İlk kez paylaşıldı! İşte ABD'nin Türkiye'ye dayattığı 3 harita

Gazeteci Muharrem Sarıkaya, ABD'nin Suriye'de Türkiye'ye dayattığı güvenlik hattını yazıp haritalarını yayınladı.

14 Ağustos 2019 Çarşamba 10:39
İlk kez paylaşıldı! İşte ABD'nin Türkiye'ye dayattığı 3 harita

Gazeteci Muharrem Sarıkaya bugünkü yazısında Türkiye ile ABD arasında gerilime neden olan güvenli bölgeyi ele aldı. Sarıkaya, ABD'nin Türkiye'ye dayattığı güvenlik hattını yazarak haritalarını paylaştı.

İşte gazeteci Muharrem Sarıkaya'nın köşesinde anlattığı detaylar ve o haritalar;

Ankara’da 7 Ağustos’ta ABD askeri heyeti ile yapılan görüşmelerde, Suriye’nin kuzeyine oluşacak güvenli bölge konusunda anlaşmaya varıldığı açıklanmıştı.

Buna karşın ardı sıra gelen açıklamalar da anlaşmaya ilişkin bir şeylerin yanlış gitmekte olduğunun işaretçisiydi.

Önce Dışişleri Bakanı’nın tepkili sözleri geldi, bunu son olarak önceki gün Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın TRT’ye demeci takip etti.

Akar, bölgede "hava kontrolü ve koordinasyonunun ve kurulacak harekat merkezinin önemine" vurgu yaparken, güvenlikli bölgenin derinliğinin müzakere masasında olduğunun işaretini de şu sözlerle verdi: "Müşterek harekat merkezi kurulduktan sonra müttefiklik ve stratejik ortaklık ruhuna uygun bir şekilde ilerlemeyi ve ABD’li müttefiklerimizle beraber hareket etmek arzusuyla bunları söylüyoruz. Ama diğer taraftan da ister "B", ister "C" planı deyin eğer bunlar yürümezse kendi başımıza yapacağımız faaliyetlerimiz de hareketlerimiz de olacaktır..."

ABD’NİN GERİ ADIMI

Bir yandan ABD’li 6 kişilik askeri heyet Şanlıurfa’da Müşterek Harekat Merkezi için yer bakarken, bu açıklamaların gelmesi üzerine konunun ilgili taraflarına "sorun ne?" diye sordum.

Anladım ki "Müşterek Harekat Merkezi’nin yapılanması, hava kontrolü ve koordinasyonu" konusunda her şey yolunda ilerliyor.

Ancak güvenlikli bölgenin karadan derinliği ve denetiminin nasıl olacağı konusundaki sorunlar henüz aşılmış bulunmuyor.

 

ABD GERİ ADIM ATSA DA KATILIĞINI KORUYOR

Her iki tarafın da aktardığına göre ABD bazı konularda ilk başlardaki katı tutumunu yumuşatmakla birlikte, güvenlikli bölgenin hangi bandının ve yerleşimlerin tam kontrolünde olacağı konusundaki katılığını koruyor.

Yumuşattığı en önemli alan ise sınırın genişliğine ve "havadan sanal güvenlikli bölge" oluşmasına ilişkin...

Çünkü ABD tarafı önce 140 kilometrelik uzunlukta güvenli bölgenin oluşmasını isterken, derinlik için de 9 mil (14 km) önermişti.

Anlaşılan o ki müzakereler sonucunda ısrarından geri adım atmış ve uzunluk konusundaki tutumunu yumuşatıp, "sınırın tamamı boyunca" güvenli bölge olmasını kabul etmiş.

MERKEZLERDE TÜRK GÜCÜ OLMAYACAK

Ancak bunun için de şartları var.

Buna göre, "yerleşim merkezlerine aynen kağıt üzerindeki Münbiç mutabakatında olduğu gibi Türk güvenlik güçlerinden hiçbiri girmeyecek..."

Sınır boyunca Ayn el Arab (Kobani), Tal Abyad, Suluk, Resulayn, Derbesiyah, Kamışlı ve Kürt nüfuslu ilçeler dahil, yerleşim birimlerinin kontrolü "aktive edilebilir güvenlik (Vating) prosedür" gereği yerel sivil ve askeri konseyler veya güçler tarafından sağlanacak.

