İBB’deki skandallara Sözcü yazarı bile isyan etti "Bunu yapmayacaktın İmamoğlu!"

Ekrem İmamoğlu döneminde İBB'de yaşanan skandallar yandaşlarını bile isyan ettirdi. Sözcü yazarı Necati Doğru, İBB’de eskiden gelen 'maaş şişirme mikrobunun' Ekrem İmamoğlu döneminde de devam ettiğini yazdı. Yeni atanan isimlerin maaşlarında büyük artış yaşandığını belirten Doğru, "İmamoğlu maaş şişirme mikrobundan kaçınamadı" dedi.

12 Eylül 2019 Perşembe 11:24
İBB’deki skandallara Sözcü yazarı bile isyan etti "Bunu yapmayacaktın İmamoğlu!"

 yeniakit.com.tr  

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde gün geçmiyorki yeni bir skandal yaşanmasın. Eleştirilen hedefinde olan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu öyleki yandaşlarını bile isyan ettirecek duruma geldi.

İmamoğlu’nun fanatik destekçisi Sözcü gazetesinde kalem oynatan Necati Doğru, İmamoğlu’na sert eleştiriler yöneltti. “Bunu yapmayacaktınız” başlıklı yazısında Doğru, “Daha kırkı çıkmadan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde “maaş şişirme mikrobu” hortladı, yayılmaya, bulaşmaya başladı” ifadelerini kullandı.

Doğru’nun yazısının satırbaşları şöyle:

“Gidenler, İstanbul Büyükşehir Belediye şirketlerini “maaş artırma havuzu” haline getirmişlerdi.

Bir asli görevi var.

Diyelim. İBB Genel sekreteri. Bir maaş alıyor. Bununla yetinmiyor. Ayrıca iki-üç belediye şirketinin de yönetim kurulu başkanlığına atanıyor. 2-3 yerden maaş şişiyor.

Diyelim. Başkan danışmanı. Tek maaşla yetinmiyor. Belediye şirketlerini “maaş çoğaltma havuzu” haline getiriyor, yönetim kurulu başkanlığına da atanıyor. Maaşı yükseltiyor.

Belediyelerde “maaş şişirme mikrobu” yerleşmişti.

Bu eski dönemin mikrobuydu.

Halk büyük tepki gösterdi, bu mikropla yaşayanların hesabını kesti, onları sandığa gömdü.

Yeni seçilenler!

Mikroptan kaçınacaktı.

Daha kırkı çıkmadan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde “maaş şişirme mikrobu” hortladı, yayılmaya, bulaşmaya başladı.

İstanbul Büyükşehir’in yeni seçilmişleri, belediye şirketlerinin yönetim kurullarına atamalar yaparak maaşlarını yükseltme yolunu seçtiler.

Şu tabloya bakın!

Yavuz Erkut. Asıl görevi: İBB Genel Sekreteri.

Belediye şirketi İGDAŞ’da Yönetim Kurulu Başkanı (müştereken) yapılmış. Maaş şişirilmiş.

Ertan Yıldız. Asıl görevi: Genel Sekreter Yardımcısı.

Belediye şirketleri İMAR A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkanı (müştereken) SPOR İSTANBUL A.Ş.’de de Yönetim Kurulu Başkanı (müştereken) yapmış. Maaşı şişirilmiş.

Murat Ongun. Asıl görevi: Başkan danışmanı.

Belediye şirketi OTOBÜS A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkanı (müştereken) ve MEDYA A.Ş.’de yönetim kurulu başkanı yapılmış. Maaş şişirilmiş.

Yavuz Saltık: Asıl görevi: Özel Kalem Müdürü. Belediye şirketi İSTON A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkan yardımcısı ve BOĞAZİÇİ YÖNETİM A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkanı (müştereken) yapılmış. Maaş şişirilmiş.

Mehmet Çakılcıoğlu. Asıl görevi: Genel Sekreter Yardımcısı. Belediye şirketi İGDAŞ A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkanı (müştereken) ve İSVALT A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkanı (müştereken) yapılmış. Maaş şişirilmiş.

Tülün İnal: Asıl görevi: Boğaziçi İmar Müdürü. Belediye şirketi GÜVENSU A.Ş.’ye Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı yapılmış. Maaş şişirilmiş.

Abdullah Aydın. Asıl görevi: Teftiş Kurulu Başkanı. Belediye şirketi İSPARK A.Ş.’ye Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı atanmış. Maaşı şişirilmiş.

Eren Sönmez. Asıl görevi: İBB Hukuk Müşaviri. Belediye şirketi İSTAÇ’a Yönetim Kurulu Başkanı (müştereken) atanmış. Maaş şişirilmiş.

Liste uzun.

Hepsini ayrıntılarıyla buraya sığdırmam mümkün değil.

