problemli bir durum. FETÖ gerçeği var. Biz Türkiye’nin kayıtlarını yurt dışına taşıyan bir terör örgütüyle karşılaştık. PKK’nın aynı şekilde Türkiye’ye dönük olarak yapmış olduğu çok ciddi problemeler var. İllegal mercilere kaymaması bakımından bu tür girişimlerin kabul edilebilir bir yanı yok. Ahmet Aydın (Adıyaman Milletvekili ve AK Parti Merkez Disiplin Kurulu Başkanı): Bu telaş neden? Henüz YSK kararını vermemişken, yangından mal kaçırırcasına ve aceleyle bu verileri kopyalaması neden? Bu bilgi ve belgeleri kim ya da kimlerle paylaşacak? Buna hakkı var mı? Tüm bu sorulara Sayın İmamoğlu’nun cevap vermesi gerekir. Milletin hizmete ihtiyacı varken, hukuka aykırı bir şekilde davranarak, kişisel verilerin korunması hakkındaki kanuna muhalefeti kabul edilemez.

Türkiye

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 20 Nisan 2019 Cumartesi 07:07

YORUM YAZ

 • fetösavarfetösavar1 ay önce
  arkadaşlar farkettiniz mi? artık buralara daha az fetöcü uğruyor seçimden sonra.. görevlerini huşu içinde büyük bir ulviyetle yapmanın hazzını yaşayarak başka sulara yelken açmışlar galiba...
 • BatıleziciBatılezici1 ay önce
  Gizlice verileri kopyalayabilirdi, neden göstere göstere yapmayı tercih etti diyene... Birincisi dediğin gibi gösteriş, bununla oy hırsızlığıyla gelmiş ama güya hırsızlığı önledim havası verecek. İkincisi gizli olanın kokusu çıkar, bu ise aleni yapılıyormuş gibi gösterildiği için arkası araştırılmaz.
 • RECEPRECEP1 ay önce
  pensilvanyaya gönderecektir. fetoher şeyigörmekister.
 • f.bozkurtf.bozkurt1 ay önce
  Bu verileri isterse sessiz sakince birilerini görevlendirip alabilirdi ama bunu neden göstere göstere yapmayı tercih etti...
 • ......1 ay önce
  akli güzeller hala belediyede kisisel veri ne arar diyor. belediyeyle isi olan herkezin kisisel verileri belediyede depolanir. bu devirde belediyeyle isi olmayan adam yok. birakin artik su vatan haini sebeklik ayaklarini . gidin cumhuriyet okuyun kardesim pislemeyin su temiz sayfalari artik.
 • yasaryasar1 ay önce
  Başında olduğu kurumun nasıl işlediğini bilme hakkı var.
 • millimilli1 ay önce
  tam bir şovmen tiyatrocu bundanda bi cacık olmaz imamın oğlu
 • Ali osmanAli osman1 ay önce
  Adam başkanlığı CIA fetö PKK sayesinde hile kazandı öyleyse vefasını ödeyecek ne emir aldıysa onu yapacak tabiki. CHP hangi işini hak kukuk çerçevesinde yapar
 • tanyeri17tanyeri171 ay önce
  elde edeceği verileri belki de başta yunanistan olmak üzere başka ülkelerle paylaşacaktı..
 • AkiAki1 ay önce
  Belediyede kişisel verilerimi depolamışlar ki kişîsel veriden bahsediyorsunuz
 • MEHMET MEHMET 1 ay önce
  Hükümet idamı getirmeli acil. Fetönün piçlerini asmalı. Bu son 18 yıl içinde nerde vatan hainliği, ülke aleyhine bişey varsa illaki fetö ile ya doğrudan yada dolaylı bağlantısı var. ACIMAYIN FETÖCÜ ŞEREFSİZLERE BU SAATTEN SONRA KANDIRILDIK BİLMİYORDUK YOK. Nerde fetöcü varsa asın yoksa bu şerefsiz, vatan haini,katolog sapıkları,israilin piçi amerikanın d..lü,ingiliz beslemesi, ermeni g..leribitmez.
 • LeventLevent1 ay önce
  Bu tepki gösterenlerin hepsi teröristler kozmik odaya girerkenTürkiye bağırsaklarını temizliyor diye savunma yapıyordun çok riyakarsınız çok
 • Mikail okurogluMikail okuroglu1 ay önce
  Kardeşim hukuka kanuna aykiriysa yapın işlemini çekin ipini pkk hdp lisinin de yok öyleymiş yok böyleymiş bıktık yav hırsızın katilin hainlerin hesabı sorulmuyor da gecikiyorsa vay halimize AKP olarak sonuna kadar rahatsızım.
 • Mehmet Mehmet 1 ay önce
  Seçim sonuçlarına saygı göstermemiz lazım. Ancak Bin Ali bey seçilse idi Istanbul a çok daha iyi hizmetlerde bulunurdu.Bu chp lilerin halka hizmet edeceğine pek ihtimal vermiyorum.Bence Istanbul ve Ankara halkı AK Parti 'li adayları seçmedikleri pişman olacaklar.
 • OrhanOrhan1 ay önce
  Bir Türk ata sözü derki ANLIM açıkAnlam karşılığı hata,suç,kusur,uygunsuzluk gibi hiç bişeyden kaçmam..Eski yönetimde öyle demeli

Günün Özeti

Günün Karikatürü

26 Mayıs 2019