İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: Göçmen konusu 6 ay içinde çözülecek

İstanbul Üsküdar'da muhtarlarla bir araya gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, düzensiz göç konusunda yeni uyum programları ile topluma entegrenin sağlanacağını ve 6 ay içerisinde bu meseleyi çözeceklerini söyledi.

12 Haziran 2019 Çarşamba 20:28
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: Göçmen konusu 6 ay içinde çözülecek

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Validebağ Öğretmen evinde Üsküdar'daki muhtarlarla bir araya geldi. Konuşmasına, 31 Mart seçimlerindeki başarıları dolayısıyla muhtarları tebrik ederek başlayan Soylu, bu toplantının İstanbul'da muhtarlarla yaptığı 22. çalışma toplantısı olduğunu söyledi.

Muhtarlık bilgi sistemi kapsamında yaptıkları belgelerde yalınlaşma projesi ile 90 milyon liralık bir tasarrufun sağlandığını aktaran Soylu, muhtarlıkların yeni ikametgah sistemi ile mahallelerde yaşayanlara daha hakim olacağını ve fakirlik kağıdının alımının da muhtarlık bilgi sistemi üzerinden sağlanabileceğini anlattı.

Soylu, yeni istihdam edilen bekçilerle İstanbul'da günlük hırsızlık olayı sayısının 78'den 39'a düştüğünü ve dünyanın en güvenli üç metropolünden birinin İstanbul olduğunu vurguladı.

İstanbul'da ağustos ayında yeni polis alımının olacağını ve karakollarda güven masaları kurularak buralarda kadın polislerin görev alacağını ifade eden Soylu, son alımlarla beraber yıl sonunda İstanbul'da 55 bin polis sayısına ulaşılacağını, bunun şehir için bir rekor olacağını söyledi.

"Türkiye'de 3.6 milyon Suriyeli var"

Türkiye'de 3.6 milyon Suriyelinin bulunduğunu belirten Soylu, Ramazan Bayramı'nda 85 bin kişinin güvenli bölgelere ziyaret için gittiğini ancak Suriye'de güvenli bölgelerin çok az olduğunu, bu bölgelerin dışında ölümün kol gezdiğini belirtti.

Göçmenler konusunda öncelikli olarak geri dönüşü ve kamu düzenini temin etmeyi hedeflediklerini dile getiren Soylu, düzensiz göç konusunda yeni uyum programları ile topluma entegrenin sağlanacağını, altı ay içerisinde bu meseleyi çözeceklerini aktardı.

"Bugüne kadar 330 bin 991 kişi geri döndü"

Soylu, "Bir yandan kaçak göçmen ve düzensiz göçmenle ilgili adımlarımız ve çalışmalarımız devam ediyor. İstanbul'da 2018'de yakalanan ve deport edilen kaçak göçmen sayısı 4 bin 500 kişiydi, bu yılın daha yarısına gelmeden şu anda 10 bin rakamına ulaştık. Tüm Türkiye'ye bu yıl, bu haftaki son güncel rakamla 43 bin 856 Afgan göçmen kaçak olarak gelmiş ve bunların 21 bin 494'ü geri gönderilmiştir. Suriyelilerden de Afrin ve Fırat Kalkanı bölgesinde sağlanan huzur sayesinde bugüne kadar 330 bin 991 kişi geri dönmüştür" diye konuştu.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Haziran 2019 Çarşamba 20:28

