• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

'Hâlâ acı çekiyorum'

Kabataş’ta bebeği ile saldırıya uğrayan Zehra Develioğlu, hakkında başlatılan karalama kampanyası sonrası elindeki Adli Tıp raporlarını kamuoyu ile paylaştı ve yapılan insafsızca haberler sonrası acısının katlandığını söyledi.

Yeniakit Publisher
2014-02-15 22:36:36 - 2014-02-16 10:35:07
'Hâlâ acı çekiyorum'

HABER MERKEZİ - Gezi Parkı olayları sırasında İstanbul Kabataş’ta bebeğiyle saldırıya uğradığı iddiası sonrası Adli Tıp Kurumu’ndan aldığı raporla savcılığa suç duyurusunda bulunan Zehra Develioğlu, bir televizyon kanalında yayınlanan görüntü sonrası ilk kez konuştu. Develioğlu, “Benim yaşadığım acının büyüklüğü ve altında ezildiğim o yük yetmezmiş gibi bir de insanlara kendimi inandırmak zorunda bırakıldım. Çok ağır bir yük, çok büyük bir acı” dedi. Kendisi hakkında bir karalama kampanyası başlatıldığını da ifade eden Develioğlu, tepkisini “Süreç, medyada öyle bir hale ulaştı ki, sanki böyle bir olay yaşanmamış, bir kadın darp edilmemiş, bir çocuk bundan zarar görmemiş” şeklinde konuştu. Develioğlu, saldırının detaylarını anlatmanın ve her anlatmada olayı tekrar yaşamanın kendisine çok acı verdiğini belirterek, “Benim yaşadığım acının büyüklüğü ve altında ezildiğim o yük yetmezmiş gibi bir de insanlara kendimi inandırmak zorunda bırakıldım. Çok ağır bir yük, çok büyük bir acı. Tarif edilemez bir acı. Temennim bunu bana yaşatan insanların, hak ettikleri cezaya çarptırılmaları ve benim çektiğim acıyla kıyaslanamaz ama onların da bunun bedelini ödemeleri” diye konuştu.

“BANA ZATEN İNANMAK İSTEMEYEN, İNANMAYACAKTIR”

Kimseye kendisini ispat etmek durumunda olmadığını savunan Develioğlu, “Bu yaşadığım olay, süreç esnasında basında medyada öyle bir hale ulaştı ki, sanki böyle bir olay yaşanmamış, bir kadın darp edilmemiş, bir çocuk bundan zarar görmemiş gibi hakkımda suçlamalar yapıldı ve ben kendimi savunmak durumunda kaldım. Ben o acıları yaşadım ve yaşadığım bu acıların büyüklüğü bana yeter. Bunu kimseye ispat etmek durumunda değilim. Bana zaten inanmak istemeyen inanmayacaktır. O görüntüleri ilahi bir kamera olup tepeden kaydetse bile inanmayacaklardır” ifadelerini kullandı. Develioğlu, yaşadığı olayın psikolojik etkisini üstünden atamadığını da ifade etti.

“BU GÖRÜNTÜLER ZATEN BELLİ BELİRSİZ”

Develioğlu’nun avukatı Abdurrahman Kayapınar ise davayla ilgili yürütülen soruşturmanın gizliliği ilkesine rağmen, Perşembe günü akşam bazı kanallarda görüntülere yer verildiğini ve bu görüntüler üzerinden haberler yapıldığını söyledi. Bu haberlerin veriliş şeklinin ve haberde kullanılan ifadelerin bir algı çabası ile hazırlandığını söyleyen Kayapınar, “Bu görüntüler zaten belli belirsiz, olay yerini doğrudan görmeyen ancak şeffaf bir panelin arkasından olayın göründüğü görüntüler. Dolayısıyla olaya ve görüntülere bakıp ‘Böyle bir olay yaşanmadı’ demek mümkün değil. Fakat bu algı oluşturma çabası içerisinde, bir takım ifadeler de kullanılmak suretiyle, sanki bu olay yaşanmamış, bu görüntüler de bunu ispatlıyor gibi kullanıldı” dedi.

Kayapınar, somut olarak doktor raporuyla ispatlanmış bir darp olayının haberde, “itiş-kakış” şeklinde ifade edildiğini de belirterek, yürütülen soruşturmanın neticelenmesi gerektiğini ve gerçeklerin ancak bu şekilde ortaya çıkacağını vurguladı.

