• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

İlahiyatçılara engel kaldırılsın

İlahiyat fakültelerine yönelik 28 Şubat uygulamalarını hatırlatan Din Kültürü Öğretmenliği yasağına tepkiler gelmeye devam ediyor.

Yeniakit Publisher
2017-11-23 05:31:00 - 2017-11-23 01:06:00
İlahiyatçılara engel kaldırılsın

Danıştay’ın İlahiyat Fakültesi mezunlarının formasyon sahibi olsalar dahi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni olarak atanamayacaklarına dair aldığı skandal karara tepkiler çığ gibi büyüyor. İlahiyat fakültelerinin vatanına ve dinine sadık bireyler yetiştirdiğini belirten Türkiye Kardeşlik Birliği (TÜRKAB) Genel Başkan Yardımcısı Hamdullah Tan, Danıştay’ın kararının haksızlıklarının önünü açacağını kaydederek, kararın tekrar gözden geçirilmesini ve yanlışlığın düzeltilmesini talep etti.

KARAR GÖZDEN GEÇİRİLSİN

İlahiyat fakültelerinin üst düzey entelektüel bir eğitim verdiğini belirten Türkiye Kardeşlik Birliği (TÜRKAB) Genel Başkan Yardımcısı Hamdullah Tan, “Ülkemizde, temel bilgi, zihniyet ve yaklaşıma sahip, en üst seviyede bilgi üreten araştırmacı, katılımcı, paylaşımcı, özgün, etik ve estetik değerlere sahip, mesleki açıdan yetkin, evrensel değerler ışığında araştıran, sorgulayan, bilimsel verilerden yararlanarak problemlere çözüm üretebilen, insanlığa yararlı olacak her türlü yeniliğe ve sürekli gelişmeye açık, bilimi, aklı, dinî ve mânevi değerleri kendine rehber edinmiş, birikimini insanlığa hizmet için toplumla paylaşabilen bir kuruluştur” dedi. Danıştay’ın kararının büyük haksızlıklara yol açacağını kaydeden Tan, “Kurulduğu günden beri her türlü haksızlığa uğrayan bu güzide kuruluş ne yazık ki bugünlerde bir kez daha bir Danıştay kararıyla haksızlığa uğradı. Vatanı, milleti ve mukaddesatı için çabalayan ve halkın yüreğine bastığı bu kuruluşla, bu kuruluştan mezun olan, on binlerce gençle oynamaya ve motivasyonlarını bozmaya kimsenin hakkının olmadığı düşünüyoruz. Danıştay’ın bu kararın acilen gözden geçirilip düzeltilmesini temenni ediyoruz” şeklinde konuştu.

HAKSIZLIK SON BULSUN

İlahiyat fakültelerinin yine büyük bir haksızlıkla karşı karşıya kaldığını kaydeden Tan, “Sorgulayan, eleştiren, eleştirmekle birlikte yapıcı eleştirilere ve farklı görüşlere saygı duyan, bilgiyi içselleştirerek erdemli olmaya çaba gösteren, hoşgörü sahibi, evrensel kültüre ve ülkesine katkıda bulunan toplumsal değerlere saygılı, hayat boyu öğrenme alışkanlığını sergileyebilen bireyler yetiştirmeyi amaçlayan ilahiyat fakültelerinden her yıl on binlerce genç mezun oluyor” dedi. İlahiyatçıların büyük bedeller ödeyerek bu günlere geldiğini kaydeden Tan, şunları dile getirdi: “Bu camia tüm soğuk Şubatlara rağmen gelen tüm darbeleri ırmağından beslendiği Akif’çe göğsünde söndürdüler. Yeri geldiğinde ümmetin selameti için aldıkları eğitimin hakkını vermek için kendilerini öğrencilerine feda ettiler.  Toplumun dini doğru bir şekilde anlama ve öğrenmesini sağlamak için evrensel etik değerlere bağlı kalarak din olgusunu disiplinler arası işbirliği ile temel kaynaklarından araştırmak, yeni gelişmeler ışığında değerlendirmek, toplumun ihtiyaç ve eğilimlerini takip ederek dini konularda karşılaşılan problemlere çözüm yolları üreten bir nesil yetiştiren bir kuruluştur İlahiyat Fakülteleri.”

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı