Hedef İngiltere modeli! Aile arabuluculuğunda ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ne dikkat

İngiltere’den getirilerek Türkiye’ye uyarlanmak istenen “Aile Arabuluculuğu”na ilişkin dikkat çeken uyarılar geliyor. Yeniakit.com.tr’ye konuşan Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Yasemin Güllüoğlu, “Toplumsal cinsiyette belki de aile arabuluculuğuna getirilmek istenen bir konu da üçüncü cinsteki insanların Türkiye’de nasıl etkin olabilecekleri." dedi.

24 Mayıs 2019 Cuma 12:14

 Mehmet Özmen  yeniakit.com.tr 

Türkiye’de yılda 450 bin boşanma davasının görüldüğü belirtiliyor. Davaların ortalama sonuçlanma süresi ise 3 yıl. Boşanma oranlarının düşürülmesi ve zaruri boşanma durumunda ise 3 yıllık sürenin aşağıya çekilmesi için “Aile Arabuluculuğu” uygulaması geliyor. Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Yasemin Güllüoğlu, “Aile Arabuluculuğu” sisteminin ayrıntılarına ilişkin yeniakit.com.tr’ye konuştu.

“Aile Arabuluculuğu”nda İngiltere örneği!

“Aile Arabuluculuğu” önemi nedir ve ne zaman Türkiye’de uygulanması düşünülüyor?

Arabuluculuk Türkiye’de çok yeni bir sistem. 2012 yılından bu yana işlemekte. Bununla birlikte devam eden süreç içerisinde iş uyuşmazlıkları, ticari uyuşmazlıklar arabuluculuğa katıldı. Şimdi de bakanlık tarafından aile arabuluculuğu Türkiye’ye getirilmek isteniyor. Aile arabuluculuğu aslında dünyada uygulama alanı bulan önemli bir konu. Fakat Türkiye’de çok yeni. Tam olarak ne olduğu da bilinmediği için bazı kesimler tarafından tepki de almakta. Aslında aile arabuluculuğu o kadar güzel bir şey ki bizim aile değerlerimize bizim aile hukukundaki kısımların dışında dini değerlerimizin, örf ve adetlerimizin de içinde olduğu daha doğrusu tarafları boşanma aşamasından, ayrılık aşamasından önce götürebilecekleri önemli bir süreç. Aile arabuluculuğunun Türkiye’ye yakın zamanda getirilmesi planlanmakta.

“Aile arabuluculuğu bizim için çok önemli”

Taraflar açısından nasıl bir avantaj sağlıyor?

Taraflar tarafsız ve bağımsız üçüncü bir kişi olan arabulucu nezdinde bir araya geliyor. Mahkeme sürecinde konuşamadıkları, anlatamadıkları duygusal boyutlar, maddi kısımlar ve özellikle de bizim çok değer verdiğimiz çocuğun yüksek menfaati burada değer kazanmaya başlıyor. Biz aile arabulucuğunun Türkiye’ye getirilmesini çok arzu etmekteyiz. Çünkü toplum olarak, ailelerin yıkılmamasını, çocukların ortada kalmamasını istiyoruz. Aile arabuluculuğu ile belki de mahkemelerin yükleri azalacak. Mahkemede konuşamadığımız her şeyi burada konuşabileceğiz. Duygusal boyutlara inebileceğiz. Bu nedenle aile arabuluculuğu bizim için çok önemli.

“Aile arabuluculuğu merkezleri kurulacak”

Bunun için bir eğitim süreci olacak mı?

Bununla ilgili tam olarak neler olacağı ile ilgili bazı çalıştaylar yapıldı. Bunlardan bazılarından bahsetmek gerekirse mesela özel olarak aile arabuluculuğuna uzman arabulucular getirtilecek. 450 saatlik psikoloji, sosyoloji, çatışma, şiddetsizlik iletişimi yönünde eğitim almış uzmanlar tarafından bu uzmanlık alanında donatılmış aile arabulucularının gelmesi hedeflenmektedir. Aynı zamanda aile arabuluculuğu merkezleri kurulacak. Bu merkezler kendi bünyeleri içerisinde mesela şiddet meyili olan ebeveynler çocuklarla beraber bu sürece katılabilirler, bunların ayrı asansörlerden çıkması, kadının bu anlamda adalete erişiminin sağlanması, yüksek menfaati arzulanmaktadır. Umarım Türkiye’de güzel bir sistem olarak aile arabulucuğunu görebileceğiz.

Türkiye’nin kültürüne uygun olmalı!

Aile arabuluculuğunun İngiltere’den getirileceğini biliyoruz? Bunun yasalaşma boyutu hakkında neler söylersiniz?