Türkiye bu yerleşim birimlerinde PKK veya diğer suç örgütleri ile ilişkili kişileri tespit ederse, merkezden çıkarılmasını sivil veya askeri konseylerde yer almamasını isteyebilecek.

ABD ayrıca Ayn el Arab (Kobani), Derbesiyah gibi Kürt nüfusun çok yoğun yaşadığı bölgelere ve diğer ilçe yerleşimlerinde Türk güvenlik güçlerinin kesinlikle bulunmasını istemiyor; kırsalda kalması gerektiğini savunuyor.

TÜRKİYE'NİN OLUMSUZ BAKTIĞI BU PLAN 3 BANTTAN OLUŞUYOR

Türkiye’nin olumlu bakmadığı ABD’nin plan önerisi bununla da kalmıyor, kontrolün farklı şekilde oluşacağı 5 km, 9 km ve 4 km kalınlığında üç de güvenlik bandı oluşturuyor.

Konuyla ilgili yetkilinin söylediği gibi, "5 km dışında yetkiyi paylaşmayıp tam kontrolü" elinde tutmak istiyor.

 

BELİRSİZLİK DEVAM EDİYOR

Ankara mutabakatı kağıt üzerinde duran Münbiç benzeri plana itirazını sürdürürken, ABD kaynakları da "henüz bir noktaya ulaşılmadığını, sürecin belirsizlikle dolu olduğunu" teyit ediyor.

ABD tarafından getirilen üç bantlı güvenlikli bölgenin yapısı da şöyle:

1- ORTAK BANT: Daha önce YPG ve SDG yetkililerinin de dile getirdiği gibi 5 kilometre olması istenen ilk bantta Türk ve ABD askerleri ortak devriye görevini yürütecek. YPG/PKK güçleri bu bant içinde kesinlikle yer alamayacak. Ancak kent merkezlerine ve Kürt yerleşimlerine Türk askeri de giremeyecek çevre sahada kalacak. Yerleşimlerde tam denetim ABD ve yerel sivil, askeri konseylerin elinde bulunacak. Türkiye tespit ettiği kişi varsa yerleşimden çıkarılmasını isteyecek. Bir anlamda kağıt üzerindeki Münbiç Mutabakatı burada hayata geçirilecek.

2- ABD’NİN AĞIR SİLAH KONTROL BANDI: Bölgedeki neredeyse tüm büyük yerleşim birimlerini kapsama alan beş kilometredeki Türk-ABD askeri ortak devriye alanının hemen altında, 9 kilometrelik ikinci bir bant kuruyor. ABD, "üzerinde çalışmasını sürdürdüğünü" belirttiği bu bandın tam kontrolünü elinde tutuyor, Türkiye ile ortaklaşmıyor. Bu bandın içinde ise YPG güçleri ağır silahları olmadan yer alabilecek. Ancak YPG’nin tüm ağır silahları ilk banttaki 5 kilometreyle birlikte toplamda 14 kilometreye ulaşan ikinci bandın altına inecek; 5 kilometrede hiçbir şekilde, ardından gelen 9 kilometrede ağır silahlı olarak bulunamayacak.

3- İLAVE 4 KM DAHA OLABİLİR: ABD tarafı bununla birlikte Türkiye’nin ilk adımda önerdiği, ABD Başkanı Trump tarafından da dile getirilen 32 kilometrelik güvenlikli bölgenin tamamının, Müşterek Harekat Merkezinden havadan denetimine olumlu bakıyor. Ancak 5 kilometrelik ortak devriye alanı sonrasında ağır silahlardan arındırılmış 9 kilometrelik alana 4 kilometre daha ilave edilerek toplamda 18 kilometreye kadar çıkacak ve M4 otobanının yakınına kadar ulaşacak ağır silahlardan arındırılmış ikinci bandın kontrolünü tam elinde tutma konusunda kararlı.