Yasaya göre şirketlerin yönetim kurulları Ticaret Sicili Gazetesi’nde yayınlanmak zorunda. Bu gazetedeki yayınlarda atanan isimler geçiyor. İsteyen bakabilir.

Genel Sekreter Yardımcıları Tuncay Önbilgin, Meltem Şişli, Murat Kalkanlı, Şengül Arslan, Orhan Demir, Bilgi İşlem Daire Müdürü Erol Özgüner, Zabıta Müdürü Mehmet Akif Can, İtfaiye Müdürü Ali Karahan, belediye şirketlerinden 1-2’sine yönetim kurulu başkanı ya da yardımcı olarak atanmışlar.

Dikkat etmişsinizdir. Müştereken. Müştereken. Diye bir tanım geçiyor.

İBB şirketlerinde Yönetim Kurulu Başkanı olunca asıl maaşına ilaveten ayda 15 bin TL alabiliyormuşsun. Bu yüzden “müştereken müştereken” diyerek Yönetim Kurulu Başkanlık sayısını çoğaltıyorsun.

Edindiğim bilgi doğruysa İstanbul Belediye Başkanı 30 bin TL maaş alıyor. Bu açıdan bakınca alt kadroyu da bu maaşa getirmek için mi Belediye şirketleri alet edildi? Bunu yapmayacaktınız! İstanbul’da 4 milyon 700 bin seçmen, size “eski mikrobu öldürüp, siyaseti maaş şişirme aracı olmaktan kurtarmanız” için oy vermişti. 4 milyon 700 bin oy desteği alanlar, “belediye şirketlerini hakkıyla yönetecek bilgi ve birikimde elamanı özel sektör maaşları vererek bulamadıkları için aynı kadroları yönetim kurulu başkanı, yönetim kurulu başkan yardımcısı diye yerleştirmek zorunda kalıyorlar” gerekçesine kim inanır? Vazgeçin. Gidenlerden ne farkınız kaldı? Ülkemizi aşağıya çeken bu eski mikrobu kurutun. Halkın tokadı ağır olur!”

