• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

“İktidara gelirsek Filistin’i tanıyacağız”

Yeniakit Publisher
2024-05-24 16:30:00 -
"İktidara gelirsek Filistin’i tanıyacağız"

Balfour Deklarasyonu ile dünyanın başına İsrail’i bela eden İngiltere’de, ana muhalefetteki İşçi Partisi Genel Başkanı Keir Starmer, “İktidara gelirsek, doğru zamanda ve barış içinde Filistin’i devlet olarak tanımak istiyoruz.” dedi.

İngiltere'de ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin Genel Başkanı Keir Starmer, yaklaşan genel seçimleri kazanması halinde Filistin'i devlet olarak tanımak istediklerini fakat böyle bir adımın barış sürecinde doğru zamanda atılmasının gerektiğini söyledi.

Norveç, İrlanda ve İspanya bu hafta yaptıkları açıklamalarda, 28 Mayıs'ta Filistin'i resmen devlet olarak tanıyacaklarını duyururken, İsrail buna tepki olarak İrlanda, İspanya ve Norveç'teki büyükelçilerini istişare için geri çağırmıştı.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak'ın bu hafta ani bir şekilde 4 Temmuz için erken seçim çağrısı yapmasının ardından İngiltere'de partiler seçim kampanyalarına başladı. Kamuoyu yoklamalarına göre, iktidardaki Muhafazakar Parti, İşçi Partisi'nin yaklaşık yüzde 20 puan gerisinde.

Balfour Deklarasyonu

Balfour Deklarasyonu, Lloyd George'un başbakanlığındaki Britanyalı savaş kabinesinde dışişleri bakanı olan Arthur Balfour'un girişimiyle başlatılan ve sonuçta Filistin'de bir Yahudi devletinin -İsrail- kurulmasıyla sonuçlanan girişimdir. 1917 yılındaki bu deklarasyon, ilk Balfour Deklarasyonudur. Balfour'un girişimiyle 1926 yılında, Britanya sömürgeleri hususunda ikinci bir Balfour Deklarasyonu yapılmıştır.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

ORAK ÇEKİÇ

inanmamak lazım

Nur

İnşaAllah doğru söylüyorsan gelin iktidara
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23