YORUM YAZ

 • MüminMümin4 gün önce
  Tabii, tabii biz de inandık. Alevi Suriye lideri Esad ülkesindeki sünnilerden kurtulmanın mutluluğunu yaşarken biz de geleni gideni sınırlarımızdan içeri almaya devam ediyoruz. İstanbul'da onbinlerce Suriyeli'nin Türk vatandaşı olduğu bildiriliyor. Yazık oluyor bu ülkeye. Bu kadar kolay olmamalı savaşarak kazandığımız topraklara yerleşmek, hatta sınırı geçmek. Macaristan, Almanya, Yunanistan vs. Avrupa ülkeleri aptal olmalılar ki sınırlarını niteliksiz göçe kapadı . Tam tersine bizler de çok akıllı olmalıyız ülkemizi gelene gidene açıp nüfus yapımızın değiştirilmesine izin verdiğimiz için. Ülkesi için savaşmayan milyonlarca askerlik çağında bulunan suriyeli ülkemde fink atıp sahil kentlerimizde nargile tüttürüp, kız peşinde koşarken Mehmet'imin millet olamamış bu güruhun iğrenç ülkelerinde şehit olmasını nasıl kabul edebiliyoruz? Lütfen cevap verin. Ülkesine yararı olmamış bu güruhun ve hergün binlerce doğum yapan bu kişilerin on, on beş yıl sonra mecliste grup kuracaklarından emin olabilirsiniz. Hatta daha uzun vadede terör yapılanması bile olasıdır. Ama, o zamanlar bu nüfüsu ülkemize davet eden sayın yetkililer ya çok yaşlı olacaklar ya da ölü. Ama torunlarımız bu sorunlarla yüz yüze gelecek. Sanki, ülkemizde hiç etnik sorun yokmuş gibi bir de bu işi başımıza getirdiniz. Onlarca yıldır güneydoğu kaynaklı ırkçı terör örgütüyle uğraştığımız yetmiyor mu? Bu mültecilerin böyle bir yapılanmaya girmeyeceğine nasıl emin oldunuz? Tabii, sizin çocuklarınız savaşmayacak sayın yöneticiler, 31000 TL ile askerlikten muaf olacaklar buna eminiz. Yine, hem maddi ve hem de askeri yükü ülkenin asli unsuru göğüsleyecektir, ama sizlerin cezalandırılmıyor olmanız ayrı bir garabettir. Ülkemizi yönetemiyorsunuz. Bu sorunu çözeceğinize de hiç ama hiç inanmıyoruz. Lütfen, çok isteyenler mültecilere kendi evlerinde baksınlar. Toplum içine çıkmayan ve rahat konutlarında yaşayan sayın yetkililer sanırım hiç dışarı çıkıp da ülkenin yavaş yavaş ortadoğululaşmaya başladığını göremiyorlar. Böyle giderse, millet olmanın bir anlamı kalmayacaktır.
 • DumanlıDumanlı4 gün önce
  İstanbul çok güvenli bir şehirmiş...
 • SelmaSelma4 gün önce
  Entegre diyor gönderelim demiyor. Esat ne kadar pisliği varsa ulkesinden attı. Orası buradan iyi
 • AbuzittinAbuzittin4 gün önce
  :)))))
 • osmanosman4 gün önce
  kaç senedir nerdesiniz hadi ordan entegre edecekmiş. istemez gitsinler yeter.
 • DEMİR DEMİR 5 gün önce
  Kaçak girişlerin önünü kesin artık mazlumlara yardim edelim amma bununda bir kuralı olsun artık
 • ArifArif5 gün önce
  Ne oldu yahu? Hani din kardeşlerimizdi en son? Muacıra yardım sevaplı, sünnetti. Tutmayınca, halk istemeyince yalan mı oldu? Hayatınız popülere oyun...
 • Kerem Kerem 5 gün önce
  Bırak bu işleri fırıldak. Akp de değilken adam değilsem hesap soracam diyordun ne oldu demek ki ... kendi ağzıyla söyledi
 • Hakan Hakan 5 gün önce
  Kabul edelim Türkiye yol geçen hanı oldu diğer ülkelerle yapılan vize serbestliği yüzünden, allah kimseye savaş yaşatmasın insanları anlıyorum ama ülke güvenliği uyum sağlamaları için önlem almak yeni mi akla geldi nerdeydi bu kafa en başında
 • basakibasaki5 gün önce
  bu güne kadar 330 bin kisi geri döndü ve bu güne kadar kac miyon türkiyeye geldi sayin bakanarti kac yüz bin mülteci türkiyede kacak yasiyor sayin bakan bunlari bir sorgulayalim türkiyedeki yerli halkin hem isine hem huzuruna tehdit ediyor bu suriyeli teröristler.
 • MelihMelih5 gün önce
  Sus lan benim gencim şehit oluyo onlar benim Türk kızlarımın orasını buranı gözetliyor pislik soysuz İstanbul seçimleriyle uğraşcana işini yap satılık dönek fetöcü her yer Arap doldu
 • CanCan5 gün önce
  Hirsizliklar düstügü icin simdi af cikariyorsunuz dimi? Millet rahat etmesin diye...
 • MısaMısa5 gün önce
  Akp’ye yaptığı hizmetlerden dolayı oy vermiş, gönül vermiş biri olarak ilk önce çözüm sürecinde eleştirmiştim çözüm evet gerekli,silahlar susmalı ,analar ağlamamalı ama yöntem yanlış halktan gizli saklı olmaz,sürekli taviz vererek olmaz Akp kendi ayağına sıkıyor dedik. Şimdi geldik Suriyeli meselesine bu konu zaten en başından yanlışlarla dolu biz neden ab nin ön karakolu görevini üstlendik .alında bu konudaki hatalar konuşulmaya başlansa aylar haftalar yıllar sürer sayfalar yetmez
 • VeliVeli5 gün önce
  Bir an evvel bunları o Suriye'deki temizlenen afrin el bab gibi güvenli yerlere gönderin yoksa ilk seçimde iktidarı kaybedersiniz benden söylemesi
 • sıtkı sıyrılmışsıtkı sıyrılmış5 gün önce
  Göndermeyi düşünmüyor. Topluma entegre etmeyi düşünüyor. Biz istemiyoruz. Sen ve senin gibilere entegre olsunlar.
 • BurdurluBurdurlu5 gün önce
  aynı yaşta iki erkek biri türk, askerde şehit oluyor, diğeri suriyeli vatanı yangın yeriyken buraya kaçıp donla denize girme dedinde..
 • AHMEDAHMED5 gün önce
  İyi, tama güzel. Müslüman kardeşlerimiz, misafirimiz ama Türk halkı istemiyor. Ak Partililer bile artık Suriyelilere karşı. Suriyelileri göç ettirmek, Türkiyeyi zora sokmak Amerikanın planıydı. Planlarını uyguladılar. TürkiyeSuriye içerisinde 3 km lik bölüme asker yığıp güvenli bölge kurup onlarıorada iskan etmeliydi. . Haaa İDLİP te Türk askeri yok mu? Orası güvenli bölge değil mi? Suriyeliler oraya mecbur gönderilmeli. Yoksa 5-10 yıl sonra bir de Suriyeli sorunumuz olacak. Hatayda Arap var. Ama onlar asimile olmuş durumdalar.
 • hasanhasan5 gün önce
  bak seeeen hellederiz diyorsun yani,,,

Günün Özeti

Günün Karikatürü

18 Haziran 2019