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Eylül 2019 Perşembe 11:24

YORUM YAZ

 • maraşlımaraşlı4 gün önce
  şimdi bu chp yeoy verene sorsan imamoğlu böyle böyle yapmış diye , diyeceğini nedir biliyormusunuz : diğerleri hep götürdü birazda bunlar yesin , böyle bir kafa olabilirmi yahu , adam senin paranı resmen çalıyor sağı solu farketmez hırsız hırsız dır , Bu millet adam olmaz , millet soyulmaya alışmış baksanıza hırsızlıktan yakalananları bile hakimler serbest bırakıyor çünkü müeyyidesi yok , çünkü herkes küçük büyük demeden vergiden elektrik ten şurdan burdan fırsatını buldumu çalıyor. 
 • AHMETAHMET4 gün önce
  imamoğlu'nun maaşı ne kadar acaba? tabii görünen ve görünmeyenlerle birlikte... mal varlığı ne kadar acaba kaz dağlarındaki mal varlıkları, iş hanları ve gayri menkullerle birlikte...
 • alonecanaryalonecanary5 gün önce
  dedik ya yahu: chp yapmaya , inşa etmeye değil... ceplerini doldurmaya, yandaşlarını toplamaya, kaldırım yıkıp yeniden kaldırım yapan parti durumuna gelmiştir. Atatürk ile uzaktan yakından ilgisi yoktur.
 • ÇılgınÇılgın5 gün önce
  Yahu tüm yazılanlardan anladığım kadarı ile hükümetin hiç suçu yok.bütün suç imamoğlu ve ona oy verenler de.sizlere şaşırıyorum.bunlar akp belediyelerinde yapılırken üç maymunları oynadınız.şimdi elden gidince bağırıyorsunuz.o zaman neden adınızı çıkarmadınız.yapılanlar hiç doğru değil kim olursa olsun biz tek maaşla geçinirken onların ballı maaşlar alması haramdır.keşke bu isyanınızı 25 yıl yönetemese gösterseydiniz.bu yüzden samimiliğinizi kaybettiniz.
 • tuncay kahvecituncay kahveci5 gün önce
  NORMALDE BUNLARINİTTİFAKIİSTANBULUASLA ALAMAZ....ASLABUNLARİSTANBULDAKAZANAMAZ....BUNLARHDP NİNÜRETTİĞİTAKTİK VE SEÇİM HİLELERİYLEİSTANBULUKAZANDI..BUNLARHDP YEPKK YANEDEN SUS PUSİŞTEBU YÜZDEN..ADAMLAREN UFAK BİROLAYDAABAALTINDANSOPAYIGÖSTERİVERİYORLAR..ÇÜNKİASLAVE ASLA SEÇİMİ KAZANAMAYACAKLARINIBİLİYORLARYAPTIKLARIHİLELERİ B,İLİYORLARSUS PUSOLUYORLAR...
 • nadim hatipoğulları nadim hatipoğulları 5 gün önce
  ZATEN MİKROBUN KAYNAĞI BUNLARDA MAAŞ ŞİŞİRME KIYAĞI HAKSIZLIK İSRAF DEYİP OY ALMADILARMI 1700 LÜKS MAKAM ARACI DEYİP 730 HİZMET ARACINI YENİKAPIYA getiren bunlar değilmi İNANIN ALLAHCC ÖMÜR VERİR YAŞARSAK HEP BERABER GÖRECEĞİZ BU EKİBİ AKPARTİYİ BİTİRSİN DİYE GETİRENLER VE DESTEKLEYEN DİĞER PARTİLER BÖYLE GİDERSE Kİ BÖYLE OLACAĞI GÖRÜNÜYOR HEM CHPKK HEM İYPKK HEMDE SADET PARTİSİNİ EN ÖNEMLİSİ KENDİSİNİ ŞİMDİDEN BİTİRMEYE BAŞLADILAR BİLE GEÇMİŞ OLSUN ÇOK DEĞİL BİR YILA KALMAZ BUNLAR VE DESTEKLEYEN DİĞER PARTİLER İSTANBUL HALKININ HEM İÇİNE ÇIKAMAYACAKLAR HEMDE ÇIKARMAZLAR ZATEN.
 • ahmetahmet5 gün önce
  göreceksiniz israf edebiyatı yapan cehapenin israfı zirveye ulaşacaktır
 • KURŞUNLU YORUMKURŞUNLU YORUM5 gün önce
  BEN DİYORUM, BUNLARI MAZLUM VE MAĞDUR DURUMUNA DÜŞÜRMEYİN. SERBEST BIRAKIN HATTA DENETİMSİZ BIRAKIN. YEME, ÇALMA, ÇIRPMA, HAK YEME, HUKUK TANIMAMA KONULARINDA BİZİMKİLERİ SUYA GÖTÜRÜR SUSUZ GETİRİRLER...
 • MUHAMMET YILDIZMUHAMMET YILDIZ5 gün önce
  AKP BU İMKANI SAGLADIYSA ARTIK. BİZDE BU DUZENDEN KARNIMIZI DOYURALIM DİYOR OLABİLİRLER :)
 • HaniAdaletHaniAdalet5 gün önce
  Neymiş? Halk ve halkçılık hikayeymiş. Birileri o kadar yetenekli ki 3 işi birden yapabiliyor. Haliyle 15+15 tokatlıyor. Birileri asgari ücretle bile iş bulamıyor. Çünkü yetenekli değil. Şimdi bu genel sekreter, başkan danışmanı, teftiş kurulu başkanı, hukuk müşavirini KPSS sokup sonra, belirlenen puandan klasik sınava tabi tutun, sonra da sözlü yetmedi mülakat. Bakalım bu üç dört işi yapabilecek kapasite var mı? Yoksa işi başkası yapıp bu müştereken yönetim kurulu üyeleri, sadece 15.000 TL alırken mi yoruluyor. Say sayda bitmez ki bu para.
 • Recep AydınRecep Aydın5 gün önce
  Onların yandaşlığı pek sizin yandaşlığınıza benzemiyor,hiç olmasa eleştiriyolar siz komple kapayı kiraya veriyordunuz sevgili AKİT......
 • AynaAyna5 gün önce
  Bakın, yazar olmakla yandaş olmak arasındaki fark bu! Yazar gördüğü her türlü yanlışı yazar, bizden onlardan diye ayrım yapmaz! Sizin 15 senedir yapamadığınız YAZAR üç ayda yapmış! Ne de olsa bir tarafta YAZAR diğer tarafta YANDAŞ!!!Yandaş hırsızlığı, yolsuzluğu, tecavüzü savunmak zorunda kalır, yazar ise gördüğünü yazar!Anlayan anladı sanırım.İyi günler