ADLİ TIP RAPORU

Saldırıdan sonra İstanbul Adli Tıp Şube Müdürlüğü’nün Zehra Develioğlu adına düzenlediği raporda, sağ diz üst iç kısımda 3 adet 1.5 santimetre çapında, iç alt kısımda 1 adet 1 santimetre çapında ve sol diz üst dış kısımda 1 adet 1.5 santimetre çapında koyu mor renkli ekimozlar olduğu belirtildi. Bebek Zeynep Develioğlu’nun raporunda ise sağ kruris iç altı kısımda 3 adet 0.2 santimetre sıyrık olduğu ifade edildi.

Her iki raporda da “Yumuşak doku lezyonlarına neden olan yaralanmanın kişilerin yaşamlarını tehlikeye sokan bir durum olmadığı, kişiler üzerindeki etkisinin basit bir tıbbi müdahale ile giderilebilecek ölçüde hafif nitelikte olduğu ve kişilerde kemik kırığı tarif edilmediği” bildirildi.

MALUM ÇEVRELERİN TAVRI İDEOLOJİK

Kabataş’ta yaşanan insanlık dışı olay kamufle etmek isteyen kartel medyasına ve Gezici çevrelere STK’lardan tepki yağıyor.

“BAŞÖRTÜLÜNÜN BÖYLE BİR ŞEYİ YAŞAMASINI, YAŞAMAMIŞ GÖSTERMEK İÇİN BİR GAYRET GÖRÜYORUM”

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Bir kadın “İncitildim, şiddete uğradım, taciz edildim” diyorsa bu beyanın esas olduğunu, bunun dışında konuşanların boş ve lüzumsuz konuştuğunu söyledi. “Başka yerlerden kareler arayarak, bunu takla attırmaya çalışmak da sağlıklı bir şey değil. Böyle bir habercilik anlayışı da yanlış bir şeydir” diyen Gündoğdu, “İster başı örtülü ister başı açık, ister solcu ister sağcı, ister ateist ister Müslüman Türkiye’de ya da dünyanın neresinde olursa olsun bir insan, ister kadın ister erkek ‘Benim başıma böyle bir şey geldi’ dediğinde insan olan, vicdanı olan herkesin bu beyanı esas alması gerekir. ‘Bu ülkede bunlar olmamalıdır’ demesi gerekirken, başörtülünün böyle bir şeyi yaşamasını, yaşamamış göstermek için bir gayret görüyorum. Bunun medya namusuyla irtibatı nedir bilemiyorum. Medyanın da dürüst olma gibi bir şeyi olması lazım” ifadelerini kullandı.

“OLAYI GERÇEKLEŞTİRENLERİ AKLAMAYA YÖNELİK BİR ALGI OLUŞTURULMAYA ÇALIŞILIYOR”

Yaşananların ve öncesinin kısa bir görüntü ile gösterilerek, bu tarz yorumların yapılmasıyla, olayı gerçekleştirenleri aklamaya yönelik bir algı oluşturulmaya çalışıldığını ifade eden Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Zehra Develioğlu’nun, kamuoyunu yanıltmaya yönelik bir tavır, üslup içerisinde bulunmadığına emin olduğunu söyledi.

Arslan, “Zehra Develioğlu, bu olayların mağdurudur. Yapılanlar, çocuğuyla beraber yaşadığı büyük bir saldırıdır. Bu saldırılar bazen fiili olarak olmasa da bir mobbingtir. Dolayısıyla bir kadına değil bir insana yapılmayacak uygulamalar olduğu için ben son görüntülerle Gezi olayları üzerindeki olumsuz kanaatleri ortadan kaldırmaya yönelik bir algı oluşturulduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“OLAYI ÇARPITMAYA ÇALIŞMAK YAŞANANLARDAN DAHA VAHİM BİR DURUM”

Konya STK İcra Heyeti Başkanı Latif Selvi ise, “Bazılarının adeta gözü dönmüş ki olayla ilgilenmekten daha çok ideolojik bir yaklaşımla taraftarlarını temize çıkarmaya çalışıyor” dedi. İnsanlığın herkese lazım olduğunu söyleyen Selvi, “O fotoğraf görüntülerinin üzerinden olayı çarpıtmaya çalışmak yaşananlardan daha vahim bir durum” ifadelerini kullandı. Saldırı sonrası kadının raporunu aldığını, bundan sonra hukuki sürecin başladığını dile getiren Selvi, insaf sahibi herkesin saldırıyı kınaması gerektiğini ifade etti. 

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23