Hindistan cevizi yağı ne işe yarar? Gıda mı, bakım mı yapılır?

Son zamanların popüleri hindistan cevizi yağı çok konuşuluyor. Kimisi saçlarına bakım amaçlı, kimisi vücuduna kimisi de bir bakmışsınız tatlılara kullanmış. Peki hangi kullanım doğru?

11 Mayıs 2019 Cumartesi 08:50
Hindistan cevizi yağı ne işe yarar? Gıda mı, bakım mı yapılır?

Hindistan cevizinin beyaz kısmı soğuk sıkım yöntemiyle işlenerek elde edilir. Elinizin ısısında eriyen katı bir maddedir. Tropik bir kültüre sahip hindistan cevizinin, geldiği yerde kullanım alanları çok farklı ve fazla. Ülkemize geldiği günden beri eline geçiren kişiler yeni projeler sunmaya çalışmakta. Peki bunların hangisi doğru?

Yüz, saç ve eller

Hindistan cevizi yağının yoğunluğu itibariyle her vücutta aynı tepkiyi göstermez. Hatta bu yapısı, bazı tenlerde gözenekleri tıkayacağı için vazelin tarzı bir hissiyat bırakır. Bir tabaka şeklinde kalan yağ, gün içerisinde elinize sürmeniz gereken bir bakım ürünü değil. Eğer kreminizin içerisine bir miktar koymak isterseniz bu etkili olacaktır. Birkaç damla bile güzel kokular saçarak etkisini gösterecektir. Yani;

  • Teninize direkt olarak uygulamamanız daha iyi olacaktır. Farklı materyallerle uygulayın.
  • Saç derinize pek değdirmeden, saç boylarına sürün. Mükemmel bir etki bırakıyor ve onarıyor.
  • Yüzünüz içinde her bulduğunuz ürünü doktorunuza danışmadan kullanmanız doğru değil.
  • Tırnaklarınıza bakım amaçlı kullanabilirsiniz.

Gıda kısmına gelince; içerisinde farklı bir materyal olmadığı için kullanılabilir. Hatta zeytinyağının da aynı yöntemle olduğunu düşünürsek, ham maddeden oluştuğu için sorun olmayacaktır. Fakat bulduğunuz her hindistan cevizi yağını yemeklerde kullanmayın. İçerisindekileri mutlaka okuyun. Farklı bir ürün ihtiva edebilir. Yani, tatlılarda aroma vermek amaçlı ''güvenilir'' yağlar kullanılabilir. 

Sağlıcakla kalın

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 11 Mayıs 2019 Cumartesi 08:50

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    21 Temmuz 2019