HAVADAN SANAL GÜVENLİKLİ BÖLGE

Nitekim ABD’nin uluslararası ilişkiler alanındaki etkili dergisi Foreing Policy Research İnstitute Orta Doğu Direktörü Aeron Stein de bu bilgiyi paylaştı. Stein bununla kalmayıp, "Türkiye’nin önerdiği 32 km’lik bant içinde, hatta daha da ilerisinde insansız hava araçları ile sanal güvenli bölge oluşturulabileceğini, ortak harekat merkezinden Türk ve ABD güçlerinin birlikte operasyonu ile oluşacak "havadan sanal güvenli bölgede" Suriye Demokratik Güçlerinin hareketlerinin anlık izlenerek gerekenin yapılması konusunda uyumun sağlanabileceğini" belirtti. Hatta ABD’nin Türkiye’yi bu konuda ikna edebilmek için ortak harekat merkezini harekete geçirmeyi hedeflediğinin de altını çizdi.

 

ARDI ARDINA SURİYE ZİRVELERİ

Her iki tarafın da aktardıklarından yola çıkılırsa, Türkiye’nin beklentilerinin karşılanmadığı, ancak ABD’nin katı direnişinin de kırıldığı bir zemine ulaşıldığından söz edilebilir.

Ancak ortada kağıt üzerinde kalan Münbiç mutabakatı da varken Türkiye şu aşamada meseleyi, sadece tepki göstermekle kalmayıp, bir adım ötesine de taşıyarak Al Bab, Afrin’deki gibi güvenli bölgeyi tek taraflı kuracak.

Yerinde bulunarak da sahayı yakından izleyen ve en iyi bilenlerden ORSAM’dan Oytun Orhan da bölgedeki kent merkezlerinin yarıçaplarının bir kilometreyi geçmediğini anımsattı.

ABD’nin kent merkezlerine ve Kürt yerleşimlerine Türk botunun basmaması, kontrolün tam olarak elinde bulunması gibi şartlarının, "Ankara’yı tek taraflı güvenli bölge oluşturma kararına itebileceğini" belirtti.

Orhan, "5 km, 9 km ve ilave 4 km olarak dile getirilen üç bantlı sistemin olumsuzluklarına" da işaret etti ve "Bu kez Münbiç’e benzeyeceğini sanmıyorum, ama zorlukları da çok" dedi.

Anlaşılan o ki Suriye sahası her yeni gün yeni bir durumu da doğuracak, 11 Eylül’de Ankara’da yapılacak Putin ve Ruhani’nin katılacağı Üçlü Zirve ile BM toplantısının hemen ardından toplanması hedeflenen ABD ve Fransa liderlerinin katılacağı Dörtlü Zirve gelecekte olacaklara ışık tutacak...

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 14 Ağustos 2019 Çarşamba 10:39

