• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Hamaney'den flaş karar! 8 yıl sonra İran'da bir ilk

Süleymani'nin öldürülmesinin ardından İran'da 8 yıl sonra bir ilk yaşanacak. İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, bugün başkent Tahran'da ilk kez Cuma namazını kıldıracak.

2020-01-17 10:15:00 -
Hamaney'den flaş karar! 8 yıl sonra İran'da bir ilk

İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, bugün başkent Tahran'da 2012 yılından bu yana ilk kez Cuma namazını kendi kıldıracak.

İran'ın Mehr haber ajansı, 80 yaşındaki Hamaney'in Cuma namazını Tahran'ın Musalla Cami'nde kılacağını bildirdi. Haberde, yetkililerin, "İran halkının bir kez daha birliğini ve ihtişamını ortaya koyacağı" yönündeki sözlerine yer verildi.

8 yıl önce kıldırmıştı

Hamaney, Cuma namazını en son İslam Devrimi'nin 33'üncü yıl dönümü münasebetiyle 2012'de kıldırmıştı.

ABD merkezli düşünce kuruluşu The Washington Institute for Near East Policy'den Mehdi Halacı, dini liderin ancak önemli bir mesaj vermek istediği zamanlarda Cuma namazını kendisinin kıldırdığını ve bu açıdan sembolik açıdan çok önemli bir hareket olarak görüldüğünü söyledi.

Halacı, İranlı liderlerin Cuma namazını kıldırma ve hutbe verme işini genellikle güçlü hitabete sahip imamlara yaptırmayı tercih ettiklerini de sözlerine ekledi.

Een son "Arap baharı" döneminde hutbe vermişti

BBC Farsça'dan Kasra Naji, Hamaney'in en son Cuma namazını kıldırdığı zaman "Arap Baharı"nın en yoğun günlerinin yaşandığına dikkat çekti.

Naji, "O dönemde, hutbeyi Arapça vererek, Arap dünyasında da duyulmasını sağlamıştı. Arap coğrafyasında yaşananları İslami Uyanış olarak nitelendirerek, olaylara yön vermek istemişti. Ancak başaramadı" dedi.

Hamaney'in Devrim Muhafızları'na sahip çıkması bekleniyor

Naji, Hamaney'in hutbesinde geçtiğimiz hafta içerisinde Ukrayna Hava Yolları'na ait bir yolcu uçağının Tahran'da kalkış sırasında düşürülmesinden dolayı yoğun eleştirilerle karşı karşıya olan Devrim Muhafızları'na sahip çıkmasının beklendiğini de sözlerine ekledi. Naji, Hamaney'in yolcu uçağının düşürülmesinin ardından başlayan protestoların bastırılması çağrısı yapabileceğini de vurguladı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Saf biri.

Bunlar ne sapik millet, bunlarin hayati yalan, takiye dolu. Nasil cuma namaza kilmak buyuk bir olay oluyor, bu herif her 8 sene 1 defa cuma namazi kiliyor? Vatikan papani sorarsin o da senede hatir yada gosterme icin cumaya gelir. Bunlar ve FETO benzeri islama ne alakasi var hayret ediyorum. Nicin islam tertemiz isminin bu adamlarla kirletiyorsun?
 • Yanıtla

Vatandas

SAHABE EFENDILERIMIZE LAF SOYLEYEN BU ZIHNIYETI LANETLIYORUM !
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı