• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

İlahiyatçı Kaynak o Ayet'i işaret etti: Tüm yöneticilerimiz böyle davranmalı

Al-i İmran Suresi 159. Ayet'e ilişkin açıklamada bulunan İlahiyatçı Osman Kaynak, "Müslümanlar, bu yüce Ayet-i Kerime'yi tüm ilişkilerinde uygulamalı." diyerek aile içi iletişim ile yöneticileri işaret etti.

Yeniakit Publisher
2019-11-09 22:13:00 -
İlahiyatçı Kaynak o Ayet'i işaret etti: Tüm yöneticilerimiz böyle davranmalı

 Taha Emre ÖZDEMİR  yeniakit.com.tr 

Hazreti Muhammed (SAV)'in emirlerine muhalefet edilmesi ile  Uhud Savaşı'nın Müslümanlar tarafından kaybedildiğini hatırlatan Kaynak, şunları söyledi:

"Kaba ve katı kalpli bir kimse başka bazı erdemlere sahip olsa da muhataplarında nefret uyandırır; insanlar böyle bir kimseyi dinlemek istemezler veya onun arkadaşlığına katlanamazlar. İslâm gibi evrensel bir mesaj getiren, âlemlere rahmet olarak gönderilmiş olan (Enbiyâ 21/107) ve yüce bir ahlâk üzere bulunduğu bildirilen (Kalem 68/4) bir Peygamber’in bu kötü vasıfları taşıması düşünülemez."

'Hazreti Peygamber (SAV) onları cezalandırsaydı dağılıp giderlerdi'

"O, Allah’ın kendisine lutfettiği bu özellikleri sayesinde arkadaşlarına, özellikle Uhud Savaşı’nda emrine muhalefet ederek İslâm Ordusu'nun yenilmesine sebep olanlara ve müslümanları imha edilme tehlikesiyle karşı karşıya getirmiş bulunanlara merhametle muamele etmiştir. Eğer onlara karşı katı davransaydı ve onları sert bir şekilde cezalandırsaydı, çevresindekiler dağılıp giderlerdi." 

'Affetmek İslam'ın eğitim metodlarından biridir'

İslâm’ın eğitim metotlarından birisinin de affetmek olduğunu söyleyen Kaynak, "Yerine göre af, cezadan daha etkili olur. Bu sebeple Allah 152. âyette müminlerin Uhud Savaşı’ndaki hatalarını affettiğini ilân etmiş, burada da Hz. Peygamber’e onları affetmesini, Allah tarafından bağışlanmaları için dua etmesini emretmiştir. Hz. Peygamber’in sahâbeye karşı yumuşak ve merhametli davranması sahâbe üzerinde büyük bir etki göstermiştir. Nitekim Uhud Savaşı’ndaki hataları affedilen sahâbîler bir daha böyle bir hata yapmamaya gayret göstermiş ve girdiği bütün savaşlarda Hz. Peygamber’in ve kumandanlarının emirlerine titizlikle uyarak zaferler kazanmışlardır." ifadelerini kullandı.

'Tüm ilişkilerimizde uygulamalıyız'

Osman Kaynak Al-i İmran Suresi 159. Ayet'in Müslümanlara insan ilişkilerinde merhamet ile birlikte yöneticiliği de anlattığını vurgulayarak sözlerini şöyle tamamladı:

"Bu yüce Ayet'i bir Müslüman olarak tüm ilişkilerimizde uygulamalıyız. Mesela bir yönetici de çalışanlarına karşı yumuşak huylu ve affedici olmalı. Eşler arasında uyguladığımızda çiftler kararlarını birbiri ile istişare etmeli, birbirlerine karşı bağışlayıcı olmalı. Al-i İmran Suresi 159. Ayet tüm insan ilişkilerimiz üzerinde uygulanmalı."

Al-i İmran Suresi 159. Ayet:

"Sen onlara sırf Allah’ın lutfu sayesinde yumuşak davrandın. Eğer kaba, katı kalpli olsaydın, hiç şüphesiz etrafından dağılır giderlerdi. Onları affet, onların bağışlanmasını dile, iş hakkında onlara danış, karar verince de Allah’a güven, doğrusu Allah kendisine güvenenleri sever."

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Selçuklu

Laikliği din edin sonrada kurandan ayete sarıl. İslam dini ortaklık kabul etmez. Dolayısı ile tevhidi din edinmiyen hiç kimse felaha eremez.
 • Yanıtla

Selman

Demek bu ahir zamanda, islam aleminin derin bir gaflet cukurunda olmasinin birinci dereceden musebbibi olan lider ve genel manada yoneticiler ile ilgili nasihatiniz bu oyle mi? Lakin kendinizi unutmusunuz hoca efendi! Sizde en az bu lider ve yonetici takimi kadar sorumlusunuz ummetin bu halinden! Sizde Bakara 159 u okuyun surekli! Belki hayr olur in sha Allah. HasbünAllah ve niğmel vekil...
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23