YORUM YAZ

 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer10 gün önce
  İblis..ABD-İTrail..bu..cüreti..nereden..buluyor..KÜSTAHLAR..anladıkları..dilden..cevaplarını..almalı.
 • AĞLAMAYAN BEBEĞE EMZİK VERİLMEZ BKNZ AMRRİKA TÜRKİYE YE EMZİK VERİYORAĞLAMAYAN BEBEĞE EMZİK VERİLMEZ BKNZ AMRRİKA TÜRKİYE YE EMZİK VERİYOR10 gün önce
  Selamun aleyküm,YAW BOŞ YAPMAYIN S400 LER 2020 NİSAN AKTİVE EDİLSİN KOYUN Bİ BATARYA MARDİNE KAPATIN SURİYENİN KUZEYİNİ YPG BÖLGESİNİ UÇUŞLARA YASAK BÖLGE İLAN EDİN KARADANDA GİRİN NE KADAR PKK ŞLI VARSA TEMİZLEYİN,
 • İÇİ BOŞ MU BOŞİÇİ BOŞ MU BOŞ10 gün önce
  abd şeytanı,,,pkkpyd ye koruma kalkanı oluşturma planını,,, bize,,, güvenli bölge anlaşması olarak dayatıp, razı etmiş ise, biz de yemiş de, sidirmenin yollarını arıyorsak, medya ve dellalları daha fazla gayret göstermeli..çabuk alışırız..huyumuz iyidir...unutur gideriz..yeni bir kıbrıs savaş ihtimali çıkarırlar,, kürdistanı unutuveririrz..osmanlı da , böyle böyle sevr olmuştu..yatacak yerimiz kalmayacak anlayacağınız...şimdi ,sindirici bir meşrubat için, buz gibi, biraz da ,konuşur gibi yapıp , yellendinizmi ! birşeyciğiniz kalmaz..rahatlarsınız...çok konuşan ama içi boş millet...afiyet olsun..
 • hiçhiç10 gün önce
  Sana nasıl müttefik diye güvenip sınıır koruma vereceğiz veren olursada APTALIN danıskasıdır. Sen işlerin başısın tezgahı sen yap sonrada sana güvenmeymiş.Biz şu anda senle adı konmasadabir savaş içindeyiz.Resmen savaşıyoruz lami cimi yok bunun aleni bu. Artık sana zayiat verdirme ve sana bu işin bedelini ödetme zamanı seninde askerlerin ölmeli sende acıyı hissetmelisin çünkü KATİLSİN,KATİLSİN KATİLSİN.
 • KEMALİST(DİRENİŞ)KEMALİST(DİRENİŞ)10 gün önce
  HİÇ BİR ŞEY DAYATILMIYOR ARTIKTÜRKİYE O BÖLGEDE DAHA ÖNEMLİ VE RAHATGÜVENLİKALABİLECEKTİR VEDE BURADA KOORDİNASYONUSAĞLAYARAKMÜLTECİ AKIMINIDA KONTROL EDECEK.BU ŞU DEMEKTİR PKK BÖLGEDE İSTEDİĞİ ATI KOŞTURAMAZ BİR SÜRE SONRA ARTIKTÜRKİYE BÖLGE HAKİM GÜÇ KONUMUNA GELECEK ABD'NİN ÇIKARI İSE ,RUSYA'NIN BÖLGEDE ,NATO SINIRIOLAN TÜRKİYE'NİN GÜVENLİĞİVE YİNETABİKİ DİĞER NEDENLER BU SEBEPLE KONTROLHER ZAMAN İYİDİR.
 • KürtKürt10 gün önce
  Allah başında Erdoğan gibi lideri olan, halkı Türk halkı gibi dindar, düzgün, adaletli, çalışkan olan Kürt İslam Cumhuriyeti nasip etsin inşallah. Amin.
 • evn aarevn aar11 gün önce
  devletimin bir bildiği vardır sizin düşündüklerinizi düşünemiyormu acaba bekleyin görün
 • hurkanhurkan11 gün önce
  Güney sinirinda Turkiyenin operasyon yamasini englellemek adina yapilan tampon bolge.Munbic ve Tel Rifat kurtlerden alinmadigi surece bolgede rahat edecegimiz bir pozisyon yok.bana gore sonucu ne olursa olsun Munbic ve Tel Rifata girlip alinmali
 • özgür özgür 11 gün önce
  eğer abd nin tuzağına düşüp pkk için güvenli bölge oluşturulursa bence bu ülkemize yapılan en büyük ihanet olur......ülkemizde büyük çoğunluk suriyelilerden rahatsızdır...suriyede kuzey ırak benzeri bir oluşuma izin verilirse buna sebep olanlarbir şekilde ilerde hesap vermelidir...güçlü ordumuz varsa gereği yapılmalıdır...dolar ne olacak vs. boş işler bu ülke kuru ekmekle kazanıldı bırakın doları bağımsızlık olmaz ise ne dolar işe yarar ne başka birşey....vatan bilinci herşeyden önce gelir...suriyeliler 2023 de hala türkiyede ise hükümetinde sonu demektir...bu bir problemdir umarım çözülür...
