İBB'nin yeni logosu kaçak çıktı!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin tanıtım ve Meclis toplantılarında yer alan İBB TV'nin minare figürlü logosu değiştirildi. Yeni logoda minare figürü yerine renkli duman figürü kullanıldı. Yetkili isimler İBB Meclisi'nde 3'te 2 çoğunluğun alınmadan yapılan logo değişikliğinin kaçak olduğunu söyledi.

11 Eylül 2019 Çarşamba 12:19
İBB'nin yeni logosu kaçak çıktı!

Önceki gün gerçekleşen İstanbul Büyükşehir Belediyesi meclis toplantısı, İBB TV aracılığıyla dijital mecralardan yayınlandı. Söz konusu yayında, İBB TV logosunun yerine farklı bir logo yerleştirildiği görüldü. Yeni logoda, ‘minare’ figürünün yerini ‘renkli’ duman figürünün aldığı dikkat çekti.


İBB TV'nin logosunun yerine yerleştirilen logo.

Söz konusu değişiklik, sosyal medyada tepki topladı. İBB ile özdeşleşen ve uzun yıllardır kullanılan logoya dönülmesi için kampanya başlatıldı.

"Beylikdüzü logosunun kanunsuzluğu tescilli"

Öte yandan, Ekrem İmamoğlu’nun Beylikdüzü Belediye Başkanı olduğu dönemde Beylikdüzü Belediyesi AK Parti grubu grup başkanı olan Mücahit Birinci yenisafak.com’a özel açıklamalarda bulundu. Benzer bir logo değişikliğinin hukuksuz bir şekilde Beylikdüzü’nde ortaya konulduğunu belirten Birinci şöyle konuştu:

"Mahkeme kararını tanımadılar"

Beylikdüzü Belediyesi’nin logo”sunun değişikliği için teklif getirdiler. Bunun için meclis nitelikli çoğunluğunun 3’te 2 çoğunluğu gerekiyordu. LGBT renklerini yansıttığı için itirazımız oldu. Ancak direttiler ve meclis tutanağına ‘kabul edildi’ şekilde geçirdiler. CHP üyesi 19, AK Parti 12 üyesi vardı. Ve bu durumda 3’te 2 çoğunluğu bulamıyorlardı aslında. Bu hukuksuzluğun üzerine, konuyu yargıya taşıdık. İdare mahkemesinde şov yaptılar, CHP teşkilatı için otobüsler kaldırıldı. Mahkeme, ‘logonun kaldırılması’ kararını verdi."Danıştay'ın kararı ortada ama logo kullanımda"

Tüm bu süreçte kanunsuz logoyu kullanmayı sürdürdüler. Konuyu Danıştay’a taşıdılar. Danıştay da geçtiğimiz günlerde kesin kararını verdi ve hukuksuzluğu tescilledi. Ancak hala kullanmaya devam ediyorlar. Bu renkler konusundaki ısrar nedir? Kanun tanımazlıktaki motivasyon nedir? LGBT renkli kırlangıçtaki ısrar nedendir? Bunu anlamaya çalışıyorum.


Danıştay tarafından 'kanunsuz' olduğu tescillenen logo.

"İBB TV başlangıç, hedef tüm logoları değiştirmek"

İBB Meclisi’nde de logo değişikliği için 3’te 2 çoğunluğu gerekiyor. Ve CHP’nin böyle bir çoğunluğu yok. Camili minareli logoyu değiştirmek için İBB TV’den başladı. Nurettin Sözen zamanında dahi değişmemiş bu logoyu her yerde değiştirmenin ilk adımını attı.

"Nabız yokluyor, tepki gelmezse daha ileri gidecek"

Şuan nabız yokluyor. Eğer tepki görmezse bir sonraki adım tüm logoları değiştirmek olacaktır. Burada meclis kararı dahi yok. Valilik konuyla ilgili harekete geçip, kanuna ve hukuka aykırı logoya karşı gerekeni yapmalıdır.

Bu renklere olan sevda nereden geliyor? Beylikdüzü hadi ‘tesadüftü’ diyelim. İBB’de neden yapıyorsun bunu?"

