• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

İkinci el araçlarda gerileme sürüyor! İşte fiyatı en çok düşen model

Yeniakit Publisher
2023-11-29 08:04:00 -
İkinci el araçlarda gerileme sürüyor! İşte fiyatı en çok düşen model

Eylül ayında yüzde 8 düşüş gösteren ikinci el araç fiyatları, ekim ayında da gerilemesini sürdürdü. Peki en fazla hangi modellerde düşüş yaşandı? İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel merak edilen soruyu cevapladı.

İkinci el araç fiyatları eylül ayında girdiği düşüş trendini ekim ayında da sürdürdü. Peki en fazla hangi modellerde düşüş yaşandı? İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel merak edilen soruyu cevapladı.

Ertemel açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Geride bıraktığımız yaz döneminin ilk aylarında gerilemeye başlayan ikinci el piyasasının Eylül ve Ekim aylarında daha fazla daralması, fiyatların da aynı paralelde gerilemesiyle sonuçlandı. Daralma sürecinin başladığı yaz aylarından itibaren bugüne ikinci el piyasasında %10 ile 15 segment ve markalara göre değişen indirimler görmekteyiz. En çok C Segment araçlar tercih edilirken, fiyat düşüşlerinden en çok etkilenen segment yine C Segment oldu.

‘İKİNCİ EL İLE REEL PİYASA ARASINDA FARK KAPANDI’

Piyasada fiyat yükselişleri hemen kabul edilirken, fiyat düşüşlerinin yerleşmesi biraz zaman alabiliyor. Öte yandan yakın geçmişte daha yüksek maliyetlerle alınmış ve fiyat düşüşlerinden negatif anlamda etkilenmiş araçlar da var. Dolayısı ile reel piyasa ve online platformlar arasında bir miktar fiyat fark vardı.

Ancak bu süreç artık tamamlanmış durumda. Fiyatlarda denge sağlandı ve yeni fiyatlar kabul görmeye başladı. Düşük rakamlardan araç satmak aynı zamanda düşük fiyattan araç alma fırsatı da sunduğundan, reel piyasa ve internet ortamı denk seviyelere gelmeye başladığını gözlemliyoruz.

'EN UYGUN FİYAT NOKTASINDAYIZ’

Doğru zamanda en uygun rakama otomobil almak isteyen ve bekleme halinde olan bir talep var. Bu konuya dair herkesin merak ettiği soru: “Otomobil fiyatları daha da düşer mi?” oluyor. Hem sıfır hem ikinci el otomobilde ulaşabileceğimiz en uygun fiyatlar noktasındayız. Bundan sonrasında Fiyatlar daha da düşmeyecektir. Hatta artan maliyetler sebebiyle, fiyatlarda ufak ufak yukarı yönlü artışlar yaşanabilir.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

‘YENİ YILDA KAMPANYALAR SONLANACAK’

Otomobil almak için doğru zaman mı sorusu bizlere sorulduğunda, verdiğimiz cevap daima “otomobil almak için en doğru zaman, bu zaman.” İkinci el ve sıfır otomobil piyasası oldukça cazip fırsatlar var. Yeni yılda fırsat ortamı, indirimler ve kampanyalar sonlanacaktır. Otomobil almak isteyen vatandaşlarımız bu çok avantajlı dönemden bütçe ve ihtiyaçları doğrultusunda faydalanabilirler.”

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Murat

Ne fiat düşmesi, evet arabalar satılmıyor ama fiat düşmedi sarı site olduğu müddetçe isteyen istediği fiatı yazıyor

Sabir

Ben bu gazeteleri anlamıyorum sıfır araçları satmak için garibanın elindeki ikinci el araçları yüzde 8 düşünüyorsunuz zengin galeri araçları ne hikmetse düşmüyor ve buna yeni akit gazeteside alet oluyor . Sıfır araclar 2024 yılına girer girmez %10 yükselişe geçiyor vede sabah akşam zam bekliyorlarmiş ama hala yeni akit gazetesi ikinci el araçları düşmeye devam ediyor diyor gariban halkla alay geçiyor. Sizde sermaye dernekler gibi hareket etmeye başladınız pes doğrusu
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23