 • ŞükrüŞükrü11 gün önce
  Amerikanın istekleri kabul edilmezse ülkemize dolar girişi durur müteahhitlerimiz konut satışları azalır.
 • En az 100 km içeri girmeliyiz..!En az 100 km içeri girmeliyiz..!11 gün önce
  Türkiye, göbeğini kendi kesmelidir. Kör ile yatan şaşı kalkarmış! Düşmana aslâ güvenilmez. Müslüman, bir delikten ikinci defa ısırılmaz..!Muhteşem Türk Odusu, oraya hemen bir harekât düzenlemelidir..! Bunun artık pazarlığı falan kalmadı.!?
 • emekliemekli11 gün önce
  6 aydır orduyu suriyeye gönderip beklediğimiz buydu ayrıca dahada 6 ayda güçlenmelerini seyrettik her atılan adım hata ülke millet yararına yapılan hep zarardaABD den çekindiğimiz için bekliyorsak ve bu pkk devletinin kurulmasını engelleyemiyecek güçteysek sınırlarımızı koruyalım yeter
 • HakikatHakikat11 gün önce
  Kesinlikle oralar pkk şerrefsizi o.ç.abd ye mezar olmali onlari oraya gömmemiz lazim
 • En az 100 km içeriye ve hemen..!En az 100 km içeriye ve hemen..!11 gün önce
  En az 100 km içeriye ve derhâl..! ABD ile asla olmaz, bizi sadece oylamıyorlar "kandırıyorlar" da..! Devlet erkânı, bunu her hâlde en az bizim kadar iyi biliyorlardır.!?
 • Mesut SarpMesut Sarp11 gün önce
  Bende bu haritanınresmen pkk-ypg'yi Türk operasyonuna karşı korumaya alıdıgına inanıyorum. Ve bu harita Pkk-ypg'nin Suriye'deki varlığını da resmen onaylatıyor. ABD taaa cehennemin dibinden gelip, sınır güvenliğimiz konusunda bize dikte ediyor ve onlara bu yetkiyi de biz aptalca veriyoruz. Siyasetcilerimiz bi türlü öğrenemedi Amerika sürekli bize askeri darbeler dahil müdahil. Durumumuz askeri, okonomik ve nüfus acısından hem Kurtuluş hemde Kibrıs Savaşlarına göre defaten cok iyi. Reiz, O gariban dönemlerimizde sadece Amerikaya degil tüm Dünyaya kafa tuttuk. Kahraman Ordumuz ve Milletimizle destan yazdık, seninde arkandayız Rahmetli Atatürk, Erbakan,Ecevit gibi iki dudagının arasina bakıp "Ordular ileri" emrini acilen bekliyoruz !
 • meleknurmeleknur11 gün önce
  BİZİM ÜLKEMİZİN SINIRINA HİÇ BİR YABANCI GELİP YERLEŞMEMELİ. BİZİM ÜLKEMİZİ BIRAKSINLAR SURİTENİN KENDİ İÇ BÖLEGELERİNDE GÜVENLİ YERLERİ OLUŞTURMALILAR. KENDİ İÇLERİNDE KENDİ KENDİLERİNİ KPTUMALILAR. BIRAKSINLAR BİZİM TOPRAKLARIMIZI BÖLGEMİZİ ASKERİMİZİ.
 • GolgeAdamGolgeAdam11 gün önce
  Zamaninda Ozal i dusurdukleri cukur (guvenli bolge ve cekic guc) Irakta simdi Akp icin Suriyede kaziliyor olen Turk milleti oluyor.
 • Derhâl harekât..!Derhâl harekât..!11 gün önce
  Bizim haritamız nasıldı.?! Derhâl harekât..!
 • Abdullah MuratAbdullah Murat11 gün önce
  Bu dünyada adaleti sağladıklarını ve düzen sağladıklarını iddia edenler önce kendileri devlet yönetimi dahil Allahın yoluna girmek ve kuranı rehber peygamberi örnek almak durumundadırlar. Aksi halde adalet sağlamak bozgunu düzeltmek yerine kendileri o bozgunculardan biri olur mücadeleri batıl hale gelirSen Allah yoluna gir sana uymayan değil Allahın yoluna gelmeyen dost olmayan suçlu olsun onu Lakin sen Allah yolunda olmazsan niye sana uysunlar Sen akada çıkamazsın. Müslüman ancak kendinden olan Allahın hükümleriyle hükmeden yöneticilere tabi olabilir Diğerleri dinden çıkaran büyük suçu yüzçevirişi yapıyor maide44 göre kafir olmaktadırlar.Savaş şeytana ve dostlarına karşıdır bu sebeble sen dinden çıkmamamlı karşınada müslüman olabilecekleri almamalısın
