• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

'Hak hukuk' çığırtkanı CHP'nin belediyesinden fahiş kira zammı! Başkanın haberi yokmuş

Yeniakit Publisher
2024-04-24 18:22:00 - 2024-04-24 18:25:55
'Hak hukuk' çığırtkanı CHP'nin belediyesinden fahiş kira zammı! Başkanın haberi yokmuş

CHP'li Datça Belediyesi, Datça Sanayi Sitesi barakalarında görülmemiş bir zam kararı aldı. Yıllık 2 bin lira artı KDV olan barakaların kira fiyatı yıllık 144 bin lira artı KDV olarak değiştirildi.

Muğla Datça’da yerel seçimleri yüzde 45,64 oy alarak kazanan CHP yönetimi Datça Sanayi sitesinde bugüne kadar görülmemiş bir zam ile rekor kırdı. Sanayi sitesindeki barakalara yıllık 2 bin lira artı KDV veren Datça Sanayi Sitesi esnafları yeni dönemde uygulanması planlanan kira fiyatını görünce hayatlarının şokunu yaşadı ve soluğu yeni belediye başkanının yanında aldı.

Eski başkan ihaleyi yeni döneme bıraktı!

Gazeteci Sedat Kaya'nın bölgeden aktardığı bilgilere göre, eski Belediye Başkanı Gürsel Uçar Mart ayında yapması gereken kira ihalesini yapmayıp, ihaleyi yeni yönetime bıraktı.

Fahiş zam çileden çıkarttı!

Yayımlanan yeni dönem ihale şartnamesine göre dükkan başına yıllık kira bedeli 144 bin+KDV olarak belirlendi. Başkan Aytaç Kurt, ihaleden ve belirlenen kira bedelinden haberi olmadığını iddia ederek olayı araştıracağını açıkladı.

Konudan yetkili belediye görevlileri ise kira bedelini belirlerken il ve ilçedeki ticaret ve sanayi odalarından görüş aldıklarını öne sürdü.

Esnaftan ihaleye girmeme kararı!

Yapılan fahiş kira zammının ardından Sanayi sitesi esnafı yeni dönem yapılacak olan kira ihalesine katılmama kararı alırken mevcut durumu şu şekilde açıkladı:
ÖNE ÇIKAN VİDEO

Bizler 2007 yılına kadar bir kısmımız Hızırşah köyü yolu üzerinde, bir kısmımız da Knidos yolu üzerinde baraka tipi derme çatma dükkanlarda faaliyet gösteriyoruz. 2005 yılında o zamanki belediye başkanı Erol Karakullukçu'dan sanayi yeri talebimiz oldu. Başkan bize "Yer var ama inşaat için belediyenin gücü yok" dedi. Bunun üzerine bizler de iki yıllık kira bedelini ayda 300 TL ödeyerek kiraladık.

2007 yılında dükkanlar bize çatısı trapez saç ve kapıları takılmış tuvaleti ön sundurması yapılmış olarak 10 yıllığına kiraya verildi. Zaman içerisinde maddi durumu iyi olanlar dükkanını satın aldı 16 kişi ise maddi durumu iyi olmadığından alamadı. Dükkanların taban betonlarını ve çekme kartlarını kendimiz yaptık ve Datça şartlarında faaliyetimize devam ediyoruz. En son kiramız 2000+kdv idi ama bu yıl mart ayında yapılması gereken kira ihalesi yeni başkana bırakıldı ve bu yılki kira bedeli 60mt için yıllık 144 000+kdv olarak belirlenmiş.

2 Mayıs tarihinde ihale yapılacak. Bizler yıllık 60 bin lira gibi bir rakam beklerken karşımıza yüzde 500 gibi bir zam oranı çıktı ihaleye girmeyip iptal edilmesini ve yeniden kira bedeli değerlendirilmesini başkana ilettik. Sonucu bekliyoruz. Yasaya göre kira tespitini ildeki ticaret ve sanayi odalarından görüş alınarak tespit edilmesi gerekiyormuş. Buradaki esnaf odasından görüş alınmamış.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

İbrahim Alkılıç

Bırak bağırsınlar. Hepsi chp li, az bile onlara.

Datça ya selamlar

Chpkakayı seçen datçalılara selamlar. Herşey güzel olacakmışmış
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23