• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Haluk Özdil bombayı patlattı: Hazır olun! Elektrik faturaları 10 liraya düşecek

Araştırmacı yazar Haluk Özdil, Türkiye'nin tarihi toryum hamlesi elektrik faturalarında büyük bir düşüş yaşanacağını söyledi.

Yeniakit Publisher
2022-06-29 09:01:00 - 2022-06-29 10:21:04
Haluk Özdil bombayı patlattı: Hazır olun! Elektrik faturaları 10 liraya düşecek

Türkiye, milli toryumlu nükleer santralle nükleer teknoloji kulübene giriyor. Atılacak bu milli üretim hamlesi Türkiye'ye eşik atlatacak.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan araştırmacı yazar Haluk Özdil, toryum hamlesi sonrası elektrik faturalarının 10 liralara kadar gerileyeceğini öne sürdü.

Ne Var Ne Yok Youtube kanalında konuşan Haluk Özdil, "Şu an toryum adım adım hayata geçmeye başladı. 2007'de Engin Arık topraklarımızın zenginliğinden söz etmişti. İlerleyen yıllarda özellikle elektrik konusunda faydasını göreceğiz. Toryum toprak elementleri arasında. Çin ve Hindistan'da elektrik santralleri kuruldu. Bunlar toryum ile çalışıyor. Eskişehir'den güzel haberi aldık. Ankara yakınlarında bir üretim yeri açıklanabilir. Stratejik bir konu bu. Dünyanın  ilk santraline imza atabiliriz. Elektrikten kaynaklı tüm maliyetler yüzde 1'e düşebilir. Bu porje hayata geçerse elektrik faturaları 10 liralara kadar düşebilir. Maden Teknik Araştırma Enstitüsü'ne bakarsanız dünyadaki toryum miktarının yüzde 99'u ülkemizde. Kasıtlı olarak toryum konusunda zengin olmadığımız ifade ediliyor. Ama öyle değil" dedi.

Aylar öncesinden duyurmuştu

Sürekli olarak konuşmalarında toryum zenginliğine vurgu yapan araştırmacı yazar Haluk Özdil, Mart ayında Türkiye'nin yaz aylarına doğru tarihi bir adım atacağını ve bunun Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyurulacağını söylemişti.

Eskişehir'deki keşfi Erdoğan duyurdu

Eskişehir'de, Çin'den sonraki 2'nci büyük rezerv keşfi yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beylikova ilçesi Kızılcaören Mahallesi'nde ilk etapta yıllık 1200 ton cevher işleyecek üretim tesisinin kurulacağını açıkladı. Erdoğan'ın 'müjde' olarak duyurduğu nadir toprak elementi rezervi yaklaşık 7 bin nüfuslu Beylikova'nın yanı sıra Eskişehir'de de sevinçle karşılandı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Acı biber

Bu elementin adı nedir bilen yazsın nadir element nedir

099

sakadanda öte dalga mi geçiyor? ??
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23