 • ZAMAN HERŞEYİN İLACIDIR ZAMAN HERŞEYİN İLACIDIR 11 gün önce
  MÜSLÜMANLARLANDOSTMU OLURİSRAİLEN DÜŞANMIOLUR ZAMAN GÖSTERECEK
 • Mehmet Mehmet 11 gün önce
  Bizi bekçi yapacaklar.Bir yere hakimiyet eğitimle,ekonomiyle olur.Kuzey ırakta biz dağları bekledik abd£,israil,ingilteremerkezde oetrolun üzerine oturdu ve ırak a hakim.Biz israilin güvenliği için kullanmıyoruz gibi.
 • AzmiAzmi11 gün önce
  Bu harita, resmen pkk-ypg'yi olası bir Türk operasyonuna karşı korumaya alırken, pkk-ypg'nin Suriye'deki varlığını da teminat altına alıyor. Maalesef Fırat akar, Türk bakar özdeyişinin ne kadar da doğru olduğunun bir göstergesi oluyor. ABD taaa cehennemin dibinden gelip, sınır güvenliğimiz konusunda söz sahibi oluyor ve onlara bu yetkiyi de biz veriyoruz. Hariciyemiz Öğrenemedi gitti, ayıdan post ABD'den dost olmaz. Niye demiyorsunuz önce şu mümbiç konusundaki taahhütlerimizi yerine getirin, sonra Fırat'ın Doğusunu konuşalım diye. "Yat yat uyu, uyu uyu yat"a devam edin siz.
 • masinoceromasinocero11 gün önce
  ABD askeri heyeti ile yapılan görüşmelerde, Suriye’nin kuzeyine oluşacak güvenli bölge icin türkiyeye gönderdigi 80 tane amerikan askerleri normal asker degildir onlar amerikanin en iyi egitilmis ajanlari ve katilleridir ALDANMA TÜRKIYEYEM AMERIKA BU ASKER DENILEN AJANLARI ÖZEL OLARAK EGITI VE EN TECRÜBELI KATILLERDIR AMERIKANIN GÖNDERDIGI BU 80 ASKER MASKESI ALTINDAKI AJAN KATILLERE DIKKATLI OLUNMASI COOOK ÖNEM TASIMAKTADIR .
 • Tr.Tr.11 gün önce
  Amerika ile yapılan her anlaşma zikilen biz oluruz.Girecen ve alıcan,coniyide konuşturmayacaksın.Yoksa daha çok çuval geçirirler...
 • özgür cengizözgür cengiz11 gün önce
  bu bizim için güvenli bölge felan değil abd için güvenli bölge....en az 70 km den sonra abd taraftarı gruplar olmalı....abd de bizim için güvenli değil....yılanla yatmanın anlamı yok....abd ile ortak iş demek akıl tutulması demek kürt devletinin temellerini atmak demek....ben abd ile ortak hiçbirşey yapılmaması gerektiğini düşünüyorum gerekirse abd yi karşımıza almalıyız...
 • SelmanSelman11 gün önce
  Allah yolunda cihadi terk ettiginiz zaman, Allah uzerinize zilleti musallat kilar! Tekrar dininize donunceye kadar bu zillet üzerinizden kalkmaz!!! Bugun Türkiye dahil, agirlikli olarak muslumanlarin yaşadığı "sozde" islam ulkeleri, Osmanli'nin yikilisini muteakip cihadi terk etmişlerdir. Bu net! Bu yetmezmis gibi bu devletlerin tamami, kuffarin nizami yada turlu turlu ideolojilerini kendi ulkelerinde baskin ve hakim hale getirmişlerdir. Basta Yahudi olmak uzere, yahudinin usagi olan ABD gibi islam dusmani devletleri dost, ortak ve muttefik olarak benimsemislerdir. Bu haberekonu mevzu bile, ummetin icinde oldugu zilletin apacik bir delilidir. Iste hemen yanıbaşında ypg/pkk isimli azgin bir kafir var, yillardir