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 11 Eylül 2019 Çarşamba 12:19

YORUM YAZ

 • erdem demircierdem demirci10 gün önce
  akit gazetesi boş işlerle uğraşmaktan ve boş şeylerle içi boş eleştiri hakaret etmekten vaz geçin. siz saldırdıkça ekrem imamoğlu yükseliyor
 • Sher EzSher Ez10 gün önce
  Sanki bu sözüm ona gazete,Türkiyenin önemli problemlerini topluma iletiyorda bir bu çoook önem taşıyan logo konusunu manşet yapıyor, Türkiyenin bütün önemli konuları çözüldü bir bu kaldı, yahu açıksa yazsanınza,Tek maksat ve yegane maksat,sahibinin sesi olmak ve bu kadar sevgi ile iki kere seçilen Immamoglunu aşagalamak, sebebi gayet Açık,ONDAN KORKUYOR.
 • halilhalil10 gün önce
  bu insanlar mal, gider camiye secim öncesi bir gün, sonra tekrar oyunu verirler... bunlarin hepsi  cami minare logosuna düsman.
 • ömerömer10 gün önce
  Renkler net amaç net...
 • lütfilütfi10 gün önce
  Sayın akit yazarları siz böyle teferruatlarla uğraşın.Bundan sonra AKP için istanbul belediye başkanlığını kazanmak hayal.Ne kadar karalarsanız karalayın İstanbul halkı hizmetlerini takdir ediyor.Seçimi yenileyin 2 milyon fark atar.
 • mahaoagamahaoaga10 gün önce
  Yeni ibbtv logosunda bi 'velev ki ipne'lik rengi mi var gibi?
 • İsmailİsmail10 gün önce
  İbn..lik kanlarında var demekki...
 • hizipsavarhizipsavar10 gün önce
  bunların hesi iben hayırsız olsun istanbul bu renklerin anlamı artık bizde lgbt de üyesiyiz yani artık istanbullulara VELEKİ İ... diyebilirisiniz.
 • SeyfullahSeyfullah10 gün önce
  LGBTrenklerinin yanına karamollanın portresini koysunlar çokta güzelyakışır
 • Çok güzelllllÇok güzelllll10 gün önce
  Çok güzel olmuş.. yapanların eline sağlık.  kudurmaya devam!!!
 • Murat Murat 10 gün önce
  Her yerde lgbt goren insanlar ne kadar etero olabilirki
 • Çukurova fatih'i Çukurova fatih'i 10 gün önce
  Bunların hepsi .. soyu  
 • GurbetçiGurbetçi10 gün önce
  Valla CHP herzaman yaptığı gibi din düşmanlığını yaptı şaşılacak birşey yok şaşılacak olan sulaymanci cemaatin bu yalanogluna oy vermesi minareden rahatsız bu kişiye artık sizi yönlendiren şu abilerinizi Allah rızası için bir sorgulayın bu insanlarda birilerine hizmet ediyordur diye isde fetenyahuyada tabi olanlardan ne farkımız olur sizi abileriniz yarın mahserde kurtarmiyacak ama şuna emin olun efendi hazretleri sizin böyle giderse yuzunuzede bakmiyacak ömrü bu din düşmanlarıyla mucadelayle geçti sizde onlarla kanka oldunuz biraz düşünün ya sadece biraz su abilerinize bu kadar güvenmeyin din dusmanlar vatan düşmanları her cemaate her makamda varlar bizde yok demeyin sadece su minare logosunun bir şimdiden ortağı oldunuz yazikki yazik
 • TURANTURAN10 gün önce
  CHP demek boş işler demek .Seçim öncesi chp yi destekleyen tanıdıklarıma bunu söylediğimde bana artık chp değişti demişlerdi .Değişen bir şey olmadı zihniyetaynı olan istanbulun 4 yılına oldu.
 • Ali BULUT Ali BULUT 10 gün önce
  Ya arkadaş memlekette beş vakit namaz kılan yüzde 25 ya vardır ya yoktur istanbullularin neyine lazım cami logosu? ibnelerin lezbiyenlerin simgesine benzeyen karışık renkler hemİstanbullulara hemde Ekremidise çok yakismis
 • ulaş ulaş 10 gün önce
  cami figürünün rögar kapaklarında olmasından iyidir.
 • OnurOnur10 gün önce
  1000 tane derdi var milletin, bunlar logoyu kafaya takmış.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

22 Eylül 2019