İngiltere’den getirilen eğitimler nezdinde ‘Aile Arabulucuğu’ konusunda Türkiye’de eğitimler verildi. İngiltere’de bu konuda yayınlanmış eğitim kitabı Türkçeye çevrildi. Bu kitap üzerinde bazı çalışmalar yapılmakta. İngiltere sistemine baktığımızda bizden biraz daha farklı olduklarını görüyoruz. Onlarda taraflar boşanmak istiyorsa boşanırlar. Arabulucunun boşanmak isteyenlere müdahale etmemesi gerektiği düşünülür. Bu durumun Türkiye’ye getirilmesini istemem. Bizdeki kültür büyüklerden yardım alarak, kanaat önderlerinden ya da bizim için değerli insanlardan yardım alarak bu kişilerin evlilik birliklerinin sona ermemesi için elimizden geleni yaparız.

‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ konusuyla ilgili neler söylemek istersiniz?

Türkiye’de konuşulan önemli konulardan biri toplumsal cinsiyet konusudur. Toplumsal cinsiyetin aile arabuluculuğunda ya da arabuluculuk müessesindeki karşılığına bakmamız çok önemli. Benim bu konuda çok ciddi çekincelerim var. Çünkü kanunlarımızda bu konu ile ilgili düzenlemeler de tam olarak yapılmamıştır. Ama arabuluculuk müessesinde İngiltere düzenlemesine baktığımızda evlilik birliği olmadan çocuk sahibi olmak, evlilik birliği olmadan mal edinme durumları söz konusu. Bu kişiler boşanma süreçleri olduğunda onlar için aile arabuluculuğu müessesesi onlar için daha etkin olmuş olacaktır.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 24 Mayıs 2019 Cuma 12:14

YORUM YAZ

 • Anigzel Anigzel 4 ay önce
  Bu bakanın hayırlı pek işi olmaz
 • mustafamustafa4 ay önce
  KADIN TANRI, ERKEK KÖLE...! böyle mi aileyi koruyacasınız, maşallah çok akıllısınız siz ya.
 • lemi_44lemi_444 ay önce
  ağlanacak halimiz var, avrupadaki yasaları inceleyip kendimize nasıl monte ederiz diye düşünüyoruz. vah ülkem vah.
 • ceyhunCceyhunC4 ay önce
  Her buldukları sistem, metod, avrupadan transfer olduğu için,6284 sayılı yasa gibi, toplumun sonunu hazırlıyor.
 • bilgin_ankaralıbilgin_ankaralı4 ay önce
  16 yıllık iktidar kendine bi bakmalı; aileyi nereden aldı nereye götürdü. İktidar partisinden de önce aile yapımızda çok büyük sıkıntılar vardı ama şimdi aile diye bir olgu kalmadı. mahvettiler perişan ettiler. KADEM gibi feminist oluşumlar ve bu oluşumun içerisinden çıkan siyasiler ailenin sonunu getirdi.
 • ahmet aliahmet ali4 ay önce
  Evlere şenlik aile bakanlığımız var bizim; ülke olarak, aile olarak bütün sapkın projelere ve oluşumlara açığız. Dini değerler, örfi değerler kimsenin umrunda değil
 • FerhatFerhat4 ay önce
  Batıda aile hukukunda arabulucu kurumlar uzun zamandır faliyet gösteekte, fakat tek taraflı uzlaşma sağlamak istemeyen taraf ,genelde anne ve kadınlar velayet ve boşanma davalarında davadan otomatikmen kazançlı çıkmakta. Mesela velayet davalarında ve boşanma davalarında feminist akımlardan dolayı hep davalardan kazançlı çıkmakta. Arabuluculuk sadece yazmış olduklar raporlar ile hakimlerin kararını etkilemekte ibaret. Zaten velayet davalarında uzlaşı saglanamaz, zira liberal ve AB uyum paketine dayalı yasalar velayeti anneye vermekte. Babalar ise sadece ziyaretçi ve hukukenbirlikte karar verebilme yetkisine sahip değil. Nitekim arabulucu kurumlar kurulmadan önce adalet tesis edilmeli, zira süresiz nafaka ve tek taraflı çocukların velayetlerini anneler vererek babaları aile hayatından dışlamak önceden proglanmis bir ihtilaftir. Bu ihtilaf ancak gerçek eşit haklar uygulandigi takdirde gerçekleşebilir. Eşitlik ilkesi kâfirlerin anayasadauygulamaya koymadığı aldatmacadan ibaret. Eğer anayasa gerçekten eşitlik ilkesini gözetmis olsa idi, süresiz nafaka yada tek taraflı velayet olmazdı. Hepsi fasıkların kurguladığı feminist düzenin yalanları. Dolayısı ile eşitlik ilkesi uygulanmadığı müddetçe uzlaşma kurumları sadece feminist kadın haklarını güçlendirme kurumlarından ibaret olacak.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

17 Ekim 2019