senin Turk veya Kurt olan musluman vatandaslarinin kanini haksiz yere döküyor, bolgede alenen zulm edip bozgunculuk yapiyor, simdi de suriye kuzeyinde iyice konuslanip, Sur Olaylari'nin ardindan sana yine saldirmak icin palazlanip firsat kolluyor, sen ise bu kafirin hamisi olan yahudi usagi ABD'nin rizasi ve onayi pesindesin birseyler yapmak icin! Ustelik Allah ve resûlünün apacik dusmani olan ABD denen bu seytani; dost, muttefik ve stratejik ortak edinmissin! Allah ve peygamber askina deyin hele neyin stratejisi bu? Bu zillet degil de nedir??? Siyaset diyorsaniz bu zillet haline, sunu iyi bilin ki, azicik bir dunya menfaati karsiliginda siz dininizi satiyorsunuz! Siyaset falan yapmiyorsunuz siz! Zira basta Hz muhammed sav efendimiz olmak uzere, ondan sonra gelen rasid halifeler, ashabi kiram ve sonrasinda gelen tum salih musluman devlet adami ve idarecilerin uyguladiklari siyasetin ana kaynagi kuran ve sunnet idi! Sizin siyasetinizin kaynagi ne??? Azicik ondan, birazcik sundan, bir tutam da bundan mi??? La havle vela kuvvete illa billa aliyhil azim. HasbinAllah ve nimel vekil...
 • Ozkan Ozkan 11 gün önce
  Şimdilik öyle ileride ağır silahlar hatta nükleer silah verilince o zaman ne yapacağız.kabul etmiyorumve bu uğurda canımı vermeye hazırım.
 • diyarbakırlı diyarbakırlı 11 gün önce
  Neden harekatta isteksizlik davranılıyor. Yeni bir devletin oluşumuna, Doğu Akdenizde Kuzey ve Güney kürt devleti oluşumu ile yeni hilal koridoru sayesinde kerkük, musul petrollerinin kürt kartlarıyla İsrail ve diğer petrol konseptlerinin himayesinde karşı tarafa sunulması tamamen teslimiyeti çağrıştırmaktadır. Lütfen anlaşmaları basit hesaplardan ziyade ileriye dönük kapsamlarda değerlendirin. Tehlike sanıldığından büyük görünmekte.
 • Mehmet AlagözMehmet Alagöz11 gün önce
  Büyük şeytan nekadar akıllı sana 18 km olarak ayar çekiyor 18 in içinden 5 km veriyor seni bu haritayla pazarlığa oturtup 10 15 k verecek sende o masadan iyi kalktık diye sevineceksin yazık....30 km den 1 cm az olmaması gerekli...
 • şenay doğanşenay doğan11 gün önce
  ve bunu yaparken ne paraya ne silaha hiç ihtiyaç duymuyorum İHTİYAÇ DUYDUĞUM TEK ŞEY DAHA FAZLA MARİFET DAHA FAZLA İHLAS DAHA KAMİL İMAN allaha emanet olun
 • şenay doğan şenay doğan 11 gün önce
  ben bütün dünyayı hedef aldım dünyaya darbe yapmayı planlıyorum allaha yemin olsun bütün dünyanın yükünü omuzlasam çalışmaktan helak olsam benden başka herkes yatsa tek başıma Allahtan istediğim şefaate ulaşsam rabbim benim topladığım hayırları bütün mülküne ihsan etse ahirette herkesi benim ulaştığım makama ulaştırsa allaha bir daha yemin olsun ki zerre kadar rahatsızlık duyman tek başıma çalıştım tek başıma kazandım niye herkes benim kavuştuğum ihsanlara kavuşuyormuş ki demem demediğim gibi herkes benim cennetimde yaşıyor diye çok mutlu olurum ama rabbimin takdiri başka melekler geldi peygamberler geldi yerde ve gökte allahı zikredenler geldi ve size anlatmıştım azrail as yere nur serpti demiştim kim onlar bilmiyorum onlar da gelecek inşallah rabbim galip ve muzaffer eylesin allaha emanet olun

Günün Özeti

Günün Karikatürü

26 Ağustos 2019