 • Ke-mal Ke-mal 5 gün önce
  Şut ve de gol.bastır imam ın oglu....
 • hizipsavarhizipsavar5 gün önce
  siz harbiden ekonun sabah namazını eyüpte kılacak fakiri fukarayı gözetipkimliğine bakmadan iş yapacak adam atayacakmı zannettiniz. 
 • Sukru ersoySukru ersoy5 gün önce
  Eskiden beri varolan maas sisirme olayini neden simdi haber yaptiniz madem durust bir gazeteydiniz ozamanlar neden haber yapmadiniz bu tavriniz insanlari dahada imamogluna yaklastiriyor dogruilkeli ve tarafsiz haber yapsaniz daha iyi olmazmi
 • türkiyelitürkiyeli5 gün önce
  istanbul a yazık oldu
 • MİKROP öldürücüMİKROP öldürücü5 gün önce
  Bu koleravebamikrobu bu günün dünün değil geçmişten atalarından beri olan mikrop
 • Eren Eren 5 gün önce
  Daha yeni başladı soyguna. Bekleyin bir beş yıl sırtınıza ne kadar borç binecek sonra ağlarsınız.
 • İlhan İlhan 5 gün önce
  Herşey güzel olacak bir insanı nasıl tanırsın konuşunca yalan söyler emanete hıyanet eder sözünde durmaz yanlış anlaşılmasın bu inananlar için bağlar inanmayan için bir engel ve vicdan yok bu adama neden kızıyoruzki CHP den ne beklenir bana bir tane konuşmasınıveya sözünün doğru olduğunu bilen varsa lütfen bana hatırlatınız bütün bonlara rağmen bu adama kızmam chplilere kızmam hdplilere kızmam fetöcülere kızmam ataislere kızmam mayaları aynı ama ekremmi b.yıdırımmı dense bırakın kendisini b.yıdırımınçekedi bunun gibi en az on adam eder hak batıla yem edildi cenabı hak dan dileğim herkezi desdedikleri ile hars eylesin
 • hercaihercai5 gün önce
  Salih, dogrulari aciklamissin, hergun siteye girdigimdeImamoglu mansette! Adamin yuzunu bile gormek istemiyoruz ama dedigin gibi Akit yanlis yapiyor!
 • hercaihercai5 gün önce
  Boyle demolrasiye boyle adalet iste! Fakirler surunsun, bastakiler bastaci yapilsin, Karun gibi zengin olsun! Bu islemler degismeli, avrupa ve hicbir dunya ulkesinde boyle carmasik yapi yok!
 • selim ustaselim usta5 gün önce
  BIrkac soyismi buldum sizdede varmi?Ekrem Zamoglu...Kazikcioglu...yalanoglu....takiyyeoglu...numaraci...........!
 • H.M.Y.H.M.Y.5 gün önce
  Artik su erdogani hergün görmekten yaptiklari yolsuzluklardan biktik
 • hüseyinhüseyin5 gün önce
  'BAŞKA YERDE GÖREV ALMASI KANUNEN YASAK'Yeniçağ'da yer alan habere göre, Bildirici, RTÜK Başkanı ve başkan vekilinin başka bir yerde görev almalarının kanunen yasak olduğunu belirterek, Şahin'in TÜRKSAT ve Basın İlan Kurumu yönetim kurullarında “hükûmeti temsilen” görev aldığını kaydetti. Bildirici, Şahin’in RTÜK Kanunu’nun 38. Maddesi ile 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin ek 16. Maddesini ihlal ettiğini ve görevinin düştüğünü söyledi.
 • mehmet soylumehmet soylu5 gün önce
  daha çöp dağlarınıda göreceğidik
 • SalihSalih5 gün önce
  Yeni akit yeter artık sürekli imamoglu haberleri siz hala anlamadi niz mi yoksa bilerek yapıyorsunuz sürekli bu in Sani gündemde tutarak reklamını yapıyorsunuz zatenistediği bu hiç bir şey yapmadan sürekli gündemde olmak Sizin gibi ler yüzünden bu insan yarın birgün cumhurba ni olursa hiç sasirmayacagim kasyapayım derken göz çıkarıyoruz hala inatla devam ediyorsunuz lütfen okuyucularının uyarılarına kulak verin
 • İsaİsa5 gün önce
  Mamoglu 18 günlük icraatinda ak partinin yaptığı indirimi sahiplendi 18 günde bunu yaptım gelirsem daha neler yapacağım dedi. Özellikle gençler inandılar 18 gundeki mamoglunun yapmış gibi göründüğü icraatina övgüler medhiyeler dizdiler. Şimdi nerdesinizzzzzz hadi yazın yorum.... 
 • H.M.Y.H.M.Y.5 gün önce
  Artik su imamoglunu hergün görmekten yaptiklari yolsuzluklardan biktik
 • istanbulluistanbullu5 gün önce
  tüm kurumlarda yönetim kurulu için verilen ekstra paralar iptal edilsin. bir kanuna bakar. neden iptal edilmiyor. buna kimseden neden ses çıkmıyor?
 • MUSTAFA AÇARMUSTAFA AÇAR5 gün önce
  bu adam 5 sene istanbulu yönetirse,Hizmetin isini bile yapamaz,ama yandaşları köşeyi döner
 • Tata TongaTata Tonga5 gün önce
  Şeffaflık yok ise ha kel Hasan ha Hasan kel...

Günün Özeti

Günün Karikatürü

17 Eylul 2019